Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 14 листопада Церква згадує святого Лаврентія Дублінського, єпископа

14 листопада Церква згадує святого Лаврентія Дублінського, єпископа

Лоренс, або ж Лаврентій, Уа Туатейл (чи О’Тул; 1128–1180) походив із вельможого роду, який на час народження святого вже не мав влади. Народився в графстві Кілдер і мешкав із батьками в родинному замку.
У 10 років хлопчика послали до двору короля Ірландії, дружиною якого була Лаврентієва сестра, проте через декілька років віддали на виховання в Глендалохський монастир. Є версія, що зробили це, аби юнак спокутував провини свого батька перед королем, але він, пізнавши християнство та скуштувавши тиші й молитви, уже не захотів повертатися. 1151 року став ченцем, а через три роки – абатом. Через молодість зазнавав заздрощів з боку братів, проте не знеохочувався в справах милосердя, допомагав вбогим із монастирських і батьківських статків, розбудував монастир і долучався до будування церков.

1161 року Лаврентій, висвячений на єпископа Дубліна, став першим тамтешнім пастирем, народженим у цьому краї. Хоча йому довелося покинути тишу монастиря, не нарікав, обов’язки виконував із любов’ю, надалі практикував аскетичне життя й молитву, піклувався про вбогих (щоденно гостив у себе 30-60 нужденних), а під вбранням єпископа носив волосяницю. Запроваджував церковні реформи, зробив зі світських катедральних каноніків регулярних і перебував у їхній спільноті. У період англосаксонського завоювання (1169–1171) закликав до миру, був посередником між Англією й Ірландією, особисто звертався до короля Генріха ІІ й допомагав голодним під час облоги міста. 1179 року взяв участь у Третьому Латеранському Соборі й отримав функції папського легата Ірландії.

Помер у нормандському монастирі регулярних каноніків. Канонізований 1225 року.

Зображають святого в єпископському вбранні. Атрибути – кошик із хлібом, сувій, пасторал.

Покровитель Дубліна.
Святі дня 9 листопада – річниця освячення Латеранської базиліки, свято «Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis» – «Матір і голова всіх церков міста і світу». Такий напис, який розкриває суть і глибинне значення цієї будівлі для християн, міститься при вході в базиліку Христа Спасителя та святих Йоана Хрестителя і Йоана апостола в Латерано.