Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Літургія на кожен день, 31 січня, п'ятниця

Літургія на кожен день, 31 січня, п'ятниця

Християнин – це людина, яка намагається жити у нерозривній єдності з Ісусом. Підпорядкування свого життя Божій волі стає джерелом внутрішньої радості та спокою. Більше того, таке життя робить нас схожими на гірчичне дерево з Євангелія. Так, як у ньому птахи знаходять притулок, так і моє життя може допомогти іншим знайти мир та сенс існування.
Св. ЙОАНА БОСКО, пресвітера (біл) Обов’язковий спомин
Святий Йоан Боско народився 16 серпня 1815 року в маленькому селі Кастельнуово д’Асті на півночі Італії. На 9 році життя йому наснився сон, з якого Йоан Боско зрозумів, що повинен присвятити себе вихованню молоді. Вже юнаком він почав збирати навколо себе ровесників, заповнюючи їх час розвагами, між якими були молитви і катехетичне навчання. Коли став священником (1841), девізом свого життя вибрав вірш з Книги Буття: «Дай мені людей, майно ж візьми собі», – і розпочав своє апос- тольство серед найубогішої молоді. Салезіянам, всім своїм духовним синам в спадок він залишив просту форму монашого життя, міцно зануреного у християнські чесноти і сформульованого у гаслі: «Праця та помірність». Йоан Боско заснував Згромадження святого Франциска Сальського. Разом з Марією Домінікою Мадзарелло заснував Інститут Дочок Марії Помічниці Вірних, а з добрими та відданими світськими, чоловіками та жінками, утворив Асоціацію Салезіянських Співпрацівників. Помер у Турині 31 січня 1888 року. 31 січня 1988 р. св. Йоан Павло ІІ проголосив його Отцем та Вчителем молоді, «вибраним для того, щоб через це звання його шанували та взивали, а особливо ті, хто визнає себе його духовними синами».


АНТИФОН НА ВХІД
Священики Твої, Господи, нехай одягнуться у справедливість, * святі Твої нехай возрадуються.

КОЛЕКТА
Боже, Ти покликав святого Йоана, пресвітера, стати отцем і вчителем молоді, † вчини, просимо, щоб ми, палаючи такою ж самою любов’ю, * дбали про спасіння ближніх і служили Тобі самому. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, навіки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
2 Сам 11, 1-4а. 5-9. 13-17. 27б
Читання з Другої книги Самуїла.
На початку року, коли царі звичайно виступають на війну, послав Давид Йоава й своїх слуг з ним, і всього Ізраїля: вони розбили аммоніїв і обложили Раббу, а Давид залишився в Єрусалимі. Одного дня під вечір, Давид, уставши зі свого ложа й проходжуючись по покрівлі царського палацу, побачив із даху жінку, що купалась. Була та жінка вельми гарна. І послав Давид розпитатись, хто та жінка. І йому відповіли: «Це Ветсавія, дочка Еліяма, жінка Урії, хеттита». Тоді Давид послав за нею посланців взяти її, і як вона прийшла до нього, він ліг із нею. І зачала жінка й послала Давидові сказати: «Я – вагітна». Тоді Давид послав до Йоава: «Пришли до мене Урію, хеттита». І прислав Йоав Урію до Давида. І коли прибув Урія до нього, Давид спитав його, як ведеться Йоаву, як ведеться народові, й про справи з війною. Потім Давид сказав Урії: «Йди до свого дому та помий собі ноги». Вийшов Урія з царського палацу, а за ним понесли дарунок від царя. Але Урія ліг спати коло входу в царський палац з усіма слугами свого пана й не пішов до свого дому. На другий день Давид його закликав, щоб їв і пив перед ним, і він упоїв його, та ввечері він вийшов спати на своєму ложі з слугами свого пана, до свого ж дому не пішов. Другого дня вранці Давид написав Йоаву листа й послав через Урію. А в листі написав так: «Постав Урію в найгарячішому бою спереду, і відступіть від нього, щоб він був убитий і вмер». Під час облоги міста поставив Йоав Урію на такім місці, де знав, що там були сильні воїни. І коли вирвались мужі, що були в місті, і билися з Йоавом, то полягли дехто з народу, з-поміж слуг Давида, а між убитими був теж хеттит Урія. Вчинок, якого допустився Давид, був злим в очах Господніх. Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ
Пс 51, 3-4. 5-6а. 6бв-7. 10-11
Змилуйся, Боже, бо ми всі згрішили.
Помилуй мене, Боже, задля милості своєї, *
і через велике своє милосердя зітри мої беззаконня.
Особливо омий мене від мого беззаконня *
і від мого гріха мене очисти.
Змилуйся, Боже, бо ми всі згрішили.
Бо я знаю свої беззаконня, *
і мій гріх постійно навпроти мене.
Тобі, я згрішив Тобі одному *
і вчинив те, що є злом перед Тобою.
Щоб Ти виявився справедливим у вироку Твоєму *
і праведним у суді своєму.
Я ж народився в беззаконні, – *
і в гріхові моя мати мене зачала.
Ти даси мені відчути радість і втіху – *
і радітимуть сокрушені кості.
Відверни від моїх гріхів своє обличчя *
і зітри всі мої беззаконня.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Пор. Мт 11, 25
Алілуя, алілуя, алілуя.
Благословенний Ти, Отче, Господи землі і неба,
бо відкрив таємниці Царства немовлятам.

