Цього року в травні будемо щодня роздумувати над закликами, які знаходимо у Лоретанській літанії. Це невід'ємна частина травневих молебнів у наших парафіях.
На початку варто пояснити, що таке літанія як одна з найвідоміших форм молитви, а також як виникла саме Лоретанська літанія, яку особливим чином молимося цього місяця.Слово «літанія» походить від гр. litaneia (благання) і означає дослівно благальну молитву, прохання про заступництво. Літанію серед інших молитов вирізняє її конструкція, котра складається з закликів. Якщо йдеться про Лоретанську літанію, то в ній вони спочатку скеровані до Пресвятої Трійці, а потім – до Богородиці.
Директоріум про народну набожність та літургію стверджує: «Серед рекомендованих Церквою форм молитви до Пресвятої Діви є літанії. Складаються вони з досить довгої серії закликів до Марії, які йдуть один за одним в однаковому ритмі і створюють ніби молитовний струмінь прославлення і благань. Заклики, переважно короткі, мають дві частини: першу – прославлення (Діво ласкава) і другу – прохання (молись за нас).
Лоретанська літанія отримала свою назву від найменування італійського містечка Лорето, розташованого за кілька кілометрів від Адріатичного узбережжя. Місто славиться марійним санктуарієм, початки якого сягають ХІІІ ст. Серцем санктуарію, як свідчить легенда, є назаретанський дім, де мешкала Матір Божа і де сталося Благовіщення. Кожна легенда містить зерно правди, так і в цьому випадку. У ватиканських архівах знайдено документи, котрі свідчать про те, що італійська родина на прізвище Анджелі (що італійською означає «ангели») переправила назаретанський дім морем. Однак дім не одразу потрапив з Назарету до Лорето, з цим пов'язана досить довга історія, про яку зараз не доцільно згадувати.
У ХІХ ст. була проведена ціла низка наукових досліджень, що повною мірою підтвердили автентичність цієї особливої реліквії. Святий дім Матері Божої був розміщений у прекрасній базиліці, а всередині, над вівтарем, поставлена фігура Матері Божої Лоретанської у вигляді Марії з Дитятком на лівій руці.
Лорето відвідували відомі святі, зокрема Катерина з Сієни, Франциск із Паулі, Ігнатій Лойола, Франциск Ксаверій, Франциск Борджіа, Алоізій Гонзага, Карло Борромео, Бенедикт Лабре і Тереза Мартен. Це місце особливих зцілень та навернень. Папа Леон Х у своїй буллі возвеличував славу цього санктуарію і проголошував про великі і численні чудеса, які за заступництвом Богородиці Бог звершує у цьому костелі.
Саме у цьому санктуарії Лоретанська літанія була особливо поширеною, її молились паломники. Також там вона набула остаточної форми і поширилась на всю Церкву. Вперше вийшла друком у 1572 р. у Флоренції і містила 43 заклики. Перша згадка про Лоретанську літанію в офіційних церковних документах датується 1581 р., коли Святіший Отець – Сикст V – у буллі Redituri заохочував її молитись та вділив спеціальні відпусти. У 1932 р. Пій VII та Пій ХІ приписали до неї чергові відпусти. Натомість папа Бенедикт XIV затвердив її законодавчо та дозволив використовувати у публічному культі Церкви.
Літанія до Матері Божої Лоретанської остаточної форми набула 2014 р. Але це не означає, що з часом Церква не допише нового заклику – хоча, дивлячись на частоту додавання, це не станеться швидко. Окремі народи з дозволу Апостольського Престолу можуть додавати свої заклики до неї. Так сталося, наприклад, у 2014 р., коли з’явився заклик «Мати Милосердя». Так сталося, наприклад, у 2014 р., коли на прохання єпископату Польщі, коли до польської версії літанії додано заклик: Мати Милосердя.
Літанія починається закликами Kyrie Eleison, Chryste Eleison та закликами до Пресвятої Трійці, тобто самого Бога. Цей вступ відповідно налаштовує нашу молитву. Нагадує, що врешті-решт ми завжди молимось до Бога і просимо про Його милосердя. Ісус заснував Церкву, яка становить його Містичне Тіло. Господь запросив людей до співучасті у Своїй справі. Марія та святі беруть участь у місії єднання Бога зі світом. Молитва до Марії та святих має інший характер, ніж молитва до самого Бога. Це прохання про молитву, заступництво, тому повторюємо «молись за нас». Титули, що величають Марію, стосуються також Бога, Який «вчинив Їй великі речі». Святість має двох авторів: Бога і людину.
Лоретанська літанія відома також як літанія до Матері Божої – це дуже популярна форма молитви. Її вирізняє велика глибина, що виявляється у кожному заклику, завдяки чому цю молитву можна «споглядати», і ми так робитимемо протягом усього травня.
Возвеличуючи Марію і просячи про Її заступництво, прославляємо Бога Отця, Який дав Її за Матір не лише для Спасителя, а й для кожного з нас. Оскільки нашим життям має бути наслідування Ісуса Христа, а Марія була його матір’ю, то хіба ми не повинні приймати Її як матір? А як більше про Неї дізнатись? Лоретанська літанія – це прекрасне джерело як інформації, так і молитви. Кожен «комплімент» на адресу Пресвятої Діви Марії це, по суті, – прославлення Бога.
Диякон Яцек Ян Павловіч, переклад КМЦ
Зображення: The Marian room