Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Папа прийняв делегацію Вселенського патріархату: єдність перед лицем війни

Папа прийняв делегацію Вселенського патріархату: єдність перед лицем війни

Звертаючись до делегації Вселенського патріархату, Святіший Отець закликав до єдності між християнами, зазначаючи про необхідність втілювати Євангеліє, яке вказує на спільного Бога-Творця для всіх народів.
Про це пише Vatican News.

30 червня Папа Франциск прийняв на аудієнції делегацію Вселенського патріархату на чолі з Преосвященним владикою Йовом, архієпископом Тельмінським. У своєму слові Святіший Отець зосередився на значенні слів архієпископа Константинополя та Вселенського патріарха Атенагора І, який сказав: «Церкви-сестри, народи-браття».

Імперіалізм, який не має нічого спільного з Божим Царством

Папа Франциск подякував делегації Константинопільського Патріархату за їхню присутність в Римі у день урочистості святих апостолів Петра і Павла. «Ваша присутність на Євхаристійному богослужінні стала для мене і для всіх причиною великої радості, бо вона наочно виявила близькість і братерську любов Константинопольської Церкви до Церкви Риму», – зазначив Святіший Отець. Він виокремив екуменічну діяльність між двома Церквами, яка позначає «братерський і корисний діалог» на шляху до повного сопричастя. У цьому контексті важливою особою, яка стала на цей шлях, був, зокрема, Константинопольський патріарх Атенагор І, «мужній і мудрий пастир», який казав «Церкви-сестри, народи-браття».

Слова патріарха Атенагора про єдність між розділеними християнами є актуальними з огляду на необхідність миру між народами, у час, коли світ вражений жорстокою та безглуздою військовою агресією, в якій воюють між собою багато християн. «Але перед обличчям скандалу війни у першу чергу треба не мудрувати, а плакатидопомагати і навертатись. Потрібно оплакувати жертв і надмір пролитої крові, смерть багатьох невинних людей, травми сімей, міст, цілого народу: як же багато страждань у тих, хто втратив найдорожчих і змушений покинути рідний дім і батьківщину! Відтак потрібно прийти на допомогу цим братам і сестрам: це заклик до милосердя, яке ми, як християни, зобов’язані чинити щодо Ісуса, Який є мігрантом, убогим та пораненим. Але також необхідно навернутися, щоб зрозуміти, що збройні завоювання, експансії та імперіалізми не мають нічого спільного з Царством, яке проголошував Ісус, із Господом Пасхи, який у Гестиманії просив учнів відмовитися від насильства, покласти меч на місце, “всі бо, що за меч беруться, від меча загинуть” (Мт. 26, 52); і, відсікаючи всі заперечення, сказав: “Досить!” (Лк 22,51)», – зауважив Папа Франциск.

Прямуючи до євангельської єдності

Святіший Отець зазначив, що пошук єдності мж християнами є не лише внутрішнім церковним питанням. Єдність між християнами є важливою умовою для реалізації справжнього вселенського братерства, яке виявляється у справедливості та солідарності щодо всіх. Папа Франциск закликав: «Ми, християни, повинні серйозно задуматися: який світ ми хотіли б, щоб виник після цієї жахливої історії зіткнень і протистоянь? І який внесок ми готові запропонувати зараз для більш братерського людства?». У пошуку відповідей Євангелія вказує християнам на Ісуса, «Який заохочує нас бути милосердними і ніколи не насильницькими, досконалими як Отець, не пристосовуючись до світу (пор. Мт 5,48)», – зауважив Святіший Отець.

Він закликав взаємно допомагати одні одним зберігати новизну Євангелія та перемагати спокусу перетворити правдивий образ Бога як Батька всіх народів, у бога «власних міркувань і власних народів». «Христос є нашим миром, Тим, Хто воплотившись, померши і воскреснувши задля всіх, зруйнував стіни ворожнечі та перегороди між людьми (пор. Еф 2,14). Ми починаємо від Нього, щоб зрозуміти, що вже не час укладати церковні плани згідно з логікою світської сили та зручності, а згідно з відважним пророцтвом Євангельського миру. Зі смиренням і великою молитвою, але також із мужністю та парресією», – зазначив Папа Франциск.

Братерський вимір екуменізму

Святіший Отець вказав на роль Змішаної міжнародної комісії з богословського діалогу між Католицькою Церквою та Православною Церквою, яка торує шлях до повного сопричастя, відновивши засідання свого Координаційного комітету після дворічної перерви внаслідок пандемії Covid-19. «Не задовольняймося “церковною дипломатією”, щоби ввічливо залишатися при своїх ідеях, але разом ступаймо вперед як брати: молімося одні за одних, працюймо один з одним, підтримуймо один одного, дивлячись на Ісуса і його Євангеліє. Це шлях до того, щоб новизна Бога не ставала заручником поведінки старої людини (пор. Еф 4,22-24)», – заохотив Папа Франциск, звертаючись, зокрема, до владики Йова, співголови Комісії з богословського діалогу між Церквами.