COVID-19 захопив людство несподівано. Змінив усталені зв’язки та порядки. Зумовив невизначеність, до якої ніхто не був і не є ще до сих пір готовий. Зараз маємо кризу. Не тільки довіри, а й фінансову та економічну. Чи можна організаціям її подолати і відповісти на нові виклики, особливо релігійним, які займають чільне місце в суспільному житті?
Криза як виклик і шансПапа Римський Франциск влучно охарактеризував сучасну кризову ситуацію через пандемію коронавірусу у світі: «Кожна криза – це небезпека, але водночас і шанс. Він дає шанс минути небезпеку».
Зміни, які відбуваються вже зараз, невідворотні. Жодна людина чи організація не може чітко спрогнозувати, як житиме чи функціонуватиме надалі. Змінюються підходи до навчання, роботи та звичного буденного ритму. І це виклик для багатьох релігійних організацій, які займаються благодійними проєктами. Загалом їхні ініціативи творять значні зміни в соціальній та гуманітарній сфері.
Саме релігійні організації найближчим часом чи не найсильніше відчують удари кризи. Одне з найважливіших питань для них: як надалі реалізовувати свою діяльність? При цьому проблему потрібно розглядати у двох контекстах. По-перше, готовність керівника прийняти виклики і відкрито протистояти їм, змінюючи підходи у менеджменті і стратегії. А по-друге, віднайти так звані «точки болю» функціонування організації (вони можуть бути як управлінського характеру, так і фінансового) та визначити і зреалізувати шляхи їх подолання.
Як виживати релігійній організації, яка займається благодійністю?
На це питання директор Української соціальної академії о. Михайло Мельник відповідає чітко: «Делегуйте: розподіляйте відповідальність за проєкти. Сегментуйте: дайте чітке формулювання, кому ви допомагаєте. Плануйте: формуйте бачення майбутнього і візуалізуйте мрію».⠀
Справді, щоб якомога швидше адаптуватися до процесів, зумовлених кризою, релігійній організації потрібно монолітною командою вивчати ринок, окреслювати проблемні питання своєї організації, аналізувати, шукати шляхи їх вирішення. І паралельно відчути нові можливі зони росту, розробити стратегічні ініціативи, вловити здогад-відкриття, щоб зреалізувати ринковий прорив для залучення додаткових грошей. Релігійній організації, яка реалізує благодійні проєкти, гроші потрібні завжди. І фінанси ніколи зайвими не бувають.
Всі вищезазначені чинники можуть допомогти релігійній організації не тільки вижити за сучасних умов, а й стати успішною, зайнятися соціальним підприємництвом. При цьому завжди потрібно мати на увазі той факт, що в сучасних умовах швидко змінюються технології, поведінка споживачів та структура ринків. І варто зауважити, що за умови аналізу ситуації релігійною організацією власними силами, його якість буде бажати кращого. Адже ґрунтовному аналізу можуть заважати багато факторів. Зокрема, неправильний функціональний розподіл обов’язків в релігійній організації, неналежний стан фінансової документації, особисті переконання, незнання сучасних ринкових тенденцій і кон’юнктури, праці конкурентів. У такій ситуації доречним буде «свіжий погляд» з боку. Порада, консультація зовні від досвідченого експерта, професіонала своєї справи у певній сфері, наприклад фінансовій або юридичній. Адже Святійший Отець Папа Франциск радить: «Дуже важливо: пізнавати людей, слухати, розширювати коло думок. У світі переплітаються дороги, які сходяться та розходяться, проте найважливіше є те, що всі вони ведуть до Добра».
Віртуальність як шлях подолання бар’єрів
Науковці вже зараз констатують, що досить складно у перспективі передбачити вплив пандемії на глобальну економічну систему. Але структурні зміни у різних галузях економіки та господарства безумовно будуть. І благодійність не стане винятком. Тут переможе та організація, яка швидше відчує кон’юнктуру і віднайде способи подолання бар’єрів. Через карантин та пов’язані з ним обмеження у сфері логістики багато релігійних організацій, які займаються благодійністю в Україні, матимуть проблему з ресурсним забезпеченням. Одним із можливих та ефективних рішень може бути застосування електронних технологій для організації фандрейзингових кампаній, щоб збільшити збори коштів. Цим, зокрема, скористався ЮНІСЕФ: запропонував людям на вулицях Окленда перенестися в віртуальну реальність і опинитися в сирійському таборі біженців, щоб побачити реальну ситуацію очима 12-ти річного хлопчика Сидру. Результат – пожертвування зробив кожен шостий учасник, що вдвічі більше за середній показник для аналогічних кампаній.
Соціальні мережі для релігійних організацій можуть відіграти важливу роль у їх діяльності, а використання можливостей віртуальності в цілому у повсякденній роботі допоможуть ефективніше вибудовувати роботу організації та віднайти нові шляхи для реалізації проєктів.
Команда професіоналів: спільна праця на благо організації
Релігійні організації можуть подолати кризу, її наслідки, розробити для себе новий стратегічний план розвитку завдяки програмі «Команда професіоналів», дізнатися більше про програму можна на сайті . Цей проєкт, який діятиме з 1 червня цього року, спільно підготували благодійний фонд «Реновабіс» та Українська соціальна академія. Фахові настанови, поради, консультації, аналіз здійснюють консультанти-професіонали зі стратегічного планування розвитку організації, фінінансової та юридичної сфер. Вони працюють у кращих бізнес-школах України та Папських Університетах. А також є експертами в різних проєктах Європейського союзу, керуючими або партнерами групи консалтингових компаній. Мають багаторічний досвід реалізації дослідницьких і консалтингових проєктів з реорганізації бізнесу, управління маркетинговою діяльністю, стратегічного маркетингу, юридичного супроводу. Усі найкращі бізнес-практики консультанти спеціально адаптовують до потреб релігійних організацій.
Перефразовуючи Берті Чарльза Форбса, кризу переможуть ті, хто відмовиться бути переможеним, адже історія показує, що найвідоміші переможці зазвичай долали нестерпні труднощі, перш ніж вони досягли свого тріумфу. В умовах кризи людська винахідливість сягає свого апогею. Щоб адаптуватися до нових умов дійсності, потрібно вміти розпізнавати знаки часу.