Сьогодні переходимо до роздумів над закликами, які своїм корінням сягають Біблії. Старий Завіт завжди був невичерпним джерелом пророцтв про Христа, а отже, і про Його Матір.
Саме зі Старого Завіту походять представлені зараз і в чергових роздумах титули Матері Божої. Дзеркало у Старому Завіті – це образ, символ надприродного знання, а справедливість – синонім святості.Святий апостол Яків заохочує до життя згідно з повчанням, що містить Святе Письмо: «Бо хто лише слухає слово, але його не чинить, той подібний до чоловіка, що розглядає у дзеркалі обличчя, яке має від природи: ледве поглянув на самого себе, відійшов і зараз же забув, який він» (Як 1, 23-24). Замість самого себе варто вдивлятись в образ Христа і Його Матері, які показують нам біблійні ікони.
Найдосконалішим дзеркалом, у яке належить невпинно вдивлятись, є хрест Христа. Св. Клара у листі до св. Агнеси Чеської заохочує її, аби уважно вдивлялась у те «дзеркало без вад», замість того, щоб дивитись на плинну красу свого обличчя. «У цьому дзеркалі відбивається благословенна убогість, свята покора, невимовна любов» (Літургія Годин IV, 1042n).
Біля хреста стоїть Марія, дана нам як Мати і зразок для наслідування. Вдивляння з увагою у це «Дзеркало» допоможе Її дітям безпечно йти дорогою Божого закону і справедливості. «Справедливість», як уже згадано у значенні біблійному, – це святість життя, досконалість поведінки, праведність. Від Марії можемо вчитися її способу прямування до досконалості. Однак не вистачить пасивного читання слів Євангелія, яке представляє Її біля Сина. Потрібно ще роздумувати над цими словами у серці, як це робила Вона. Потрібно, врешті, аби втілити в життя Її поради, які дала слугам на весіллі в Кані: «Зробіть усе, що (мій Син) вам скаже» (Йн 2,5).
У Марії поселився Ісус – втілена Мудрість Божа. Тому Вона є Престолом Божої мудрості.
У чому полягає мудрість у світлі біблійного об’явлення? Враховуючи розвиток цього об’явлення, можемо помітити, що мудрість у Старому Завіті означає Закон Мойсея (Тора), знання цього Закону, натомість у Новому Завіті – особу Христа. Він є уособленою Мудрістю.
Марія як дочка свого народу знала Закон. Він був предметом Її роздумів як матері Втіленого Слова. Аби зрозуміти таємницю свого Сина, Вона мусила постійно «роздумувати в серці» (Лк 2,19) правди віри предків. Мала їх співставляти зі словами Ісуса, уособленої «Мудрості Бога» (1Кор 1,24.30). Св. Лука особливо майстерно описує портрет Марії, уважно слухаючи те, що говорить Їй Син, втілена Мудрість. До Неї особливим чином стосується те, що Лука вкладає в уста Ісуса: «Про мудрість свідчать усі її діти» (Лк 7, 35).
Марія є «Престолом мудрості» у подвійному сенсі. Спочатку у дослівному значенні, тобто є Його біологічною Матір’ю, бо носила у своєму лоні Того, Котрий є втіленою Мудрістю. Є нею також у глибшому, духовному значенні, бо завжди приймала Боже Слово, оберігаючи його і роздумуючи у своєму серці. Сам Ісус поставив Її за приклад усім своїм учням, які намагаються затримувати слово в серці, аби воно могло принести «плід завдяки витривалості» (Лк 8, 21). Ісус вихваляє Свою Матір не стільки за Її біологічне материнство, а за те, що з вірою приймала Його науку (Лк 11, 27-28). Її божественне материнство було наслідком послуху волі Отця, виявленого вже під час Благовіщення у Назареті. Це висловив св. Августин, учитель Церкви говорячи, що «більше ніж у лоні, Вона носила Ісуса в серці» (De sancta virginitate, 3).
Марія є Престолом мудрості кожному, хто шукає, показує, де можна Її знайти. Загубленому вказує дорогу повернення. Нерозумному вказує дорогу виходу з його невігластва. Невченому відкриває ворота знання. Філософу допомагає сягнути істини. Кожного хоче вести до Мудрості, якою є Її Син.
Престоле мудрості, відкрий перед нами багатства Твого Сина, покажи нам, як жити, в чому полягає істинна мудрість. Так багато в нас глупоти. Покажи, як відкрити своє життя на істинну мудрість
Диякон Яцек Ян Павловіч, переклад КМЦ
Зображення: Facebook