Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Як зменшити тривожність церковного фінансового управління?

Як зменшити тривожність церковного фінансового управління?

Фінансова успішність у парафії – це вимога часу, яка формує тренд на фінансову грамотність у діяльності релігійної організації. Адже є причина, чому одній парафії вдається реалізувати всі заплановані проєкти, мати і здобувати нові кошти на свої ініціативи, а інша не може звести кінці з кінцями. Й інших – більшість. Що і хто може переламати таку ситуацію? Чи насправді церковний бюджет є стримувальною, обмежувальною діяльністю?

Фінансова культура церковного управління слабка

Про фінансову культуру церковного управління в сучасних українських реаліях насправді відомо мало. Церква, релігійна організація свого роду є маленькою державою, яка повинна мати бюджет. Реально ж найчастіше у своїй діяльності вона керується лише двома фінансовими поняттями «прихід» і «витрати». Але успішна релігійна організація можлива за умови реалізації власної парафіяльної місії, яка відповідає вдалому пасторальному плануванню. Для цього потрібно лише одне: бюджет. Він є тим інструментом, який пов’язує пріоритети парафії з фінансовими ресурсами.

Ефективне бюджетування парафій не тільки дає змогу ефективно планувати, розподіляти та керувати ресурсами. Насамперед воно надає інформацію та чітке розуміння у прийнятті рішень.

Зазвичай прийнято вважати, що бюджет сковує, чи пак, обмежує, церковне управління у своїй діяльності. Адже заважає людям робити або контролювати все, що вони хочуть робити. Бюджети насправді пропонують лідерам свободу приймати фінансові рішення. Він – основа для виконання пріоритетів шляхом проектування, розподілу та управління отриманими вами грошима та грошима, які ви плануєте витратити.

Реалістичний бюджет: не буває відповідальності без прозорості

Складання бюджету – це не марна праця і трата часу. Адже, перефразовуючи французького критика та журналіста Альфонса Карра, щоб заробити на життя, треба працювати.

Для розробки бюджету церкви потрібно врахувати три його фази: складання, виконання, контроль бюджету. Вони формують ключові концепції та рішення загальних проблем.

При складанні бюджету вирішальне значення мають співпраця та прозорість. Відповідальність, прозорість і захист довіри - це інклюзивні приклади: не буває відповідальності без прозорості. Прозорість породжує довіру, а довіра визначає одну, і другу. Економічна діяльність, яку належно не контролюють, марнує ресурси та суперечить головній вказівці Церкви щодо використання благ, які, у підсумку, призначені для спільного блага. Згідно з компендіумом Соціальної доктрини Церкви саме суспільному благу "необхідно служити .... в усій його повноті, керуючись не редукціоністськими теоріями, які спрямовані на користь окремих осіб, а логікою якнайбільшої відповідальності, що її людина бере на себе".

Створіть реалістичний бюджет, виходячи з того, що відбувається в даний момент на парафії. Іноді ви побачите, що релігійна організація розробляє бюджет із райдужними прогнозами або завищеними цифрами, щоб забезпечити виконання бюджетних цілей. Але такий вид бюджету нікому не корисний. Як зауважує о. Михайло Мельник, засновник Української соціальної академії, бюджет є інструментом прозорості, дає змогу отримати загальну й водночас точну картину того, що було зроблено, і результати.

Фінансовий звіт збільшує прозорість управління

Важливо розробити свій бюджет, враховуючи той факт, що деякі доходи та витрати коливаються протягом року. Щоб мати найбільш реалістичний та керований вигляд бюджету, створіть бюджет грошових потоків.

Інший вид бюджету – капітальний. Це план витрат на оновлення, ремонт, обслуговування або придбання капітальних активів. Наприклад, будівництво церкви та монастиря є капітальними активами, оскільки вартість цих активів зберігається протягом декількох років.

Цікаво, що, хоча активи є вирішальними для виконання місії парафії, багато парафій не мають капітального бюджету. Щоб скласти такий бюджет, необхідно здійснити каталогізацію всіх активів, що належать церкві і документування відносного віку активів.

Фінансовий звіт – це гідний інструмент для розвитку продуманих рішень, який збільшує прозорість управління і, водночас, правдоподібність релігійної організації в її інформаційному контексті. Якщо виникають проблеми або змінюються обставини з якоїсь причини, то інструменти такі, як аналіз дисперсії, допомагають парафіяльним керівникам оцінити вплив змін та активно зменшити фінансові ризики.

