Історичних відомостей про святого Юрія (інша форма імені – Георгій) майже не збереглося. Однак, культ цього святого від самого початку був надзвичайно відомий і шанований, особливо у східних церквах.
Його мученицький подвиг вважався надзвичайно великим й значущим, оскільки серед багатьох вбитих того часу за віру, саме Юрія у православному світі називають Великомучеником і Переможцем.Народився Святий Юрій (Георгій) у III столітті в Каппадокії (нині частина Туреччини). Син римського воїна перського походження Гіротонія, та його дружини християнки Полохронії. Був довгоочікуваною дитиною у сім’ї. Після смерті батька, мати з дитиною переїхала у місто Лідду (нині Лод, Ізраїль).
Святий Юрій вступив на військову службу і завдяки своїм здібностям й мужності, виявлених у боях, вже в молодому віці став полководцем і трибуном при імператорі Діоклетіані. Він стає радником, супутником, наближеним імператора.
Деякі агіографії розповідають, що християнську віру йому передали батьки, інші ж джерела повідомляють, що святий Юрій увірував, коли бачив сміливість мучеників під час гоніння.
Коли Діоклетіан почав гоніння на християн, Юрій не вагаючись відмовився від слави, почестей і земних благ і став на захист віри свого батька – християнства, проявивши себе, як учень Христа. За це був відданий на тижневі тортури, під час яких зазнав особливо тяжких мук.
Помер у місті Лод (Ізраїль) близько 304 року.
Зображують святого у лицарських обладунках на коні, часто у сцені боротьби із драконом (згідно легенди ІХ століття, Юрій визволив місто від лютого змія, який довгий час тримав у страху його мешканців, завдавав шкоди і навіть поїдав людей).
Атрибути: ангел з лавровим вінком, пальмова гілка, змій під ногами, білий кінь, біла хоругва з червоним хрестом, цвяхи, жорно.
Покровитель воїнів та відповідальних за зброю людей, конюхів, скаутів, тощо.
До Юрія звертаються також при хворобах шкіри та безплідді.
Уклала Юлія Бойко