Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожен день, 31 травня, неділя

Літургія на кожен день, 31 травня, неділя

ЗІСЛАННЯ  СВЯТОГО  ДУХА (черв) Урочистість
Час Церкви визначається часом дії Святого Духа. Як християни, ми маємо особливу участь у Святому Дусі. Святий Павло не вагається назвати учнів Ісуса “Святинями Святого Духа”. Церква звертає увагу на святість як на дар Святого Духа. Який з плодів Святого Духа мені близький? Яке свідчення даю Духу Святому? Чи це свідчення вдалого життя, задоволеного,  повного  надії,  ясного  погляду  в  майбутнє  у  свободі  й радості?

АНТИФОН НА ВХІД
Дух бо Господній наповнює Всесвіт * і – як Вседержитель – * знає кожне слово. * Алілуя. (Мудр 1, 7)

Мовиться “Слава во вишніх”

КОЛЕКТА
Боже, Ти тайною сьогоднішнього свята освячуєш свою вселенську Церкву, яка огортає всі народи і племена; † зішли дари Святого Духа на всю землю * і зверши також і нині в серцях ві рних чудеса, які  божественна благодать здійснила на початку проголошення Євангелія. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ

Діян 2, 1-11
Читання з Діянь Апостолів.
Коли настав день П’ятдесятниці, всі вони були однодушно разом. Раптом з неба долинув шум, наче подув бурхливий вітер, і наповнив увесь дім, де вони сиділи. І з’явилися їм поділені язики, наче вогняні, й осіли на кожного з них. І всі вони наповнилися Духом Святим і почали говорити іншими мовами, як Дух давав їм промовляти. А в Єрусалимі перебували юдеї та побожні люди з кожного народу, який під небом. Коли ж стався цей шум, зібрався натовп, і були збентежені, бо чули, що кожний говорить їхньою власною мовою. Вони були вражені і дивувалися, кажучи: «Хіба всі ці, які говорять, не галілеяни? Як же це, що ми чуємо кожний своєю рідною мовою, в якій ми народилися? Партяни й мідяни, еламіти й ті, хто з Месопотамії, з Юдеї та Кападокії, з Понту й Азії, Фригії і Памфилії, Єгипту й околиць Лівії, що біля Киринеї, і захожі римляни, юдеї і прозеліти, критяни й араби, – чуємо, як вони говорять нашими мовами про великі діла Божі!»  Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ

Пс 104, 1аб і 24 ав. 29-30. 31 і 34
Хай зійде Дух Твій і відновить землю. (Або: Алілуя.)
Благослови, душе моя, Господа! *
Господи, Боже мій, Ти надзвичайно величний!
Які величні Твої діла, Господи! *
Ти все вчинив премудро.
А відвертаєш своє обличчя, – їх страх огортає. *
Віднімаєш їхній дух – †
вони гинуть і повертаються у свій порох.
Пошлеш свого духа – вони створені будуть; *
Ти оновиш землі обличчя.
Нехай Господня слава буде навіки, *
нехай Господь веселиться своїми ділами!
Хай мої роздуми Йому приємними будуть; *
я в Господі буду радіти.

ДРУГЕ ЧИТАННЯ
1 Кор 12, 3б-7. 12-13
Читання з Першого послання святого апостола Павла до корінтян.
Брати! Ніхто не може сказати: «Ісус є Господь!» – хіба тільки у Духові Святому. Дари є різноманітні, а Дух – той самий. І служіння різноманітні, а Господь той самий. І дії різноманітні, а Бог той самий, – Він робить усе в усіх. Кожному дається виявлення Духа на спільну користь. Бо як тіло одне, але має багато членів, так і всі члени: хоч їх багато, становлять одне тіло, – так і Христос. Адже всі ми хрещені одним Духом в одне тіло: чи то юдеї, чи греки, чи раби, чи вільні, – всі одним Духом напоєні. Слово Боже.

СЕКВЕНЦІЯ
Святий Духу, о прийди,
І зішли нам з висоти
Промінь світла золотий.
Отче бідних, о прийди,
Принеси святі дари,
Серця наші освіти!
Утішителю Святий,
Найсолодший, дорогий,
Душі прагнучі омий!
Відпочинок за труди,
В спеку Ти – ковток води,
Порятунок від біди.
Життєдайне джерело
Серцю втіху принесло,
Нас до віри привело.
Бо без променів Твоїх
Не зів’яне в серці гріх,
О, спаси людей слабких!
Чистоту нам принеси,
Спраглі душі ороси
І стражденних всіх спаси!
Серця черстві пожалій
І замерзлих обігрій,
Заблукалим шлях відкрий.
Нагороду вірним дай,
У собі їх поєднай,
Сім дарів Твоїх їм дай.
Дай їм мужності й надій,
До спасіння шлях відкрий,
Радість вічну в душі влий.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Алілуя, алілуя, алілуя.
Прийди, Святий Духу, наповни серця своїх вірних,
і запали в них вогонь своєї любові.