Харизму релігійної організації визначає свобода

Цитуючи слова Святішого Отця: "Розширити наше служіння, змусити інших брати участь у наших проєктах, розширити простір творчості означає прийняти виклик змін ... Все стане можливим через геніальність та творчість", можна резюмувати, що складання бюджету – це також творчість. Творчість, яка приносить свої плоди, не тільки у перспективі, а щодень. Особливо важливе значення бюджет має, коли парафія займається благодійністю або соціальним підприємництвом.

Важливо зробити перший крок – прийняти рішення, прокомунікувати з парафіянами та діяти. І так просуватися крок за кроком. Головне – не боятися!

Сприяння спільному та прозорому підходу до управління грошима – це не лише хороша політика, але й підхід, що створює культуру спільної підзвітності та результатів. Бюджет формує фінансову прозорість. Наскільки зростає управлінська прозорість, наголошує о. Михайло Мельник, настільки збільшуються можливості й доступність публічних та приватних ресурсів.

Завжди потрібно пам'ятати, що парафіяльні фінанси не повинні бути сферою для страху. Адже ефективне складання, виконання та контроль бюджету приносять свободу лідерам. Ця свобода дозволяє зосередити, реалізувати та фінансувати найважливіші пасторальні пріоритети та реалізувати харизму релігійної організації. “Необхідність проектувати і планувати жодним чином не можна інтерпретувати, як применшення ідеалів, обмеження для винахідливості чи брак віри у Провидіння. Навпаки, там, де визнають харизматичні цілі, економіка стає на служіння пророцтву в межах конкретного та ефективного проєкту”, – говорить керівник Української соціальної академії.

Навчання як інструмент вирішення фінансових проблем 

Складати і реалізовувати бюджет може кожна релігійна організація, адже цього можна навчитися. Сучасні виклики зумовлюють необхідність дотримання фінансової культури у реалізації своєї діяльності. Власне, пандемія стала певним лакмусовим папірцем на так звану фінансову живучість і міцність. Особливо за умов наявності складних управлінських ситуацій необхідно використовувати належні форми постійної формації, які поєднують технічні професійні навички з усвідомленням специфіки діяльності релігійних організацій. Досвід засвідчує, що там, де не було приділено достатньої уваги управлінським проблемам, опинилася під загрозою сама місія.
Все це можливо досягнути через навчання на програмі «Команда професіоналів», яку реалізовує Українська соціальна академія спільно з благодійним фондом Renovabis. Про програму, яка стартуватиме 1 червня цього року, можна дізнатися, а також долучитися за посиланням 

Окрім комплексного навчання, її учасники отримають індивідуальний консультативний супровід з фінансових, юридичних, стратегічних питань, навіть після закінчення. На програмі, спираючись на європейський та американський досвід, навчать не тільки правильно сформувати бюджет, але і як ефективно задіювати матеріальні та людські ресурси, формувати пріоритети для оживлення парафіяльного життя, як соціальну ідею перетворити в успішно діюче соціальне підприємство. Так можна не лише зменшити ризики фінансового управління релігійної організації, але й знайти нові шляхи до реалізації власної місії.

Криза – це той час і ті умови, коли навчатися потрібно чи не найактивніше, щоб адаптуватися і перемогти виклики сьогодення. Так, у навчання необхідно фінансово вкласти, але в перспективі це допоможе заробити щонайменше у тисячу разів більше. Закритися і чекати, що все «якось розв’яжеться», стане так, як було до кризи – хитка позиція. Турбулентність вимагає відповіді. Потрібно визначати не тільки сьогоднішні дії, але і те, що буде завтра.
Чотири ночі нашого спасіння: Ніч відкуплення Здавалося, що текст про четверту ніч мав би бути кілька днів після публікації про третю ніч. Бо ж перша і друга ночі, були написані майже одразу. Однак, натхнення походить від Бога, і часом людина має лише чекати, що напише щось "як Бог дасть". Ці тексти - прекрасна ілюстрація цього. Тож, нехай навечір'я свята Божого милосердя буде для нас часом глибшого осмислення ночі нашого відкуплення*.   
Українська аналітика Зелений марксизм Комунізм нікуди не зникав. Він просто змінив відтінки з червоного на веселковий і зелений. І останній особливо небезпечний, адже мало хто помічає зв’язок між екологією і боротьбою проти зміною клімату та марксизмом. Проте він існує…