Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
14:24 Четвер 0 1 283
17-10-2019, 14:24

Назарет - Джерело Марії

Це вже третя наша зупинка у Назареті. Ми вже відвідали базиліку Благовіщення та дім Святого Сімейства.
У Святій Землі небагато є місць, про які ми можемо зі 100% впевненістю сказати, що тут був Господь Ісус або Матір Божа. Таким місцем, безумовно, є Джерело Марії в Назареті. Це єдине джерело, яке, як і в біблійні часи, так і сьогодні б'є в цьому місті, і до якого молода Міріам, неодмінно, приходила набрати води, зустрітися з іншими жінками, попрати ... Водопостачання, принесення води, було заняттям юних єврейських дівчат і жінок. Так само, як міська брама чи синагога були місцем зустрічі чоловіків, так джерело або колодязь у місті чи селі було місцем зустрічі жінок, обміну інформацією ...


Сьогодні над цим джерелом стоїть грецька православна церква святого Архангела Гавриїла. Вона була побудована наприкінці XVII століття на фундаментах старих християнських храмів. Церква має два рівні. Верхня частина - це звичайний храм, де звершуються богослужіння, а внизу, у склепі, у самому віддаленому кінці - кам'яний колодязь із зазначеним джерелом, до якого ведуть сходи. Над криницею написані слова Гавриїла: "Ave Maria" - "Радуйся, Маріє". Саме тут, за апокрифічним протоевангелієм Якова, Архангел Гавриїл вперше з’явився, щоб попередити Марію про ЇЇ місію. Молода дівчина Марія, взявши глечик з водою, стривожена втекла до себе додому (Гроти Благовіщення), де вдруге з’явився Їй Архангел Гавриїл. Апокриф пише про цю подію так:

«І взяла вона глечик, і вийшла набрати води. І почула голос, який сказав їй: "Радуйся, повна благодаті, Господь з тобою. Благословенна ти серед жінок». Марія поглянула праворуч і ліворуч, звідки б лунав цей голос. І вся тремтяча увійшла до свого дому, і, поставивши глечик, взяла пурпур, і сіла на троні, і накрилася пурпуром". І ось ангел став перед нею, кажучи: "Не бійся, Маріє, бо ти знайшла благодать всесильного Господа усіх речей. Ти зачнеш через Його Слово». Марія, почувши [ці слова], роздумувала над ними в собі, кажучи: «Чи я зачну від Бога живого [і народжу], як народжує кожна жінка?» І ось ангел став і сказав їй: «Не так, Маріє. Бо сила Господа тебе отінить, тому Святий, Якого ти народиш, буде названий Сином Всевишнього. І ти даси Йому ім'я Ісус, бо Він врятує народ Свій від його гріхів». А Марія сказала: «Ось я слуга Господня перед Його Обличчям. Нехай буде мені за твоїм словом».

Віряни православної Церкви вважають, що Архангел Гавриїл з’явився Марії біля джерела, а не в її домі, яким вважається грота у нижньому храмі сьогоднішньої базиліки Благовіщення. Однак і традиція, і згаданий апокриф вказують на два етапи Благовіщення. Можна припустити, що перша поява Архангела насправді відбулася біля джерела, але власне Благовіщення радісної новини відбулося вже в будинку Марії, у гроті, на якій збудована базиліка, про яку ми вже говорили.


Православні також вважають, що вода з джерела має цілющі властивості. Джерело Марії, яке ще називають Фонтаном Пресвятої Діви, сьогодні - це непомітний водозабір нижче храму Архангела Гавриїла. На жаль, через низький рівень води він наразі закритий, і воду можна брати лише біля джерела.

Коли дозволяє час, я намагаюся привести паломників до цього джерела, щоби вмити обличчя прохолодною водою та послухати шум води, який постійно повторює "Ave Maria!"

О. дк. др. Яцек Ян Павловіч для КМЦ 
15:00 Вівторок 0 1 438 Санктуарій першої зустрічі Марії та Єлизавети Йдучи від санктуарію Різдва святого Йоана Хрестителя до санктуарію Відвідин ми проходимо повз «Криницю Марії», над якою височіє недіюча мечеть. Традиція позначає саме це місце як місце першої зустрічі Марії та святої Єлизавети. Джерело тут б’є і донині.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.