Розмова з отцем Євгеном Фізером про молодіжне душпастирство у Мукачівській дієцезії, реальність та перспективи розвитку, а також специфіку служіння на Закарпатті.
Які стратегічні цілі Вашого служіння як дієцезіального душпастиря молоді?Особливістю нашої дієцезії є те, що вона дуже багатонаціональна, тому за угорськомовну молодь відповідає інша особа – постійний диякон Ласло Медєші, а за україномовну молодь єпископ призначив відповідати мене. З цього випливає перше завдання душпастирства молоді у нашій дієцезії – об’єднати молодь різних національностей навколо особи Ісуса Христа, навколо Бога. Об’єднати через спільні заходи, зустрічі, які ми стараємось організовувати, щоб була добра спільнота християнської молоді. Хотілося б, щоб молодь в першу чергу була з Богом, щоб будувала своє життя на міцному фундаменті, яким є Господь, а друге, щоб була разом, щоб була міцна спільнота молодих людей у кожній парафії, у цілій дієцезії.
Що вдалося зробити у молодіжному душпастирстві дієцезії за час Вашого служіння?
Все, що вдалося зробити – це прояв любові та опіки Бога до нас. Це Він провадить нас у цій важливій справі – служіння молодим людям. По-перше, вдалося відновити і реорганізувати Дієцезіальний день молоді. У 90-х рр такі зустрічі збирали велику кількість молодих людей, але згодом кількість суттєво зменшувалася. Це був знак – потрібно щось змінювати! Тому ми вирішили змінити формат та місце, попрацювати над рекламою цих заходів. За останні роки Дієцезіальні дні молоді якісно змінилися, стали цікавими молодим людям і кількість учасників зросла, але навіть це не головне. Головне, що змінилася атмосфера. Ми прагнемо, щоб кожна молода людина добре себе почувала на Дієцезіальному дні молоді.
По-друге, Ми організовуємо Дієцезіальний чемпіонат з футболу. Збільшується кількість команд, оскільки хлопцям дуже подобається таке поєднання спорту та духовності (спільна молитва, Свята Меса), спільний відпочинок з друзями, з якими маєш спільні інтереси. Ми також змінили місце проведення чемпіонату, щоб більше команд могли брати в ньому участь.
По-третє, дієцезіальні реколекції для молоді, які ми організовуємо раз на рік. Ми намагаємося створити умови, щоб будь-яка молода людина з дієцезії могла приїхати на них. Запрошуємо священика, який проводитиме їх, даємо можливість сповіді.
Чим найбільше пишаєтеся?
Найбільше пишаюся змінами, які відбулися в організації Дієцезіального дня молоді. Я бачу щедрі плоди цих зустрічей, кращий рівень організації, молодь з радістю приїжджає на ці зустрічі. Я думаю, що цим можна пишатися.
Охарактеризуйте молодь, з якою Ви працюєте?
У Мукачівській дієцезії найкраща молодь, яка тільки може бути. Молодь, яка хоче розвиватися: духовно, інтелектуально, в різних аспектах особистості. Також можна сказати, що молодь дуже різна. Одні легко погоджуються приходити до храму, брати участь у різних заходах, а для інших весь час доводиться вигадувати щось нове і цікаве. Але головне, що наша молодь відкрита, позитивна, має в собі багато дарів і талантів, тому вірю, що ці молоді люди мають велике майбутнє.
Хто займається душпастирством молоді у Вашій дієцезії, хто з Вами співпрацює, хто Ваша команда?
Немає визначеного кола осіб, які займаються душпастирством молоді у нашій дієцезії. В основному, в організації різних заходів мені допомагає молодь з Мукачева, оскільки я служу в цьому місті. Намагаємось залучати активну молодь з інших парафій, є ідеї як розвивати цю співпрацю, сподіваємося, що їх вдасться реалізувати. Також є співпраця з відповідальним за угорськомовну молодь дияконом Ласло Медєші. Плодом цієї співпраці став спільний Дієцезіальний день молоді, організований в 2019 році, на якому був присутній також Апостольській Нунцій архієпископ Клаудіо Ґуджеротті.
Із якими труднощами Ви зустрічаєтесь у своєму служінні?
Найбільшими труднощами для мене стали брак досвіду у молодіжному служінні та непостійність молоді. Бувають ситуації, коли не вистачає знань, як поводитися у тій чи іншій ситуації, що порадити молодій людині. Багато часу забирають обов’язки в парафії та служіння для сімей, тому не вдається виділити на працю з молоддю стільки часу, скільки хотілося б. Крім того молодь дуже спонтанна і бувають випадки, коли відмовляються від попередніх планів, але це не завжди і не про всіх.
Який задум мрієте втілити у душпастирстві молоді Вашої дієцезії?
Найголовніше бажання – створити команду молоді з різних парафій дієцезії, яка здійснюватиме дієцезіальне служіння молоді. Дієцезіальний душпастир може змінитися, а ця група буде продовжувати генерувати ідеї та організовувати заходи. Ця молодь є, тільки треба зробити середовище, в якому вони могли б реалізуватися. Важливо також, щоб учасники цієї команди були з різних парафій, тому що їх досвід різний і вони будуть доповнювати та розвивати один одного.
Комісія у справах душпастирства молоді РКЦ