Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
11:48 П'ятниця 0 405
24-07-2020, 11:48

Чи істина лише одна?

«А що таке істина?» – запитав Пилат, коли Ісус сказав йому: «Я для того народився і для того прийшов у світ, щоби свідчити про істину» (Йн 18, 37). Багато людей хочуть знати, що таке істина. І це дуже хороше запитання.
Відчувай, думай, вір

У XIII столітті видатний мислитель, святий Тома Аквінський, поставив те саме питання. Він сказав, що «істина – це відповідність думки та речі» (Сума I.16.1). Іноді ми змінюємо свої погляди чи думку про щось. Відтак змінюються не самі речі, а те, як ми їх бачимо. Ми повинні постійно намагатися пересвідчуватися у тому, що наші думки про речі відповідають реальності, оскільки і наш спосіб сприйняття речей, і наші погляди на них можуть бути хибними!

Із цієї причини святий Тома говорив, що ми можемо знайти істину за допомогою наших почуттів (емпірична істина), через роздуми (філософська істина), а також через нашу віру, об’явлену Господом (теологічна істина). Обмірковуючи наш досвід у світі та поєднуючи це з тим, чого навчав нас Ісус, ми можемо пізнати істину про Бога і самих себе.

Моя правда чи Істина?

Ісус казав: «Кожний, хто від істини, слухає Мій голос» (Йн 18, 37). Він часто говорив про правду і казав, що лише істина зробить нас вільними (Йн 8, 32). Слово Бога є істиною (Йн 17, 17), і Ісус казав про себе: «Я є дорога, і правда, і життя! Ніхто не приходить до Отця, якщо не через Мене» (Йн 14, 6). Висловлюючись словами святого Томи, Ісус є ідеальною відповідністю між Богом і нами. Таким чином, Ісус подібний до моста між небом і землею. Ісус є Істиною. Не всі з цим погоджуються.

Багато хто вважає, що істина є відносним поняттям і залежить від думок, почуттів або переконань особи (див. Блок). Вони переконані, що всі люди одночасно можуть триматися своєї власної правди, навіть якщо кожна окрема правда відрізняється від інших. Оскільки правда в цьому випадку є тим, що людина (або суб’єкт) мислить, то правду вважають суб’єктивною.

Фактична правда

Ісус говорить про об’єктивну правду, про свою особу, що є дійсною для всіх, незалежно від переконань. Деякі дерева, наприклад, можуть здаватися мертвими взимку. Але це не так, оскільки навесні вони знову розквітають. Можна сказати, що для тебе правда полягає в тому, що дерева мертві, а потім знову оживають, але насправді це не є істиною. Фактично дерева залишаються живими і лише змінюють вигляд. Останнє є об’єктивною правдою. Послання Євангелія також є об’єктивною правдою, незалежною від думок, слів чи переконань людей. Ця правда стає реальною і відчутною, коли ви починаєте думати, що Ісус жив на землі, як людина. У всьому, що Він казав і робив, Ісус проголошував, ким є Бог: нашим Творцем, який любить нас і сподівається, що ми приймемо Його запрошення та здобудемо вічне щастя на Небесах. Це є найважливішою істиною з усіх, які нам доводилося відкривати.

Казочка про істину

В одній старій казці йдеться про те, як декілька сліпців у палаці раджі стикнулися зі слоном вперше у житті. Сліпець, який простягнув руку і доторкнувся до слонячого боку, сказав, що слон гладенький, мов стіна. Але чоловік, який доторкнувся до його хобота, сказав, що слон круглий, як змія. Той, хто тримав слона за бивень, заявив, що слон гострий, мов спис, а той, хто схопив слона за хвіст, сказав, що слон тонкий, мов канат.

Якою ж була істина? Раджа сказав, що всі вони по-своєму мають рацію, але всю правду можна відкрити, лише поєднавши всі частини. Цю казку часто наводять, щоби проілюструвати, що жодна з релігій не може претендувати на істинність, що кожна з них відкриває лише частину Бога. Такий висновок надто спрощений; варто лише поглянути, наскільки різні релігії суперечать одна одній. Цікавим також є те, що цю казку використовують, аби довести, що ми ніколи не зможемо пізнати істину. Однак раджа з цієї казки правильно каже, що сліпці зможуть пізнати істину, поєднавши всі частини. Слон не змінюється в залежності від того, що про нього говорять. Хоча люди мають різне, суб’єктивне сприйняття слона, насправді в палаці існує лише один слон – з об’єктивними характеристиками, які можна визначити. Таким чином, існує одна істина. Так само існує один Бог. Ми можемо знайти частини істини про Нього у творінні, у словах, що Бог сказав нам , а також у житті та смерті Ісуса.

Отець Мішель Ремері, Твіти з Богом


Зображення: Talk Hum

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Складні питання 18:06 Понеділок 0 198 Що потрібно католику, щоб досягти успіху? Спочатку давайте поміркуємо про те, що таке для католика успіх. У мирському розумінні успіх, як правило, пов'язують з досягненнями в особистому, професійному, матеріальному плані. Причому особистий успіх зазвичай пов'язаний із визнанням з боку інших людей.