Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Деякі зауваження Конгрегації Божественного культу щодо Неділі Божого Слова
11:01 Понеділок 0 180
21-12-2020, 11:01

Деякі зауваження Конгрегації Божественного культу щодо Неділі Божого Слова

Ватиканське відомство, відповідальне за літургію, запропонувало деякі напрямні щодо належного вшанування Божого Слова під час богослужінь.
Про це пише Vatican News.

Причинитися до «пробудження в світлі Неділі Божого Слова усвідомлення важливості Святого Письма для життя віруючих» має на меті Конгрегація Божественного культу й дисципліни Святих Тайн, що приготувала «Зауваження щодо Неділі Божого Слова», які були оприлюднені у Ватикані в суботу, 19 грудня 2020 року.

Як зазначається в документі, ця спеціальна неділя, відзначення якої Папа Франциск запровадив минулого року своїм Апостольським листом «Aperuit illis», є слушною нагодою також і для того, щоб пригадати собі деякі церковні документи, що стосуються богословських, богослужбових і душпастирських принципів щодо Божого Слова, проголошуваного під час Євхаристії, але дійсних і для інших літургійних богослужінь. Тож у документі нагадується про ці загальні принципи, дійсні при кожній нагоді, а також наводяться деякі конкретні пропозиції щодо відзначення Неділі Божого Слова.

Боже Слово на Літургії

Насамперед, наголошується на тому, що «через біблійні читання, проголошувані на літургії, Бог промовляє до Свого народу, Сам Христос звіщає Своє Євангеліє», тому «слухання Євангелії, що є кульмінаційним моментом Літургії Слова, позначене особливим вшануванням, яке виражається не лише через жести та виголоси, але й самою книгою Євангелій». У цьому контексті радиться у неділю Божого Слова окремі процесії з Євангелією.

Далі звертається увагу на те, що порядок читань, визначений Церквою, відкриває на повне пізнання Божого Слова, а тому «необхідно дотримуватися вказаних читань, не замінюючи чи пропускаючи їх, та використовуючи версії Біблії, затверджені для літургійного використання».

Дбайливі лектори та проповідники

У проповіді протягом року, маючи відправною точкою біблійні читання, викладаються таїнства віри та норми християнського життя. І на «пастирях, у першу чергу, лежить велика відповідальність пояснювати та дати змогу всім зрозуміти Святе Письмо». Тому єпископи, пресвітери та диякони «повинні почуватися зобов’язаними здійснювати це служіння з особливою посвятою». В цьому контексті важливу роль має хвилина тиші по завершенні проповіді, що «сприяючи роздумам, дозволяє тому, хто його слухає, внутрішньо засвоїти Боже Слово».

В документі також наголошується на тому, що Церква присвячує особливу увагу особам, які проголошують Боже Слово під час літургійного зібрання. Це служіння «вимагає особливого внутрішнього та зовнішнього приготування, близькості до тексту, яке має бути проголошене, необхідну практику в його виголошуванні».

Книги і місце проголошення

З огляду на цінність Божого Слова, Церква заохочує також належно пильнувати амвон, з якого воно проголошується. Він повинен використовуватися виключно для читань, співу респонсорійного псалма та пасхального гімну, з нього можна виголошувати проповідь і наміри під час молитви вірних, але не є слушним приступати до нього, щоби виголошувати якісь коментарі, оголошення чи керувати хором.

Книги, які містять уривки зі Святого Письма, викликають у слухачів пошану до таїнства Бога, Який промовляє до Свого народу, а тому необхідне дбання про їхній належний стан і використання. В цьому контексті вказується на невідповідність використання роздруківок, фотокопій та інших посібників замість літургійних книг.

Поширювати обізнаність

З наближенням Неділі Божого Слова чи в наступні після неї дні, радиться проводити формаційні зустрічі, щоби підкреслювати цінність Святого Письма під час літургійних відправ, ознайомитися з тим, як Церква читає Біблію під час молитви, з критеріями розподілу різних читань протягом неділь і буднів літургійного року. Врешті, в документі зазначається, що Неділя Божого Слова може бути слушною нагодою для того, щоби поглиблювати зв’язок між Святим Письмом і Літургією годин чи молитвою псалмами, тощо.
Новини з Ватикану 10:02 Четвер 0 142 «Список Пія ХІІ». Папа Пачелі, його помічники і допомога євреям Під заголовком «Список Пія ХІІ» на сторінках «L’Osservatore Romano» з’явилася рецензія на книгу Йогана Ікса, відповідального за історичний архів Відділу Державного Секретаріату Апостольського Престолу в справах стосунків з державами, в центрі уваги якої діяльність Пія ХІІ та його найближчих співробітників у роки, коли нацистське безумство взялося за винищення єврейського народу.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.