ЄВАНГЕЛІЄ
Мк 4, 26-34
† Читання святого Євангелія від Марка.
Того часу Ісус промовляв до натовпів: «Таким є Царство Боже, як той чоловік, який посіє насіння в землю; і чи спить, чи встає, вночі чи вдень, а насіння сходить і росте, але як, – він не знає. Сама по собі земля родить плід: спершу стебло, потім колос, а тоді – повно пшениці в колосі. Коли ж доспіє плід, він негайно посилає серп, бо настали жнива!» І Він казав: «До чого уподібнимо Царство Боже? Або в яку притчу помістимо його? Воно– як зерно гірчиці; коли сіється в землю, воно є найменшим з усього насіння, що на землі, та коли посіяти, виростає і стає більшим від усякої городньої рослини, і пускає таке велике гілля, що в його затінку можуть гніздитися птахи небесні». І багатьма подібними притчами Він говорив їм слово, наскільки його вони могли слухати; без притчі ж не говорив їм, а своїм учням окремо все пояснював. Слово Господнє.


МОЛИТВА ВІРНИХ
Віддаючи честь батьку і вчителю молоді, до Бога, котрий завжди вислуховує тих, хто Його просить, занесімо наші покірні молитви:
1. Молімося за Святішого Отця, єпископів, священників і дияконів, щоб вони проголошували Євангеліє правди і любові.
2. Молімося за всю Салезіянську Родину, щоб, наслідуючи Йоана Боско в його цілковитому відданні свого життя молоді, вміли виховувати в собі правдивий образ Господа Христа.
3. Молімося за тих, хто залучений до християнського виховання молоді, щоб у своєму святому покровителі вони знайшли наставника і провідника, який надихає їх місію.
4. Молімося за молодь, щоб в кожному синові св. Йоана Боско вона зустріла друга, який допоможе відновити життя у дусі Євангелія.
5. Молімося за померлих, щоб Господь винагородив їхні земні труди вічною радістю у Небесному Царстві.
6. Молімося за нас самих, щоб своїм святим життям ми допомагали Церкві у вихованні молодого покоління.
Отче, Ти дарував святому Йоану Боско любов до молоді; навчи нас істинної любові до ближнього і даруй нам благодать вірного служіння Тобі. Через Христа, Господа нашого.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, прийми дари, складені на Твій вівтар в день спомину святого Йоана Боско, † і, як через ці блаженні тайни Ти обдарував його славою, * так і нам даруй прощення. Через Христа, Господа нашого.

Префація про святих пастирів № 38

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Щасливий слуга, * якого Господь, повернувшись, знайде невсипущим. * Істинно кажувам: він поставить його над усім своїм маєтком. (Пор. Мт 24, 46-47)

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Всемогутній Боже, нехай небесна трапеза в усіх, що святкують спомин святого Йоана Боско, примножить і утвердить духовні сили, † щоб ми зберегли непорушним дар віри * та йшли вказаною нам стежкою спасіння. Через Христа, Господа нашого.