«Пандемія повинна спонукати до пробудження. Смертельні глобальні загрози вимагають оновленої єдності та солідарності», – на цьому наголосив Генеральний Секретар ООН Антоніу Ґутерреш в інтерв'ю для ватиканських медіа.
Про це повідомляє Vatican News.На початку інтерв’ю, опублікованого 26 травня 2020 року у ватиканській газеті «L'Osservatore Romano», Генеральний Секретар ООН Антоніу Ґутерреш висловив вдячність Папі Франциску за підтримку глобального заклику до припинення вогню та діяльності ООН загалом. «Його глобальне заанґажування, співчуття та заклики до єдності підтверджують основні цінності, якими керується наша праця, що полягає в тому, аби зменшувати людські страждання та сприяти людській гідності», – підкреслив він.
Глобальне припинення вогню
Коментуючи свій нещодавній заклик до глобального припинення вогню, аби зосередитись на боротьбі зі спільним ворогом – COVID-19, Генеральний Секретар ООН зазначив, що цей заклик вже підтримали 115 урядів, регіональних організацій, понад 200 груп громадянського суспільства, а також інші релігійні лідери. Шістнадцять збройних груп пообіцяли припинити насильство. Мільйони людей також приєдналися до цього заклику онлайн.
«Але недовіра залишається високою, і важко втілити ці зобов'язання у дії, які змінюють життя тих, хто постраждав внаслідок конфлікту», – зауважив Антоніу Ґутерреш, додаючи, що він і надалі закликає всі сторони конфлікту й тих, що можуть на них впливати, ставити на перше місце здоров'я та безпеку людей.
Протистояти зростанню домашнього насилля
Генеральний Секретар ООН звернув увагу на ще одну нагальну проблему, що загострилася в контексті пандемії: домашнє насилля над жінками та дівчатами. «Я попросив уряди, громадське суспільство та всіх тих, хто може допомогти в усьому світі, мобілізуватися для кращого захисту жінок, – підкреслив він. – Я також звернувся до лідерів всіх релігій з проханням однозначно засудити всі акти насильства щодо жінок та дівчат та дотримуватися принципів рівності».
Пандемія, почуття страху: роль ЗМІ та релігій
Відповідаючи на запитання про те, яким чином можна протистояти поширенню змовницьких теорій та почуття страху до чужоземців, що загострилося в контексті пандемії, Антоніу Ґутерреш зазначив, що основні зусилля потрібно спрямовувати на те, аби спонукати до пошани прав та гідності людини.
Велику роль в цьому відіграють навчальні заклади, які повинні навчати грамотності в цифровій мережі, а також ЗМІ, особливо, соціальні мережі, до яких Генсекретар ООН звернувся із закликом «сигналізувати та усувати повідомлення, що мають расистський, мізогіністський та інший шкідливий зміст». В цьому контексті він також згадав про нещодавно започатковану ініціативу ООН під назвою «Verified» (англ. Перевірено), спрямовану на боротьбу з дезінформацією, що стосується COVID-19.
Релігійні лідери, за словами Ґутерреша, відіграють вирішальну роль у тому, аби заохочувати свої спільноти протистояти насильству та відкидати ксенофобію, расизм та всі форми нетерпимості.
Відповідь на критику стосовно ВООЗ
Як зауважив журналіст, серед безпідставних новин, які щодня привертають увагу громадської думки, існує чимало критики стосовно установ ООН, таких як, наприклад, Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ).
Антоніу Ґутерреш відповів, що як ВООЗ, так і вся Організація Об’єднаних Націй мобілізували всі свої сили, аби «рятувати життя людей, запобігти голоду, полегшити страждання та планувати відновлення». Він розповів, що ООН розробила Глобальний план гуманітарного реагування на суму 7,6 мільярдів доларів для найуразливіших груп населення, включаючи біженців та внутрішньо переміщених осіб. Місцеві представництва ООН, за його словами, працюють в координації з урядами, щоб залучати фінансування, допомагати міністерствам охорони здоров'я та підтримувати різні економічні й соціальні заходи, від продовольчої безпеки та дистанційного навчання до грошових переказів та багатьох інших. Миротворчі операції ООН і надалі виконують свої важливі обов'язки щодо безпеки, підтримуючи миротворчі й політичні процеси.
Понад 100 країн, що розвиваються, вже отримали він ООН мільйони тестових наборів, дихальних апаратів та хірургічних масок. Започатковано авіарейси солідарності, якими необхідну допомогу доставляють в десятки країн Африки, Азії та Латинської Америки.
Крихкість глобальної співпраці
Торкаючись теми багатосторонності та важливості скоординованих глобальних зусиль, спрямованих на боротьбу з пандемією, Генеральний Секретар ООН підкреслив, що коронавірус ще раз «продемонстрував нашу глобальну крихкість», яку вже раніше показала незадовільна відповідь на кліматичну кризу, постійно зростаюча небезпека розповсюдження ядерної зброї та нездатність досягнути згоди для кращого регулювання мережі Інтернет.
«Пандемія повинна бути спонукою до пробудження, – наголосив він. – Смертоносні глобальні загрози потребують нової єдності та солідарності».
Допомога найбіднішим країнам
Наступне запитання журналіста стосувалося зростання бідності внаслідок пандемії коронавірусу. Антоніу Ґутерреш зазначив, що вперше за три десятиліття бідність може зрости на 500 мільйонів людей.
«Ми не можемо цього дозволити, – підкреслив він. – І саме тому я продовжую виступати за глобальний пакет допомоги, що становить щонайменше 10% світової економіки. Найрозвиненіші країни можуть це зробити за допомогою власних ресурсів, а деякі вже почали вживати таких заходів. Але країни, що розвиваються, потребують широкомасштабної та невідкладної підтримки. Політичний діяч додав, що Міжнародний валютний фонд вже схвалив екстрене фінансування для першої групи країн, що розвиваються. Світовий банк підтвердив, що за допомогою нових та існуючих ресурсів він може забезпечити 160 мільярдів доларів фінансування протягом наступних 15 місяців. G20 схвалила призупинення платежів з обслуговування боргу для найбідніших країн.
Виклики світу після пандемії
На завершення Антоніу Ґутерреш поділився своїми думками, щодо майбутнього ООН в період після пандемії.
За його словами, зусилля, спрямовані на подолання пандемії, дають можливість «спрямувати світ на безпечніший, здоровіший, стійкіший та більш інклюзивний шлях». Для цього необхідно усунути нерівності та прогалини в соціальному захисті, які виявилися під час пандемії. Велику увагу потрібно буде також приділяти захистові довкілля.
Генеральний секретар ООН зазначив, що він закликає уряди гарантувати, аби кошти, спрямовані на активізацію економіки, використовувалися для інвестицій у майбутнє, а не в минуле. Гроші платників податків, за його словами, повинні йти на прискорення декарбонізації всіх аспектів економіки та створення «зелених» робочих місць (згідно з вимогами сталого розвитку). Саме тепер, як він зауважив, настав час встановити ціну за вуглецеві викиди, а забруднювачі повинні платити за забруднення.
«Нашим орієнтиром – підкреслив він, – залишаються Цілі сталого розвитку та Паризька угода щодо кліматичних змін. Тепер настав час бути рішучими. Рішучими перемогти COVID-19 та вийти з кризи, створивши кращий світ для всіх».