ЄВАНГЕЛІЄ
Йн 20, 19-23
† Читання святого Євангелія від Йоана.
Тоді, коли був вечір, у перший день тижня, коли двері, де перебували учні, були замкнені зі страху перед юдеями, прийшов Ісус, став посередині й каже їм: «Мир вам!» Промовивши це, показав їм руки та бік. Тож зраділи учні, побачивши Господа. Тоді Ісус знову сказав їм: «Мир вам! Як послав Мене Отець, – і Я посилаю вас!» Промовивши це, Він дихнув і каже їм: «Прийміть Святого Духа! Кому відпустите гріхи, – будуть відпущені їм; кому затримаєте, – будуть затримані». Слово Господнє.


Мовиться “Вірую”

МОЛИТВА ВІРНИХ
Відзначаючи Урочистість Зіслання Святого Духа, просімо про благодать Святого Духа для нашої спільноти і для всіх хрис­тиян:
1. Молімося за святу Церкву, щоб вона, зміцнена дарами Святого Духа, відважно проповідувала Христа і Його Єван­геліє.
2. Молімося за всі народи, щоб вони відкинули ненависть і жи- ли разом у мирі та любові.
3. Молімося за нашого єпископа і всіх священиків нашої дієцезії, щоб вони, сповнені Святим Духом, були сіллю землі та світлом світу.
4. Молімося за людей, які шукають істину, щоб завдяки дару мудрості вони знайшли Христа – істину, дорогу та життя.
5. Молімося за всіх померлих наших братів і сестер, щоб Господь милостиво простив їх і прийняв у свої батьківські обійми.
6. Молімося за нас самих, щоб таїнство Миропомазання, яке ми колись прийняли, приносило щодня плоди добра та лю­бові.
Духу сили і світла, Духу любові та побожності, наповни собою наші серця та розум, щоб ми завжди вірно Тобі служили і йшли за Твоїм всеосвячуючим натхненням. Через Христа, Господа нашого.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Просимо, Господи: вчини, щоб згідно з обітницею Твого Сина Святий Дух допоміг нам глибше проникнути у таємницю цієї жертви * і приві в нас милостиво до повного пізнання істини. Через Христа, Господа нашого.

ПРЕФАЦІЯ: Тайна П’ятидесятниці.
С. Господь  з  вами. В. І з духом твоїм. С. Угору серця. В. Підносимо їх до Господа. С. Подяку складаймо Господу Богу нашому. В. Достойне це і праведне.
Воістину, достойне це і праведне, слушне та спасенне, * щоб ми завжди та всюди складали подяку Тобі , * святий Отче, Всемогутній, ві чний Боже. Щоб допровадити до повноти пасхальну тайну, * Ти зіслав сьогодні Святого Духа на всіх, * котрих вчинив своїми усиновленими дітьми, * об’єднуючи їх з Твоїм Єдинородним Сином. * Святий Дух на початку існування Церкви * дав  можливість усім народам пізнати істинного Бога * та об’єднав різні мови у сповідуванні єдиної віри. Тому повнотою пасхальних благодатей * радіють всі народи по усій землі . * Також хори Cвятих та ангельські сили * співають гімн Твоє ї слави, безустанно взиваючи: Свят, свят, свят Господь Бог Саваот…

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Усі  вони сповнилися Святим Духом * і проголошували величні діла Божі. * Алілуя.

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Боже, Ти даєш своїй Церкві небесні дари, † збережи благодать, якою Ти її обдарував, щоб завжди діяла в нас сила Святого Духа, * а духовна пожива нехай спричиниться до нашого вічного спасіння. Через Христа, Господа нашого.

Якщо після Св. Меси наступає довга адорація Ісуса в Пресвятих Дарах, Літургію Євхаристії слід закінчити благословенням. Тоді в обрядах закінчення мовиться: Ідіть, жертва звершена. Алілуя, алілуя.
(Богу подяка. Алілуя, алілуя.)
Літургійний зошит Серце Ісуса, всякої слави найдостойніше “Хай буде слава, і честь, і поклоніння”. Ці слова ми часто співаємо на подяку після Св. Причастя. Слава, віддана Богу, - це найпрекрасніше, що ллюдина може Йому дати. Серце Ісуса справді є гідне всілякої слави, тобто того, що людина в змозі дати, того, що найпрекрасніше, що може кожен з нас зі свого нутра видобути.