Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Проповідь на Тиждень виховання: Смак блаженства
11:00 Понеділок 0 246
8-06-2020, 11:00

Проповідь на Тиждень виховання: Смак блаженства

Отець В'ячеслав Гриневич SAC роздумує над сьогоднішнім Євангелієм проводячи аналогію нашого життя до кулінарії. А який смак сьогодні обереш ти?  
ЄВАНГЕЛІЄ
† Читання святого Євангелія від Матея (Мт 5, 1-12)

Того часу, побачивши натовпи, Ісус вийшов на гору; коли Він сів, до Нього підійшли Його учні. І, відкривши свої уста, Він навчав їх, промовляючи: "Блаженні убогі духом, бо їхнє Царство Небесне. Блаженні ті, хто плаче, бо вони будуть потішені. Блаженні лагідні, бо вони успадкують землю. Блаженні голодні й спраглі праведності, бо вони наситяться. Блаженні милосердні, бо вони зазнають милосердя. Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать. Блаженні ті, які творять мир, бо вони синами Божими названі будуть. Блаженні переслі дувані за праведність, бо їхнє Царство Небесне. Блаженні ви, коли із-за Мене будуть вас зневажати та переслі дувати, і, оббрі хуючи, казати всяке зло проти вас. Радійте й веселіться, бо велика нагорода ваша на небесах, адже так само переслі дували пророків, які були перед вами". Слово Господнє.

Кулінарія - це справжнє мистецтво, а кулінар – митець, завдяки котрому окремі інгредієнти набувають гармонії смаку. Кулінарія часто використовує “дикі” рослини для отримання неповторності.

Ялівець, чебрець, полин, кропива, шипшина... В повсякденні ці рослини мають атрибут непридатності “Барвінок на вінок, а полин на віник”, “Часом і між кропивою лілія росте”, “Шипшина важко віддає плоди. Вона людей хапає за рукава.”. В кулінарії ці рослини ототожнюються зі здоров’ям, користю, та підсиленням смаку звичайних страв.

Крокуючи життям ми чуємо багато порад на життя, рецептів на щастя. Блаженства, про які говорить Господь, мають гіркий смак людської долі. Бідність набуває атрибутів прокляття: “А в іншого сіромахи Ні хати, ні поля, Тільки торба, а з торбини Виглядає доля, Мов дитинка; а він її Лає, проклинає” (Тарас Шевченко).

Смирення - слабкості. Сум - відлюдництва. Голод та спрага - тривоги. Милосердя - наївності. Чистота - шаленства. Прагнення миру - не справедливістю. Ціна правди вартує життя...

Життя - це кулінарія, яка в своєму меню містить солодкі, запашні, гострі, терпкі страви. Перевага солодощів у вихованні загрожує надмірній вазі власного его. Батьки, вихователі - це кулінари людської долі. Трапляється, що в їхніх серцях зароджується бажання захистити раціон дитини від будь-яких проявів гіркоти, терпкості, дисгармонії у житті. Але це провадить до втрати здатності розрізняти смаки. Втративши смак у житті дитина наражає весь організм на небезпеку.

Господь в сьогоднішньому уривку говорить що гіркота має смак. Той хто відчуває терпкість долі має перспективу стати справжнім гурманом, який вміє і вчить розпізнавати життя. Здатність зносити терпкість знак людської зрілості. До цієї зрілості ми покликані виховувати себе та інших. Вино є символом любові, плодом подружньої любові є діти. Добре вино має терпкі ноти, вони ушляхетнюють його надають йому смаку блаженства, шляхетності.

“В історичних льохах
відстояться вина істин,
гірко вибродять кров'ю
правди пекучої меди”.
Ліна Костенко.

Господь запрошує нас у терпкості людської долі віднайти блаженства. Він не пропонує нам “фаст фуд”, він дає нам поживу на вічне життя. І навіть якщо тут на землі ми досвідчимо гіркоти людської долі, то у блаженствах Господь обіцяє осягнути “землю, що тече молоком та медом”. (Вих 3,17б).

Зображення: Unsplash


Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий