18 червня у місті Самборі на Львівщині архієпископ Мечислав Мокшицький освятив створений при Домі сестер францисканок Родини Марії Зал зустрічей і пам`яті про жителів цього містечка, котрі під час ІІ світової війни рятували євреїв.
Про це повідомляє Львівська архідієцезія.З ініціативи сестри Ельжбєти Сьлємп та у співпраці з Жешівським відділом Інституту Національної Пам’яті підготовлено постійно діючу виставку «Запам’ятай: будь доброю людиною». В експозиції представлені документальні матеріали й світлини про самбірчан, які, ризикуючи власним життям, допомагали приреченим на смерть євреям. Серед рятівників була зокрема сестра Целіна Кєндзерська, котра переховували в сиротинці єврейських дошкільнят і немовлят.
Звератючись до присутніх, архієпископ Мечислав Мокшицький висловив сподівання, що відкритий Зал зустрічей і пам’яті стане для сучасників добрим прикладом подолання зла і ненависті. Митрополит зазначив, що згадувані жителі Самбора, котрі рятували євреїв, виявили справжню християнську любов до ближнього.
В урочистості взяли участь священики Самбірського деканату на чолі деканом о. Анджеєм Куреком, представниці Генерального Дому сестер францисканок Родини Марії с. Ванда Мікіцка і с. Аліна Роєк, їхні співсестри, котрі служать у Львівській архідієцезії. Прибули воєвода Підкарпатського воєводства Ева Лєнярт та делегація жешувського відділу Інституту Національної Пам’яті, Генеральний консул РП у Львові Еліза Дзвонкєвич, міський голова Самбора Юрій Гамар, а також свідки трагічних подій Другої світової війни та представники родин, які рятували євреїв.
Зачитано листи, що надійшли на урочистість. Відбулась презентація книжки спогадів Єжи Бандера, одного з дітей, врятованих в сиротинці, який очолювала с. Целіна Кєндзерська. З Польщі по телефону до учасників урочистості звернувся Адам Сандауер, син врятованого в Самборі єврея Артура.
Присутні оглянули виставку дитячих малюнків, що були надіслані на конкурс, присвячений трагедії євреїв та допомозі єврейським сусідам. На цю тему прозвучали вірші с. Катажини Скочеляс, які декламували самбірські діти.
Костянтин Чавага