Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 24 грудня 2017 року – IV неділя Адвенту чи вігілія Різдва?
09:46 Середа 0 4 561
13-12-2017, 09:46

24 грудня 2017 року – IV неділя Адвенту чи вігілія Різдва?

Для католиків бути на Святій Месі в неділю – це обов’язок. Так само обов’язкова участь у Службі Божій у день Різдва Господнього. Цьогоріч літургійний календар поставив перед католиками латинського обряду доволі цікаву задачу: 24 грудня 2017 року позначене одночасно і як IV неділя Адвенту, і як вігілія Різдва. Тому виникає запитання: чи достатньо відвідати Месу Пастирів (так звану Пастирку), щоб узяти участь і в недільній службі, і в різдвяній?


Щоб відповісти на нього, треба поглянути й на історичні традиції, і на літургійно-дисциплінарні приписи Церкви. По-перше, з історії маємо пам’ятати, що традиційно облік добового кола в Католицькій Церкві починався не так, як сьогодні: не від півночі, а від заходу сонця, який відзначало служіння вечірні. Після літургійних реформ Другого Ватиканського Собору такий порядок обчислення часу залишився актуальний для урочистостей і неділь, які мають у Літургії Годин дві вечірні: одну напередодні увечері, а другу – в день урочистості чи неділі. По-друге, за літургійним рангом урочистість Різдва Христового вища за неділю Адвенту; тобто літургійні норми для Різдва перекривають літургійні норми для IV неділі Адвенту. По-третє, для урочистості Різдва в літургійних книгах передбачено три (sic!) спеціальні Меси, які правляться вночі, на світанку і вдень: кожна з них має свої читання і є повноцінною Месою урочистості Різдва.

З цього можна зробити кілька практичних висновків.

1. З точки зору літургійного календаря, 24 грудня 2017 року регулюється двома приписами одночасно: і як IV неділя Адвенту (до заходу сонця), і як початок урочистості Різдва Христового (після заходу сонця).

2. Пастирка – це різдвяне богослужіння. Навіть якщо служити її починають у вігілійний вечір (тобто 24 грудня, напередодні Різдва), то за літургійними нормами належить вона вже до 25 грудня, урочистості Різдва.

3. Пастирка, яку правитимуть в українських римсько-католицьких парафіях 24 грудня 2017 року, не належить до літургійних богослужінь IV неділі Адвенту і не може замінити Месу цієї неділі.

4. Участь римо-католиків у Пастирці не звільняє їх від обов’язку 24 грудня 2017 року взяти участь у недільній Месі.

5. У день урочистості Різдва римо-католики зобов’язані взяти участь принаймні в одній Месі: або вночі (у Пастирці), або на світанку, або вдень. Участь хоча б в одній із них означає, що вірний був на різдвяній Месі.

Зазначені літургійні особливості варто врахувати, плануючи участь у різдвяних богослужіннях 2017 року.

Католицький Медіа-Центр

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
13:23 Неділя 0 533 10 цитат святого Єроніма, які допоможуть зрозуміти значення Святого Письма Найчастіше цитують вислів св. Єроніма про незнання Святого Писання і незнання Христа. Однак у багатій писемній спадщині святого є й інші слова, які публікуємо нижче, що допоможуть глибше зрозуміти діяльність святого та значення Святої Книги у житті християнина. 
Катехетика 18:14 П'ятниця 0 636 Серія цілеспрямованих атак направлена на Пресвяту Діву Марію останнім часом Трансляція богохульного фільму на Netflix, яскрава реклама норвезької пошти та кричущі події в Болонському університеті. Деякі західні центри в останні тижні розпочали неприховану атаку на Діву Марію. Блюзніри приписують нечистоту та розбещеність Пресвятій Богородиці. “Це модус роботи, який вже успішно спрацював проти інших жінок в минулому”, – зазначає Гжегож Ґурни, відповідаючи на питання на що спрямована ця кампанія.