В інтерв’ю для Ватиканських медіа Президент Академії архієпископ Вінченцо Палья прокоментував новий документ «Humana Comunitas в епоху пандемії. Неактуальні роздуми про відродження життя».
Про це повідомляє Vatican News.У середу, 22 липня 2020 року, Папська Академія «За життя» опублікувала документ «Humana Comunitas в епоху пандемії. Неактуальні роздуми про відродження життя». Пояснюючи назву документа в інтерв’ю для Ватиканських медіа, Президент Академії архієпископ Вінченцо Палья зазначив, що «Humana communitas» (Людська спільнота) – це назва листа, який Папа Франциск надіслав Академії «За життя» 6 січня 2019 року, з нагоди 25-тої річниці її заснування. В ньому Святіший Отець закликав замислитися над стосунками, які об’єднують людську спільноту та породжують спільні цінності. В цьому контексті Архієпископ Палья підкреслив, що пандемія Covid-19, з одного боку, показує, наскільки всі люди взаємозалежні, а з іншого, підкреслює нерівності. Ієрарх зазначив, що перед людством постає нагальне запитання: кожен намагатиметься врятувати себе, прямуючи вперед, чи спільна уразливість вчинить нас людянішими?
Відповідаючи на запитання журналіста про те, чому вони вирішили використати в назві слово «неактуальні», архієпископ пояснив, що це рішення є дещо провокативним: автори намагаються привернути увагу читача до тем, які здаються немодними в сучасному суспільстві. Він додав, що окрім обговорення практичних питань, як наприклад, ціни на захисні пов’язки, потрібно також замислитися над глобальнішими темами, такі як зміни в економічній системі та освіті.
Безпрецедентне явище
Пандемії не є новизною для людства, але Covid-19, на думку Президента Папської Академії «За життя», є безпрецедентним явищем, зважаючи на швидкість та масштаби розповсюдження через мережу взаємовідносин і транспорту. Новою є також роль ЗМІ, від яких залежить те, як поширюється обізнаність про кризу, даючи назву новому явищу «інфодемія». В цих обставинах, як підкреслив ієрарх, суспільство виявилось нездатним надати окремим індивідам підтримку та захист, залишаючи їх на поталу невизначеності та уразливості.
Недоліки системи охорони здоров’я
Архієпископ Вінченцо Палья зазначив, що пандемія виявила недоліки системи охорони здоров’я. Він вказав на необхідність краще балансувати ресурси, вкладені в запобігання та лікування захворювань. Це означає зосередити увагу не тільки на лікарнях, а й на місцевих мережах, що займаються як лікуванням, так і медичною освітою.
Торкаючись теми доступності вакцини, над розробкою якої працюють науковці й медики, ієрарх наголосив, що дослідження повинні бути врегульовані таким чином, аби вони не відповідали лише політичним та економічним інтересам, але здійснювалися зі свободою та відповідальністю. Фінансування повинно бути прозорим та розподіленим, щоб рівномірно розподілити прибутки.
Роль міжнародних організацій
Президент Папської Академії «За життя» вказав на велике значення міжнародних організацій у період після Covid-19. Пандемія показала, що жодна країна не може діяти незалежно від інших не лише в питаннях охорони здоров’я але й в економічних. ВООЗ, за його словами, відіграє незаміниму роль, і навіть якщо вона мала деякі проблеми, потрібно вчитися на помилках та вдосконалювати її функціонування.
Внесок християн
Щодо ролі християн в цій пандемії, архієпископ зазначив, що вони можуть допомогти усвідомити глибоке значення кризи як нагоду, аби зрозуміти, що невизначеність й уразливість є складовими вимірами людини. Про це завжди потрібно пам’ятати й дбати про уразливість інших, бо ми залежимо одні від одних. Починаючи з усвідомлення цього, можна розпочинати зміни, які вчинять нас відповідальними й солідарними в глобальному братерстві.