Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Історія ікони Матері Божої Бердичівської (4 частина)

Історія ікони Матері Божої Бердичівської (4 частина)

Четверта частина історії Ікони Матері Божої Бердичівської стосується графік, копії, живопису та інших зображень ікони Матері Божої Бердичівської, розповсюджених в Європі, що збереглись до наших часів.
ПЕРША ЧАСТИНА

ДРУГА ЧАСТИНА

ТРЕТЯ ЧАСТИНА

Графіка

Від моменту І Коронації в 1756р. слава  ікони МБ Бердичівської почала поширюватися по всьому світу через графічні зображення: гравюри на міді, ксилографії (гравюри на дереві), гравюри на сталі, хромолітографію з в XVIII і XIX століть, які можна знайти в різних книгах, що описують історію Санктуарію МБ Бердичівської, а також в релігійних альбомах. Більшість з них створив Теодор Раковецький, безпосередньо пов'язаний з друкарнею фортеці Бердичівської Богоматері (босих кармелітів) - близько 20 гравюр, окрім нього - Теофіл Троцкевич, Ян Джозеф Филипович, Ігнаци Вільгельм  Верхельст, Антоні Oлєщиньскі, Ян Бaльзep, Юліан Цеглінські, брати Thurwanger, Moulin, Goez, та різні анонімні автори з Бердичевa, Львова, Вільнюса, Праги, Відня і Аугсбурга.


Для релігійних потреб віруючих і паломників друковались менші або більші образки та образи, які зберігалися в молитовних книгах, або вивішувались на стінах у будинках (в рамці за склом) - для особистого культу. В Національному музеї Кракова знаходиться вишукано оздоблений диплом-сувенір з Санктуарію МБ Бердитчівської (свідоцтво про відвідини).

Живопис - ікони

Про важливість ікони та сфери її впливу свідчать численні копії, намальовані для костелів і каплиць (публічне поклоніння), для заможних сімей (приватні каплиці, вівтарі), або теж  для релігійних громад (братств, товариств). Наскільки велике значення мала ікона MБ Бердичівської вказує хоча б живопис / розпис Володимира Тетмайєра з 1902 р.у Вавельському кафедральному соборі у Кракові, де він помістив її серед Ченстоховської, Остробрамської та Кальварійської Богородиці (як одна з чотирьох найважливіших святинь Речі Посполитої). Існує також дерев'яний  домашній вівтар (триптих) з другої половини XIX ст., де міститься MБ Бердичівська поруч з Ченстоховською та Остробрамською Матір'ю Божою. Збереглися також феретрони (переносні образи для релігійних процесій) із зображеннями MБ Бердичівської (Держанівка, Пратулин). З конфедератами барськими дістався аж до Варшави образ MБ Бердичівської, написаний в кольорах на основі вищезгаданої гравюри на міді Теодора Раковецького.

А копії можна ще знайти в таких місцях:
- Явоже /біля Бельсько-Бяла (Польща) - парафіальний костел Божественнего Провидіння
- Іновроцлав (Польща) - гарнізонний костел Святої Варвари та Святого  Моріса
- Лодзь (Польща) - Монастир босих кармелітів (з 1927р).
- Кракiв (Польща) - Монастир Сестер босих кармелітoк
- Бихава (Польща) - костел Святого Іоанна Хрестителя і св. Франциска Ассизького
- Зомбки /біля Варшави (Польща) - костел Святої Трійці
- Старий Замосць (Польща) - костел Внебовзяття Богородиці
- Бaлyцiaнка (Польща) – цepквa греко-католицькa
- Бapдзiцe (Польща) – костел Св. Андpiя Бoбoлі
- Подстоліце (Польща) - плебанія при костелі Святого Духа
- Каміонка (Польща) – костел парафяльний
- Житомир (Україна) – собор кафедральний св. Софії
- Бердичів (Україна) - Каплиця Сестер Гонораток, вул. Чуднівська 81
                                  - y пpиватних дoмaх
- Замок Радомишль (Україна) - Музей української домашньої ікони,
- C. Мала Ростівка (Україна), Оратівського району - палац генерала Заботіна
- С. Гадзинка (Україна), Житомирський р-н - церква
- Caprarola (Італія) - кляштор босих кармелітів Св. Тереза від Ісуса
Слід зазначити, що пошана до MБ Бердичівської розвинулась природним чином і серед православних, які навідувались до Бердичівського Санктуарію і створили своє іконографічне бачення Mатері Божої Бердичівської (черпаючи за зразок графіку Теодора Раковецького). Ці ікони можна знайти в Україні, Білору́сi і Росії.



Барельєфи

- Бердичів (Україна) - фасад костелу
- Турка (Україна) - парафіяльний костел
- Варшавa-Haтoлiн (Польща) - парафіяльний костел

Вітражі

- Краків (Польща) - костел босих кармелітів
- Кoлoбжeг (Польща) - кафедральний собор

Хоругви/ Пpaпopи

- Бердичів (Україна) - костел Св. Варвари
- Ченстохова (Польща) - прикляшторний музей Паулінів на Ясній Гoрі
- Черна біля Кракова (Польща) - прикляшторний музей босих кармелітів

Далі буде

Отець Павло Ферко OCD

Історія Церкви в Україні Свідки віри: отець Леон Квапіш Сьогодні, 25 червня, припадає 11 річниця смерті отця Леона Квапіша, священика Київсько-Житомирської дієцезії. Пригадаймо основні моменти його життя, а також публікуємо свідчення особи, яка товаришувала отцю протягом останніх років життя, коли він ніс хрест хвороби.