Чергова порція корисних матеріалів для переживання неділі в колі родини в умовах карантину.
ДОМАШНЯ ЛІТУРГІЯ СЛОВА
на VI Великодню неділю (17.05.2020 р)
Батьки нехай заохочують дітей взяти участь у цій Літургії – важливий тут приклад батьків, котрий притягуватиме дітей, та створення доброї атмосфери любові й молитви. Літургію, якщо це можливо, веде батько – голова родини.
- домашній вівтар – стіл, накритий білим обрусом, хрест, свічка (наш домашній пасхал), інші декорації, котрі ми вже зробили на пасхальні свята;
- Святе Письмо із зазначеними текстами читань і псалму VІ великодньої неділі (це має бути книга, урочисто поміщена на домашній вівтар). Варто, крім цього, кожному мати перед собою текст, бо це допоможе під час ділення Словом Божим (І читання: Діян 8, 5-8. 14-17; Пс: Пс 66 (65), 1-3а. 4-5. 6-7а. 16 і 20; ІІ читання: 1 Пт 3, 15-18; Євангеліє: Йн 14, 15-21).
Знак Хреста: «В Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа».
Запалення родинного пасхалу (свічки) зі словами «Світло Христове» (Відповідь – «Богу подяка»).
Пісня до Святого Духа.
Вступний коментар (читає батько або хтось із учасників):
Ісус говорить нам сьогодні: «Якщо любите Мене, ви будете дотримуватися Моїх заповідей», а св. Петро навчає нас жити «з лагідністю і страхом, маючи добру совість… Адже краще, якщо на те Божа воля, страждати, будучи доброчинцем, аніж злочинцем». Ми живемо в світі, котрий часто йде проти Божого закону, карає за добро, а винагороджує за зло. Але Христос, хоч скоро відійде до Отця, не залишає нас сиротами посеред світу. Він дає нам Духа Утішителя – Параклита. Грецьке слово «parakletos» означає адвоката, захисника, котрий нас виправдовує. Ми не повинні увесь час виправдуватися перед світом, бо Дух Святий, Дух Істини, нас виправдовує. Він є Духом любові в нас, завдяки Йому наше просте й покірне життя з чистим сумлінням за Божими заповідями має величезну силу свідчення перед світом. Саме з такою силою Духа учні, яких переслідували в Єрусалимі, пішли до навколишніх міст проголошувати слово Боже: Филип євангелізував у Самарії, а Петро та Йоан покладали на самарян руки, щоб ті отримали Святого Духа. Ми збираємося тут як учні Ісуса, хочемо тепер поживитися словом життя та наповнитися Духом Божим, щоб могти бути Його свідками.
Молитва. У спонтанній молитві просимо Святого Духа відкрити наші серця на Слово Боже та допомогти нам це слово впровадити в життя. Можна використати й готову формулу, напр.,
«Духу Святий, Боже, Ти у день народження Церкви благоволив у видимому вигляді зійти на апостолів, щоби просвітити їхній розум, запалити серце, укріпити їх у вірі та освятити їхнє життя. Благаємо Тебе: будь завжди з нами і наповнюй нас Своїми дарами. Осявай нас у сумнівах, утішай у скорботі, рятуй у небезпеках, підводь після падінь, прав нами у своїй премудрості та об’єднуй у взаємній християнській любові, щоб всі ми жили у згоді й святій єдності як одна сім’я Божа. Просимо Тебе: приведи нас до блаженної вічності, щоб у ній, разом із сонмами Ангелів і Святих, ми Тобі дякували і Тебе славили на віки вічні. Амінь».
Спільне читання слова Божого: Читаємотак, як на Святій Месі, тобто всі читання та – якщо це можливо – спів чи декламація псалму й акламації (вибраний вірш) перед Євангелієм. Євангеліє найкраще прочитати батькові з Біблії, урочисто поміщеної на домашній вівтар; читання й псалми ділимо між учасниками. Важливо, щоб усі уважно слухали читання. У свої тексти дивимося пізніше – на розмові та діленні Словом Божим.
Тексти подаємо далі, їх можна також знайти тут: https://credo.pro/2009/05/63089
Розмова на тему прочитаного для кращого розуміння текстів (Бог говорить до Свого народу):
– Батько ставить питання, відповіді шукаємо в Слові Божому (у дужках - підказки для ведучого, але спочатку намагаємося знайти відповідь самостійно).
Старайтеся адаптувати питання й хід розмови таким чином, щоб вона була зрозумілою вашим дітям, наштовхуючи їх на пошуки відповіді в Слові Божім; уважно й з повагою слухайте своїх дітей, бо Господь Бог часто промовляє до нас через них.
Чому ми дотримуємося заповідей Ісуса? (Йн 14, 15. 21)
(це вираз нашої любові до Ісуса, а хто любить Ісуса, того возлюбить Отець).
Які обітниці дає нам Ісус у Йн 14, 16-18
(дасть нам Духа Утішителя, Параклита, Духа Істини, не залишить нас сиротами).
Як ці обітниці виконуються в житті перших християн, напр., у Самарії?
(відповідь у першому читанні).
До чого заохочує нас св. Петро в другому читанні?
(будьте готові захищати вашу надію; зберігайте чисту совість; краще страждати, роблячи добро, аніж зло).
Як ми повинні ставитися до тих, котрі нас неслушно обвинувачують?
(1 Пт 3,16-17)
Ділення Словом Божим (Бог говорить до мене).
- Батько заохочує, щоб після хвилі тиші кожен бажаючий поділився тим, як Господь Бог промовив до мене особисто в цьому слові, що для мене тут найважливіше, нове, що мене торкнулося. Говорю в першій особі (напр., я почув, я зрозумів…, Господь Бог мені сказав…), не повчаю та не оцінюю інших. Можна також лише прочитати речення, яке найбільше привернуло мою увагу.
