Католицький Медіа-Центр Римсько-Католицької Церкви в Україні
» » » Домініканське душпастирство в Києві: розмова про пожадання
13:43 Понеділок 0 212
4-12-2017, 13:43

Домініканське душпастирство в Києві: розмова про пожадання

2 грудня 2017 року учасники домініканського душпастирства в Інституті святого Томи Аквінського в Києві продовжили розмову про те, що таке любов. Цього разу дискусія, яка традиційно розпочалася з доповіді отця Ігоря Гнюса ОР, продовжувала попередню розмову про любов і точилася довкола теми пожадання.
Що означає слово «пожадання»? Кароль Войтила у книжці «Любов і відповідальність» розрізняє саме пожадання і любов-пожадання. Перше – це інстинкт, природно закладений як у тваринах, так і в людині. Однак людина, яка через первородний гріх має «тріщину» у своїй природі, схильна до егоїзму. Люди перетворюють одне одного на інструмент, коли просто прагнуть заспокоїти свої потреби, не дивлячись на іншого як на особу. У цьому немає любові й пошани, лише скерованість до своєї мети, свого задоволення. Таке використання може бути не лише фізичне, а й емоційне.

Наш Спаситель каже: «Кожний, хто дивиться на жінку з пожаданням, той вже вчинив перелюб з нею в своїм серці» (Мт 5, 28). Завдяки розуму та волі людина може керувати своїми емоціями й інстинктами, вибирати не власне задоволення, а благо іншої особи. Кароль Войтила пише, що пожадання - це частина любові, її тінь, ніби мотор, який зближує чоловіка і жінку. Але любов має керувати пожаданням. Якщо стається навпаки, то любов деформується.


Ми всі потребуємо інших людей, тепла й уваги. Часто ми прагнемо дотику й ласки, як дитина – обіймів. У стосунках чоловіка й жінки потреба одне одного виявляється на онтологічному рівні. Ми не вирішуємо, коли народжуватись і якої статі. Наділена статтю, людина вже має обмеження, неповноту, яку прагне подолати. У подружніх стосунках реалізується людяність і відновлюється повнота, бо «обоє будуть одним тілом; тому вже не двоє, лише – одне тіло» (Мк 10, 8) Це прагнення до цілісності, спрямоване на осягнення повноти блага чоловіка й жінки, Кароль Войтила називає любов’ю-пожаданням.

Лише поряд із жінкою чоловік усвідомлює себе чоловіком, а жінка поруч з чоловіком усвідомлює себе жінкою. Тут, звісно, виникло важливе запитання про ченців і черниць: на думку отця Ігоря, у їхньому житті неповнота залишається.

Любов не механічна, вона не базується на штучній домовленості, не укладає угод. Вона природно розвивається у прийнятті іншої людини як Божого створіння, Божого дару. Так само й наші стосунки з Богом. Можна намагатися використовувати Бога для задоволення своїх потреб, ставитися до Нього як до предмета. Але Бог – Особа, з Якою ми покликані будувати стосунки. Шукати Його не для свого задоволення, а заради Нього Самого.

Юлія Бойко

По темі:
Домініканське душпастирство в Києві: симпатія – початок любові
Домініканське душпастирство в Києві: чого шукають чоловіки й жінки?
Папа: Діалог – це шлях, яким чоловік і жінка повинні прямувати разом

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
17:40 Вівторок 0 19 300 сиріт з Донбасу пройдуть реабілітацію в Картапатах та на Житомирщині З 1 грудня по 31 березня 2018 року триватиме програма навчання та реабілітації сиріт із Донецької та Луганської областей. Це проект релігійної місії «Карітас-Спес» Римсько-Католицької Церкви в рамках акції «Папа для України» із бюджетом понад 250 тисяч євро. Програма триватиме 180 днів (6  змін), кожен заїзд розрахований на 50 дітей початкових класів віком від 6 до 10 років. Діти матимуть можливість відпочивати і навчатись протягом місяця в Карпатах у селищі Яблуниця Івано-Франківської області та на Житомирщині в селищі Зарічани на базах відпочинку «Карітас-Спес».
Новини з України 22:10 Понеділок 0 123 Музично-літургійний вікенд: підсумки 8–9 грудня в Інституті релігійних наук святого Томи Аквінського тривав музично-літургійний вікенд, який мав стати відбірковим етапом для майбутніх слухачів нової програми – заочних музично-літургійних студій. КМЦ запитав учасників про враження від заходу.