26 червня 2018 року Президент Франції Еммануель Макрон став почесним протодияконом базиліки святого Йоана на Латерані. Знаки цього титулу йому передав під час урочистої церемонії вікарій Папи для Римської дієцезії монсеньйор Анджело Де Донатіс.
Після насиченої першої половини дня (вранці – зустріч із Папою Франциском, а потім обід у посольстві при Святому Престолі в товаристві кардинала П’єтро Пароліна) Еммануель Макрон у супроводі дружини Бріжит прибув до Латеранської базиліки для півгодинної церемонії, передбаченої у програмі візиту. Востаннє в цій короткій і простий церемонії у травні 2012 брав участь Ніколя Саркозі; з попередників Макрона ні Жорж Помпіду, ні Франсуа Міттеран, ані Франсуа Олланд до неї не зголосилися, «призупинивши» в такий спосіб традицію призначення глав Франції латеранськими каноніками.«Пане Президенте, – звернувся до Макрона вікарій Анджело Де Донатіс, який незабаром, наступного четверга, отримає від Папи титул кардинала, – радісно вітаю ваш інгрес у капітул Латеранської базиліки, кафедрального собору Рима. Цим увічнюється пам’ять про давню традицію, яка пов’язує великий народ Франції з Апостольським Престолом. Сьогодні цим актом ми маємо спрямувати зусилля усіх людей доброї волі на те, аби стати відповідальнішими за життя європейських країн, особливо в тих дедалі складніших соціальних ситуаціях, які переживає наш континент. Прагнення спільного блага чоловіків і жінок, що належать до європейської культури, коріння якої тісно пов’язане з юдео-християнською традицією, змушують нас узяти на себе пророчі й високі зобов’язання, зокрема, щодо захисту “трансцендентної гідності” людської особи, про який казав Папа Франциск у зверненні до Європейського парламенту 25 листопада 2014 року».
«Говорити про трансцендентну гідність людини – це значить звернутися до її природи, її вродженої здатності відрізняти добро від зла, до цього компасу, який вписав у наші серця Бог, Творець усього сущого, – додав Де Донатіс. – Передовсім це означає бачити людину як створіння не самодостатнє, а покликане до взаємин. Одне з найпоширеніших болючих явищ у сучасній Європі – це самотність, втрата зв’язків. Вона особливо помітна серед літніх людей, яких часто покидають напризволяще, серед молоді, яка втрачає точку відліку й можливість осягнути майбутнє, серед багатьох бідняків, які живуть у містах, серед мігрантів, які приїхали сюди в пошуках кращої долі. У цій базиліці щодня підносять молитву за мир у всьому світі й за прогрес людства. Тепер і ви, пане Президенте, долучаєтеся до реалій Латерану, репрезентуючи всю французьку націю. Дякую вам за добрі побажання, які ви надіслали з нагоди мого нещодавнього призначення кардиналом. Хочу запевнити вас у молитві за ваші зусилля чинити благі справи заради наших країн».
Французький Президент у короткій промові розповів, що вирішив погодитися на запрошення, яке надійшло з Латерану, вже через тиждень після виборів, адже в цьому виражена традиція гармонії та дружби між Францією і Ватиканом. Як і будь-яка традиція, нагадав він, ця сягає корінням давніх часів – епохи короля Генріха IV, який бачив очільників Франції правонаступниками почесного титулу латеранських каноніків. «Присутність глави французької держави, – сказав Макрон, – підкреслює готовність Франції до поглиблення дружби, взаєморозуміння і довіри, властивих її відносинам зі Святим Престолом, як про це уже згадував сьогодні вранці Його Святість Папа Франциск. Ці взаємини стали результатом історії, нехай навіть не занадто простої, і я сподіваюся, що вони й надалі розвиватимуться задля спільного блага й миру, дозволяючи нам розв’язувати ті завдання, до яких ми покликані».
Далі Президент Франції познайомився з каноніками кафедрального собору Рима й разом із почтом перейшов до капели Колонна, де підписав папери й під оплески сів на так званому «stallo» каноніка – спеціальному місці в хорі базиліки. Монсеньйор Енріке Фіерче, камергер Капітулу, вручив новому протоканонікові копію Латеранського хреста. Після цього Макрон оглянув бронзову статую Генріха IV, першого почесного протоканоніка, розташовану біля Сикстинського портика, й відвідав так званий «благородний поверх» Латеранського палацу – залу Згоди й Імператорську залу.
Якопо Скарамуцці