«Дякую Вам за цю зустріч і хочу, аби вона була нагодою для діалогу та роздумів», – сказав Папа Франциск, розпочинаючи зустріч з італійським єпископатом з нагоди загальної пленарної зустрічі, що триває у Ватикані з 21 до 24 травня 2018 року. Беручи участь у першому засіданні, він зазначив, що хоче поділитися «трьома тривогами», але не щоби дорікнути ієрархам, а щоби висловити свої тривоги.
Про це повідомляє Радіо Ватикану.«А також для того, – додав він, – щоби й вам надати слово, щоб ви могли поставити мені всі свої запитання, висловити тривоги й критику – бо не гріх тут критикувати Папу, це можна робити». Теми, які заторкнув Понтифік: криза покликань, євангельська убогість й економічна прозорість та необхідність об’єднання дієцезій.
Дієцезії повинні «ділитися» священиками
Роздумуючи над кризою покликань на землях, які «протягом століть були плідними й щедрими в даруванні місіонерів, черниць і священиків», як от Італія чи взагалі Європа, Папа називає серед причин «демографічну зиму», а також підкреслює, що це «отруєний плід» так званої «культури тимчасового», «релятивізму та диктатури грошей», що віддаляють молодь від богопосвяченого життя, і але також наслідком «скандалів і літеплого свідчення».
Практичною пропозиція, яку Понтифік залишив ієрархам: ділитися священиками між італійськими дієцезіями, що, за його словами, збагачуватиме як ті дієцезії, які дарують, а й ті, які приймають священиків. Адже коли в П’ємонті бачимо «посуху», то в Апулії, наприклад, надмір покликань. «Це може бути проявом чудової креативності. Побачимо, на що ви здатні», – сказав Єпископ Рима, звертаючись до співбратів.
Не розпоряджатися церковними грошима як власними
Друга тема, над якою зупинився Папа, стосується євангельської вбогості та прозорості. Він зауважив, що для нього, як єзуїта, убогість є «матір’ю та стіною апостольського життя». Матір’ю, що сприяє народженню та стіною, яка захищає. Без убогості, за його словами, не існує апостольської ревності.
Понтифік підкреслив, що «вірний не може говорити про бідність і жити немов фараон», адже говорити про вбогість та вести розкішне життя це «антисвідчення». Особливо ганебним явищем він назвав «управління церковними благами немов особистими», додаючи, що йому прикро чути, коли церковна особа піддалася маніпуляціям, потрапивши в ситуацюї, що перевищують її вміння, та нерозсудливо чи нечесно розпоряджається навіть і «вдовиною лептою». У цій сфері, за його словами, потрібні чіткі й загальні правила.
«Знаю одного з-поміж вас, який ніколи не запрошує когось на вечерю за гроші дієцезії, але завжди платить зі своєї кишені. Це малі, але важливі жести», – підкреслив Папа, зізнаючись, що йому відомо, і він за це вдячний, що в «Італійському єпископаті вже дуже багато зроблено на дорозі убозтва та прозорості. Але деякі аспекти, – додав він, – ще потрібно покращити».
Об’єднання задля кращої функціональності
Урешті, ділячись думками про необхідність зменшення кількості дієцезій та їхнього об’єднання, Глава Католицької Церкви підкреслив, що це непроста справа, але існують дієцезії, які варто об’єднати. Цю «душпастирську необхідність» досліджував уже Папа Павло VI, пропонуючи злиття чималої кількості дієцезій, щоби створювати структури з територіями, населенням, духовенством і установами, достатніми для того, аби дієцезальна організація була дійсно функціональною.
Понтифік нагадав, що Конгрегація в справах єпископів звернулася до регіональних єпископських конференцій із проханням надіслати проект реформи, і «його треба якнайшвидше завершити».
Далі Папа передав слово єпископам, після чого розпочалася дискусія, що відбувалася за зачиненими дверима, без присутності журналістів.
За темою:
Папа: Серед найгустішої пітьми Святий Дух пробуджує найсвітлішу святість
Папа: П’ятдесятниця – початок історії християнської святості
Папа: Церква – жінка й мати, як Пречиста Діва Марія