В інтерв’ю для Vatican News Преосвященний Лазар Ю Хун Сік, поділився думками про священницьку формацію, вказуючи на численні приклади свідчення життя тих, які живуть Євангелієм.
Серед нових кардиналів, імена яких Папа Франциск оголосив в останню неділю травня, є архієпископ Лазар Ю Хун Сік, Префект Дикастерії в справах духовенства. В інтерв’ю для Vatican News 70-річний ієрарх поділився думками про священство, формування в семінаріях та особливість Церкви в Азії.Перша реакція на призначення та бачення своєї майбутньої місії
Архієпископ Лазар пригадує, що дізнався про своє кардинальське призначення, перебуваючи з душпастирським дорученням у одній з марійних святинь Хорватії. Дізнавшись по телефону цю вістку, він вимкнув телефон і провів ще деякий час, молячись Розарій перед Пресвятими Дарами, прохаючи Богородицю допомогти добре відповісти на нове доручення. «Потім я знову увімкнув телефон, і мене засипали телефонними дзвінками та повідомленнями, і я сказав собі: “Я не гідний, але якщо Святіший Отець призначив мене кардиналом, тоді бути кардиналом для мене означатиме ще більше любити Церкву, краще служити Папі, бути знаряддям Божої благодаті для всіх священників, дияконів і семінаристів світу”», – ділиться архієпископ. Він зазначає, що його кардинальське служіння відзначатиметься слуханням Святішого Отця, щоб зрозуміти, чого Папа очікує від нього як Префекта Дикастерії в справах духовенства, зрозуміти яких священників сьогодні потребує Церква? Як їх вибрати? Як формувати?
«Я бачу дуже чітку відповідь щодо цього з тих пір, як на початку свого понтифікату Папа подарував нам Апостольське напоумлення Evangelii Gaudium. Згідно з ним, важливо жити Божим словом. Ми взагалі говоримо, що хто живе Божим словом, той є християнином, а хто не живе ним, не може називатися таким. Спільно жити Божим словом, як закликає Святіший Отець в енцикліці Fratelli tutti, тобто бути братами і сестрами в євангельській атмосфері взаємної любові», – відзначає Преосвящений Лазар Ю Хун Сік.
Префект дикастерії в справах духовенства ділиться думками про бачення духовенства у світлі навчання Папи Франциска, який бореться з клерикалізмом у Церкві. Він відзначає, що священник є батьком і тим, хто провадить церковну громаду. Крім того, «священник є також сином громади, товаришем громади в тому сенсі, що прямує вперед разом з нею, живлячись тим самим Хлібом. Тому, коли роль священника-отця абсолютизується, звідси може зродитися клерикалізм. З іншого боку, коли добрий священник є батьком, але також в серці відчуває себе сином і братом, тоді він буде любити громаду всім своїм єством, буде присвячувати себе і увесь свій час, і не буде витрачати час на переслідування особистих прагнень і амбіцій. Важливо жити цим тринітарним життям разом із громадою», – підкреслює майбутній кардинал.
Добрий приклад та мученицьке свідчення Церкви – орієнтири збільшення священницьких покликань
Ще одним викликом для Церкви є зменшення покликань до священства у різних частинах світу. Попри стурбованість з цього приводу, архієпископ Лазар відзначає іншу рису, яка може сприяти покликанню до священства. «Багато молоді хочуть наслідувати хороші приклади, яких не бракує. Тому йдеться про те, щоб запропонувати їм хороші приклади, достовірні свідчення тих, хто живе Євангеліям цілісно, і у такий спосіб вміє показати, що Бог є любов і що перебування з Ним є нашим єдиним добром, єдиним істинним щастям людського серця», – зазначає Префект Дикастерії в справах духовенства. У цьому завданні необхідно зосередитися на відповідному формуванні в духовних семінаріях. «Семінарія – це не фабрика, де виробляють священників, а радше місце, де живуть учні Ісуса і там поступово стають Його апостолами. Тому в семінарії, насамперед, необхідно жити Словом, як на особистому рівні, так і в спільнотному житті», – зауважує майбутній кардинал.
Архієпископ Лазар Ю Хун Сік походить з Південної Кореї – однієї з країн Азії, яка відзначається розквітом покликань до священства. Він пов’язує це з мученицьким виміром Церкви. «Християнська історія Кореї – це історія мучеників, і багато з них отримали дар віри через свідчення мирян. Правдою є те, що покликання до священства останнім часом зросли, але зараз вони там також зменшуються, хоча Церква залишається дуже відданою просуванню та супроводу покликань до священства та богопосвяченого життя, як чоловіків, так і жінок. Особисто я бачу покликання в Кореї як дар, який Бог дав нам і не перестає давати через наших мучеників. Тому ми повинні повернутися до прикладу мучеників, і я думаю, що це також може стосуватися інших країн», – зазначає архієпископ Лазар.
Потреба у зрілих священниках
Говорячи про виклики перед священниками, Префект Дикастерії в справах духовенства розповідає про вплив медіа на образ священника. «Священство – це великий Божий дар. Часто ЗМІ бомбардують слухача не завжди хорошими новинами про священників... Але я бачу, що існує багато священників героїв, добрих, чудових священників: парафіяльних душпастирів, місіонерів на служінні Божому людові та найперше – марґіналізованим у суспільстві. Отож, важливо і необхідно підбадьорити священників, щоб вони були радісними: ніколи з кислим обличчям, а з усмішкою на устах, здатними виражати також на своїх обличчях красу отриманого дару. Є багато гарних історій про священників, які можна розповісти, а не лише потворні і неприємні, яких, на жаль, не бракує», – зазначає Преосвященний Лазар Ю Хун Сік.
Він відчуває величезний біль з приводу випадків зловживань священників, скоєних проти неповнолітніх. Тому наголошує на запобіганні цьому ще на стадії формування. «Я вважаю, що якщо нам вдасться сформувати зрілих священників у загальнолюдському, духовному та інтелектуальному вимірах, то вони не будуть використовувати сексуальність виключно для задоволення, не будуть чинити зловживання проти неповнолітніх, а навпаки, будуть поважати та допомагати їм, як це, зрештою, робила і робить переважна більшість священників. Отже, питання полягає в тому, щоб сформувати міцних і зрілих священників, і я впевнений, що тоді ми, нарешті, менше чутимемо про зловживання та інші добре відомі нам лиха», – переконаний майбутній кардинал.
На завершення архієпископ Лазар Ю Хун Сік відзначає потребу Церкви у священниках, адже «неможливо уявити Церкву без священників. Тому весь Божий люд має молитися про дар нових священників. Це моя надія. І я впевнений, що скоро Господь дасть нам цю благодать і покаже нам дорогу», – висловлює свої сподівання Префект Дикастерії в справах духовенства.