Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
08:30 Неділя 0 2 618
5-06-2022, 08:30

Урочистість Зіслання Святого Духа

Сім тижнів після Воскресіння Ісуса Христа Церква святкує урочистість П’ятидесятниці, або Зіслання Святого Духа.
Діяння Апостолів говорять, що, «як настав день П’ятидесятниці, всі вони були разом на тім самім місці. Аж ось пролунав зненацька з неба шум, подув сильний вітер і наповнив увесь дім, де вони сиділи. І з’явились їм поділені язики, мов вогонь, і осіли на кожному з них. Усі вони сповнились Святим Духом і почали говорити іншими мовами, якими Дух давав їм промовляти (Діян 2, 1-4).

Таким чином, розпочався новий етап – час Церкви, оживлений даром із неба, проголошує радісну новину про спасіння в Христі.

Святий Дух завдяки своїм дарам – мудрості, розуму, ради, сили, побожності, знанням і страху Божому – дає змогу вірянам дозрівати у святості. Святий Дух керує долею Церкви, коли вибирає до апостолів замість Юди св. Матія, коли просить про призначення Павла і Варнави, як пише св. Лука, «до діла, яке їм призначив», чи коли посилає апостолів проповідувати Євангеліє в усі куточки світу. Святий Дух впроваджує спільноту віруючих у глибше розуміння тайни Христа, даючи їм можливість розуміти Святе Письмо.

Історично урочистість Зіслання Святого Духа сягає перших віків християнства. Спочатку вона була об’єднана з Великоднем, а з IVст. їїйого відокремлено як самостійне свято і затверджено на Синоді в Ельвірі у 306 р. У вігілію П’ятидесятниці, як і у вігілію Великодня, благословлялась вода для хрещення і уділялось хрещення катехуменам.

Папа Лев XIII запровадив новенну, тобто дев’ятиденне молитовне приготування на прихід Святого Духа, щоб зробити переміну в наших серцях – так, як Господь перемінив апостолів у горниці.

Цю урочистість також традиційно називають Зеленими святами, оскільки в період, коли вона відзначається, природа оновлюється після зими, а зелень є домінуючим кольором у природі. Храми і оселі прикрашають молодими зеленими берізками або липами.

Урочистість Зіслання Святого Духа закінчує Великодній період. Символами Святого Духа є голуб і вогонь.

Отець Віталій Квапіш

Зображення: Ель Греко, П'ятидесятниця, prmi.org
Літургійний зошит 16:30 Неділя 0 162 Міць християнства міститься не в пропаганді, а в силі любові. Коментар до Євангелія Міць християнства міститься не в пропаганді, не в багатстві, не у владі, а в силі любові, символом якої стають двоє – бо Христос є поміж ними. Саме у проголошенні любові присутній Господь, тому що Бог є любов, а де є свідчення любові, там є Бог.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.