Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Отець Микола Орач: «Очікування приходу Спасителя – це джерело глибокого миру і радості»

Отець Микола Орач: «Очікування приходу Спасителя – це джерело глибокого миру і радості»

28 листопада 2021 року, у Католицькій Церкві розпочався період Адвенту, тобто Різдвяного посту, який триватиме до п’ятниці, 24 грудня. Початок посту щорічно випадає на різні дати, оскільки його перший день визначається, як четверта неділя до Різдва Христового. Про основне значення Адвенту, його символізм і традиції розповідає настоятель костелу св. Антонія у Львові отець Микола Орач OFM Conv.
Яке основне значення Адвенту? Чому Церква виділяє чотири тижні для його перебігу?

Слово «адвент» походить від латинського «adventus» – «прихід», «прибуття». У Стародавньому Римі словом «adventus» називали приїзд якогось важливого державного чиновника у місце виконання своїх обов’язків або щорічні процесії впровадження богів у святиню. Для нас, християн, цей термін означає час приготування до урочистостей Різдва Христового. Перші сліди існування Адвенту зустрічаємо в Галлії та Іспанії у IV ст. Тоді він тривав три тижні і супроводжувався суворим постом та аскетичними практиками. Рим впровадив цю традицію в Літургію у VI ст., злагодивши покутні практики і перенісши наголос на літургійне переживання, приготування до святкування Різдва Христового. З того часу Адвент триває уже чотири тижні і починається у неділю між 27 листопада і 3 грудня. Завершується в день Різдва Христового.

У чому полягає символізм періоду Адвенту? Яке значення мають особливі Богослужіння та молитви?

Початок Адвенту є початком нового літургійного року. У цей час у Церквах вівтарі оздоблюються якомога меншою кількістю квітів. У Літургії вживається фіолетовий колір. Фіолетовий колір – це колір покути і покаяння. У недільних Богослужіннях не співається урочистий гімн «Слава во вишних Богу». Ранкові служби присвячені Пресвятій Діві Марії, під час яких запалюється так звана роратня свічка – символ Богородиці, яка очікує народження Ісуса. Слово «рорати» походить від слів латинської пісні «Rorate coeli desuper et nubes pluant justum». Це означає «відкрийтесь небеса і спустіть нам з хмар Справедливого». Ця пісня традиційно використовується у Літургії Адвенту. У Адвенті є спеціальні роратні меси. Вони символізують молитовне чування і очікування народження Спасителя разом з Дівою Марією. Відбуваються вони у дуже ранкову пору, коли на вулиці ще темно. Вірні, із запаленими свічками у храмі, в якому загашене основне світло, уподібнюються до людей, які зберігають світильники віри, і з надією очікують приходу свого Відкупителя. Це Богослужіння дуже полюбляють маленькі діти, для яких батьки з цієї нагоди виготовлюють або купляють гарні декоративні ліхтарики, у яких палає маленький вогник свічки. Вони, разом з дорослими, готуються зустріти народження маленького Ісуса.

Адвентовий календар та вінок – це просто гарні ходи маркетингу чи ці речі є дійсно важливими у побуті католика?

Промовистим символом Адвенту є вінок і свічка. Світло показує дорогу, роз’яснює темряву, витісняє страх, створює почуття безпеки і спільноти. Світло є знаком присутності Христа, Який є «Світлом для світу». Світло чотирьох свічок на адвентовому вінку, які запалюються по черзі протягом чотирьох тижнів, має поступово привести нас до правдивого світла, що сходить у Різдві Христовому. Зелені галузки є символом надії, що перемагає смерть. Адвентовий вінець із свічками пригадує нам про радісний час очікування різдвяного святкування, що наближається. Отож, для віруючої людини ці атрибути є знаком невидимого духовного Царства і Царя, що прийде незабаром.

Як цього року триватиме Адвент на вашій парафії, зважаючи на пандемію?

Передусім звертаємося з проханням до вірних нашої спільноти та гостей нашої Церкви користуватися засобами захисту та дотримуватися рекомендацій лікарів-епідеміологів. Заохочуємо скористатися можливістю вакцинації, не зважаючи на ірраціональні аргументи противників щеплення. Молимося з надією про якнайшвидше видужання всіх хворих та припинення епідемії. Не зважаючи на ці випробування, намагаймося не втратити віри та надії, і в цей час Адвенту приготуймося до приходу нашого Спасителя, Який є переможцем гріха і смерті. Очікування приходу Спасителя – це джерело глибокого миру і радості.

Юліана Лавриш

Джерело: Духовна велич Львова
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.