У діленні можуть (але не мусять) допомогти такі питання:
Апостоли накладали руки та молилися, а жителі Самарії отримували Святого Духа. Чи я пам’ятаю своє миропомазання? Чим для мене є це Таїнство?
Як я досвідчую дію Духа Утішителя в моєму житті?
Як я захищаю мою віру? Чи можу я це зробити лагідно та з Божою боязню?
Як я реагую, коли мене неслушно обвинувачують? Чи я здатен зберігати чисте сумління? Чи я в стані страждати для Ісуса?
Спонтанна молитва як наша відповідь на Слово Боже; сьогодні це може бути особлива прослава Христа, котрий «за гріхи постраждав, – праведний за неправедних, аби привести вас до Бога» (1 Пт 3, 18), а потім палке прохання про дар Духа Святого для кожного члена нашої родини – це може мати форму заступницької молитви, коли почергово молимося за кожного з присутніх - про відкритість серця на дар Святого Духа, на Його дію в нас.
Молитва «Отче наш».
Передайте одне одному знак миру (напр., подати руку, обняти – прояв примирення, взаємного прощення).
Батько читає молитву на завершення:
Всемогутній, вічний Боже, вчини, щоб ми впродовж цих радісних днів усією душею вшановували воскреслого Господа, нехай пасхальна тайна, яку ми споминаємо, завжди являється в наших вчинках. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, Котрий з Тобою живе й царює в єдності Святого Духа, Бог, на віки вічні.
(Колекта VI Великодньої Неділі).
Всі відповідають: Амінь.
Благословення: батько по черзі накладає руки на голову жінки й дітей та благословляє їх, роблячи знак хреста на чолі, потім одне одного благословляємо знаком хреста, але вже без накладання рук.
Пісня: «Духу Утішителю, Духу, влий радість нам в серця…» або інша.
ТЕКСТИ ЛІТУРГІЇ СЛОВА (VI Великодня неділя, рік А )
Діян 8, 5-8. 14-17
Читання з Діянь Апостолів
Тими днями Филип, прибувши до міста Самарії, проповідував їм про Христа. А натовпи людей прислухалися до того, що говорив Филип, і однодушно приймали почуте, бо бачили чудеса, які він чинив. З багатьох, сповнених нечистими духами, вони виходили й гучно кричали, а багато паралізованих і кривих оздоровлялися. І настала велика радість у тому місті. Апостоли, які перебували в Єрусалимі, почули, що Самарія прийняла Боже Слово, і послали до них Петра та Йоана. Прийшовши, ті помолилися за них, щоб вони одержали Святого Духа. Адже на жодного з них Він ще не зійшов, бо ті були тільки хрещені в Ім’я Господа Ісуса. Тоді поклали на них руки – і вони одержали Святого Духа.
Слово Боже.
Псалом респонсорійний
Пс 66 (65), 1-3а. 4-5. 6-7а. 16 і 20
Прославте Бога, всі земні народи
Воскликніте Богові, вся земле! *
Співайте славу імені Його,
воздайте Йому хвалу преславну. *
Скажіте Богові: «Які Твої діла предивні!
Уся земля нехай поклониться Тобі, псалми нехай Тобі співає, *
оспівує Твоє ім’я у псалмах».
Прийдіте й погляньте на вчинки Божі: *
діла Його предивні над людськими синами!
Він обернув у сушу море; *
вони ріку перейшли пішки:
тим то й радіймо у Ньому! *
Потугою своєю Він повік володарює.
Прийдіть, послухайте усі, що боїтеся Бога; *
я розповім, що Він душі моїй учинив.
Благословен Бог, що не відкинув моєї молитви, *
і ласки своєї від мене.
Друге читання
1 Пт 3, 15-18
Читання з Першого послання святого Петра Апостола
Любі! Господа Христа освячуйте у ваших серцях і будьте завжди готові дати відповідь кожному, хто запитує вас про вашу надію, але з лагідністю і страхом, маючи добру совість, аби тим, чим обмовляють вас як злочинців, були посоромлені ті, хто кепкує з вашого доброго способу життя в Христі. Адже краще, якщо на те Божа воля, страждати, будучи доброчинцем, аніж злочинцем. Тому що й Христос один раз за гріхи постраждав, – праведний за неправедних, аби привести вас до Бога; убитий тілом, але оживлений Духом.
Слово Боже.
Спів перед Євангелієм
Алілуя, алілуя, алілуя
Коли хтось Мене любить, слово Моє берегтиме, і злюбить його мій Отець, і прийдемо Ми до нього.
Алілуя, алілуя, алілуя
Євангеліє
Йн 14, 15-21
† Читання святого Євангелія від Йоана
Того часу Ісус сказав до своїх учнів: «Якщо любите Мене, ви будете дотримуватися Моїх заповідей. І Я попрошу Отця, і дасть вам іншого Утішителя, щоб навіки перебував з вами, – Духа Істини, якого світ не може прийняти, бо не бачить Його і не знає Його. А ви знаєте Його, бо Він при вас перебуває, і у вас буде Він. Я не залишу вас сиротами, Я прийду до вас. Ще трохи, і світ більше не побачить Мене. Ви ж будете бачити Мене, бо Я живу, і ви будете жити. Того дня ви пізнаєте, що Я в Моєму Отці, й ви в Мені, і Я у вас. Хто має Мої заповіді та виконує їх, той Мене любить. А хто Мене любить, того любитиме і Мій Отець, і Я любитиму його, і з’явлюся йому сам».
Слово Господнє.