Італійське містечко Ассізі постійно приймає паломників, які прагнуть відвідати місця пов'язані зі святим Франциском та святою Кларою. Вони відвідують історичні храми, монастирі та будинки. Від 2011 року є ще одне місце, яке б дуже сподобалося ассізькому святому. Це Ліс святого Франциска.
Це не просто прогулянка лісом чи виїзд на природу. Тут замало отримати насолоду від сільського пейзажу і свіжого повітря. Ліс Святого Франциска Ассізького повертає мандрівника до витоків духовності, спонукає до молитви, дарує атмосферу миру і спокою. У цій місцевості на початку XIII століття Франциск Aссізькій, син заможних батьків, почав проповідувати життя у бідності та суворе дотримання християнських заповідей.Історія лісу налічує вісім століть. Нині це 64 гектари сільської місцевості із дібровами, полянами, оливковими садами і деякими архітектурними пам’ятками. «По суті Святий Франциск був першим екологом в історії. Неможливо ходити цими лісовими стежками і не відчувати його присутності. Тут є невеликий монастир Святого Христа із церковкою, що і презентує історію цього лісу», – розповідає Іларія Борлетті Буїтоні, голова Італійського фонду довкілля.
Зусиллями цього Фонду роками занедбана і забута лісова територія відродилася і повернулася до життя. Після масштабної ландшафтної реконструкції у цьому парку можна здійснити три окремих, але пов’язаних між собою екскурсії. Перша стосується природного різноманіття території, друга розповідає про історію місцевості і третій, так званий «духовний маршрут», який надихає паломника на глибокі роздуми стосовно відносин між людиною і природою.
Паломництво Третього тисячоліття
Окрім пейзажних та історичних особливостей, Ліс Святого Франциска дарує відвідувачам і мистецьку родзинку. На одній із галявин розкинулася сучасна ландшафтна інсталяція під назвою «Третій Рай». Спеціально для Лісу її створив італійський митець Мікеланджело Пістолетто. Він зорав плугом землю і насадив трьома колами 160 оливкових дерев. Повноцінно роздивитися «Третій Рай» митця Пістолетто можна із висоти середньовічної вежі, яка разом з іншими древніми спорудами надає своєрідного колориту місцевості.
«Знак «Третього Раю» символізує безкінечність, яка традиційно зображується двома колами (у формі горизонтальної вісімки). Одне коло символізує все, створене Богом, друге коло – все, що створено людиною. Обидва кола створюють третє коло – це ніби велика утроба, де народжується нова дійсність», – зазначив Мікеланджело Пістолетто.
Як пояснює автор, своєю інсталяцією він поетично намагався представити гармонію Людини і Всесвіту. Не дивно, кажуть, що відвідуючи Ліс Святого Франциска, ніби відкриваєш давні стежки Святого, котрий у цьому лісі повчав християн досконалої гармонії між Людиною і Всесвітом. Тому власники лісової території називають ще цю мандрівку «паломництвом Третього тисячоліття до природи, історії і святого місця».
Радіо Свобода