Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів України
» » » Як структурована Свята Меса?
10:30 Неділя 0 204
10-12-2017, 10:30

Як структурована Свята Меса?

Ціла Меса, якщо розглянути її чотири головні частини, становить єдиний, неподільний акт культу, який охоплює як Літургію Слова, так і Євхаристійну Літургію.
Перша частина, тобто вступні обряди, має характер підготовки і впровадження. Вона складається зі співу на вхід і привітання вівтаря (інколи – його окадження) та зібраних вірних, поєднаного з коротким вступом до змісту Меси конкретного дня. Потім служитель закликає до Акту покути, який можна замінити окропленням свяченою водою на спомин про Хрещення. Далі, якщо йдеться про недільну чи святкову Месу, він співає (або промовляє) давньохристиянський гімн «Слава во вишніх». Перша частина Меси завершується закликом служителя до молитви. Хвилина мовчання, яка передує виголошенню молитви, призначена для того, щоб кожен учасник богослужіння виразив у серці індивідуальне прохання, скероване до Бога Отця через Христа у Святому Духові.

Друга частина – Літургія Слова – складається насамперед із читань, почерпнутих зі Святого Письма, та виконаного між ними респонсорійного псалму, який сприяє медитації над словом Божим. Читання Євангелія визначає вершину Літургії Слова, тому цей момент відправи оформлений додатковими знаками (діалогом із Людом Божим, інколи – окадженням Євангелія, а також обов’язковим слуханням навстоячки). Важливий момент цієї частини Меси – проповідь, яка поєднує зміст Літургії та життєві вказівки, що випливають із біблійних читань. Коротка хвилина мовчання після проповіді дозволяє «втримати» в собі те, що почуто важливого. Цю частину завершують спільно промовлені тексти: Символ віри (Сredo), тобто визнання головних істин нашої віри, і Молитва вірних із молитовними намірами (інтенціями) за потреби Церкви та спільноти, зокрема й цієї конкретної.

Під час третьої частини Меси, коли триває Євхаристійна Літургія, через служіння священика в особливий спосіб нагадується все те, що Христос звелів учням робити на спомин про Нього. Розпізнаємо ми це в подальших елементах відправи: у приготуванні дарів, які стануть Тілом і Кров’ю Христа, у молитві над дарами, під час великої Євхаристійної молитви разом зі словами консекрації (пересуществлення), у Господній молитві «Отче наш», знакові миру, ламанні євхаристійного Хліба та обряді Причастя.

Четверта частина, або ж обряди закінчення, містить короткі оголошення (якщо вони потрібні), вітальне чи напутнє слово священика, а також завершальне благословення.

Джерело – «Літургійні передмесальні катехези»

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Катехитика 14:00 Середа 0 356 Чи мають літургійні шати релігійне значення? Як сам одяг, так і його колір може мати певне значення й символіку. Це стосується не тільки літургії, а й щоденного життя, державного, військового, службового тощо. Сьогоднішні шати служителя – це переважно «зафіксоване» та збережене аж донині традиційне римське вбрання на щодень. У літургії одяг священика виконує функцію обрядову, сигнальну, святкову та інформативну.