Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Манускрипти на Адвент. Кодекс Ротундус – чудовий і чудернацький
19:14 Четвер 0 866
21-12-2017, 19:14

Манускрипти на Адвент. Кодекс Ротундус – чудовий і чудернацький

Нині книжки, особливо дитячі та всілякі арт-буки, бувають будь-яких форматів і розмірів. Це відповідно впливає на вартість поліграфії, тому нестандартним виглядом видавці не зловживають. Історично сформувалося 4 види розмірів книжкового аркуша: in plano, in folio, in quarto й in octavo, і традиційно вони завжди чотирикутні. Відколи виник кодекс як такий, його форма не змінювалася століттями аж до епохи бароко, коли набули поширення пісенники у формі серця. Трикутну форму мав окультний рукописний гримуар відомого авантюриста XVIII ст. графа Сен-Жермена. А ось форма кола для книговидання досі диковинка й нечувана розкіш.
Цей манускрипт XV ст. так і називається: Rotundus — «Круглий». Він визначний не лише своєю формою, адже в діаметрі має всього 9 см, а корінець завдовжки 3 см. Крихітний розмір дозволяє припустити, що книга призначалася для особистого використання, щоб власник мав змогу носити його з собою до церкви або під час тривалих мандрівок.


Залишки герба, якого хтось намагався стерти, на самому початку книги вказують, що цей мініатюрний часослов створили на замовлення Адольфа Клеве, племінника Філіппа ІІІ Доброго і двоюрідного брата Карла І Сміливого — герцогів бургундської лінії Валуа, тобто французької королівської фамілії. Враховуючи настільки знатне походження й соціальний статус, не дивні бажання та спроможність замовника володіти такою екстравагантною і коштовною річчю. А от ім'я майстра — справді Майстра, який виготовив Кодекс Ротундус, на жаль, не відоме. 
На думку експертів Бібліотеки раритетних видань при Університеті Огайо, яка кілька років тому придбала його факсимільну копію, певні стилістичні риси вказують на те, що рукопис зроблено приблизно 1480 р. у семінарії Брюгге. Оригінал манускрипту зберігається в міській бібліотеці німецького міста Гільдесгайм, яка, небезпідставно пишаючись своїм бібліографічним скарбом, навіть зняла про нього коротке презентаційне відео.
На символічному рівні форма кола, яка ще з античності вважається досконалою, могла означати християнський світ. Саме через химерні розміри й форму, а не задля прикраси Кодексу потрібні аж три застібки, щоб його закривати й зберігати належним чином. Таким новим переплетення виглядає завдяки вмілим реставраційним роботам, і це неабияка удача, що в XVII ст., коли їх здійснювали вперше, вдалося зберегти оригінальні золоті кріплення. Вони також є виконаними готичним шрифтом анаграмами імені першого господаря.
Кодекс Ротундуc написаний латиною і французькою. На 266 пергаментних сторінках міститься 3 повноцінні гравюри та 30 витончених маюскул, буквиць що ілюструють біблійні сюжети й епізоди із житій святих. Бревіарій абсолютно унікальний і майже не має аналогів у світі, крім хіба що Круглої книги, яка в XVI ст. належала князю-єпископу міста Вюрцбург Юліусу Ехтеру, утім, вона зовсім інакша.

Джерело ілюстрацій – Бібліотека раритетних видань при Університеті Огайо.

Катерина Рудик

Попередні адвентові історії:
Як Папа Григорій ІХ юридичну науку започатковував
Фламандський Апокаліпсис. Тут живуть дракони
Рукопис Войнича – найзагадковіша книга Середніх віків
Загадки Псалтиря королеви Ядвіги
«Carmina Burana» – пісні мандрівних студентів

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий