Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів України
» » » Домініканське душпастирство в Києві: тілесність у мистецтві
14:12 Вівторок 1 103
19-12-2017, 14:12

Домініканське душпастирство в Києві: тілесність у мистецтві

«Церква, мистецтво, тіло» – таку тему обговорювали учасники домініканського душпастирства в Інституті святого Томи Аквінського в суботу, 16 грудня. Отець Войчех Сурувка ОР в доповіді зосередився на образотворчому мистецтві, а опісля на присутніх чекала несподіванка – командна гра «Намалюй і відгадай».
Уже близько свято Різдва Господнього, яке знов і знов нагадує людству, що Бог прийшов у цей світ у людському тілі. Завдяки Тайні Воплочення стало можливо, щоб той, хто дивиться на Ісуса Христа, бачив Отця (пор. Йн 14, 9). Роздуми щодо цього незбагненного Божого діяння впливають на церковне мистецтво, яке, зі свого боку, спонукає людину до поглиблення віри та спілкування з Богом.


Протягом усієї історії християнства виникали картини з зображеннями святих або з біблійними сюжетами, повні символів і значень.Проте зі зміною людського мислення змінюється і змістове наповнення. Наприклад, зображення гріхопадіння Адама і Єви, розташоване в катакомбах святих Марцеліна і Петра (Іст.), відрізняється від картин, на яких наших прабатьків писали в XVIXVII ст. – а тим більш від сучасного мистецтва. У ранніх зображеннях центром є дерево, сталість якого символізує непорушний Закон Бога, Його Самого. Таким сюжет залишається до XVXVI ст., хоча змінюється техніка виконання чи динаміка. На полотні художника Гуго ван дер Гуса (14401482) вже можна помітити інше наповнення: дерево зміщене набіку центрі стоїть Єва, а змій має її обличчя. Така природа спокуси: вдати з себе подібного, щоб обманути, бо схожість викликає довіру.

УXVI ст. епоха модерну змінює мислення людини, а разом з тим і мистецтво. Головними героями стають Адам і Єва, а дерево, якщо не зникає зовсім, слугує хіба як постамент для змія. А вже у ХХ ст. біблійний сюжет стає непросто розпізнати. Наприклад, на фотографії Єжи Стоковського чоловік і жінка тримаються за руки. Немає ні натяку на сцену в раю. Відсутність дерева можна зрозуміти так, наче Бог щезає з цього світу, а відповідальність повністю лягає на людину. Адам і Єва тримаються за руки, адже їм не залишається жодної іншої підтримки.


Звісно, що змінюється не лише сенс, а й функція. Ікона або картина, призначена для культу, завжди відповідатиме канонові, затвердженому Церквою. Інакше з картинами на релігійну тему: хоча вони й можуть містити образи, важливі для віри, та перед ними складно молитися, бо там водночас є багато світського. Профанний спосіб виконання виводить картину поза церковний простір навіть у тому разі, якщо на ній зображений релігійний сюжет. Є полотна, які взагалі ніяк не пов’язані з вірою, хоч і містять біблійні образи, а є такі, які не мають релігійного сюжету, але на метафізичному рівні пробуджують релігійні почуття. Простір до творчості відкритий. Важливо лише творити з пошаною та прагненням добра для людей, які нас оточують.


Наступна зустріч домініканського душпастирства відбудеться 13 січня 2018 р.

Щасливого всім Різдва Христового!

Юлія Бойко

За темою:
Домініканське душпастирство в Києві: доброта в любові
У Ватиканських музеях знайдено дві раніше невідомі картини Рафаеля
Смерть раптова, смерть неодмінна: символічна структура храму Братства святого Милосердя

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
1 комментарій
LyannaHoupe
Додав LyannaHoupe
20 грудня 2017 19:39
Народ на ютубе нашла способ как играть в современные игры