Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Папа: виховання вкорінене в минулому, але спрямоване в майбутнє

Папа: виховання вкорінене в минулому, але спрямоване в майбутнє

Зустрічаючись із учасниками міжнародного симпозіуму, присвяченого розвиткові Глобального освітньо-виховного пакту, Папа Франциск на основі міфологічної постаті Енея поділився думками про те, як потрібно долати кризи.
Про це пише Vatican News.

Папа Франциск 2019 року виступив із пропозицією Глобального освітньо-виховного пакту, щоби об’єднати зусилля в доланні викликів нашого часу, пов’язаних з різними кризами світу, що переживає не тільки культурну переміну, але й антропологічну, відкидаючи парадигми, передані минулими поколіннями. Початок ініціативі було дано восени 2020 року. Цими днями Конгрегація католицької освіти та виховання організувала міжнародний симпозіум на тему «Напрямні розвитку Глобального освітньо-виховного пакту», з учасниками якого Папа Франциск зустрівся перед початком загальної аудієнції в середу, 1 червня 2022 року.

Берегти минуле, ведучи в майбутнє

Подякувавши представникам академічного середовища за зусилля, спрямовані на те, щоби згаданий пакт чинив поступ, Святіший Отець згадав про нещодавню зустріч із ректорами університетів, під час якої він ділився з ними думками про те, що «в наш час ми повинні разом з молодими студентами вчитися як переживати кризи та долати їх разом». Бо «кризами потрібно управляти, запобігти тому, щоб вони перетворилися в конфлікт».

Як «емблематичний приклад» того, як ставити чоло кризі, Папа навів міфологічну постать Енея, який серед пожежі палаючого міста бере на плечі старого батька Анхіса і за руку юного сина Асканія, рятуючи обох. «Еней, – сказав він, – не рятує самого себе, але рятується разом з батьком, який представляє історію, та сином, що є його майбуттям. Ця постать може бути важливою в місії вихователів, які покликані берегти минуле – батька на плечах – і супроводити молоді кроки майбутнього».

Центральність людської особи

Ця міфічна постать, за словами Святішого Отця, вказує не деякі аспекти освітньо-виховного пакту, першим з яких є центральність людської особи: Еней забирає не речі і блага, а батька і сина, «коріння та майбутнє, обітниці». «Це нагадує нам про те, що в кожному освітньому процесі завжди потрібно ставити у центрі людину та наголошувати на суттєвому», – підкреслив Папа.

Міст між поколіннями

Іншим фундаментальним виміром, як зазначив Наступник святого Петра, є «вкладати найкращі сили з креативністю та відповідальністю». Він зауважив, що Анхіс представляє традицію, яку потрібно зберегти, Асканій – завтра, яке потрібно забезпечити, а Еней – міст, що гарантує взаємини між поколіннями. Так і виховання завжди вкорінене в минулому, але не для того, щоб у ньому зупинитися, але спрямоване в майбутнє. Папа назвав небезпечною моду «повертатися назад», замість того, щоб у корінні шукати спонуку прямувати вперед. Такий підхід, за його словами, «перетворює у секту, відбирає горизонт», називає себе «хранителем традиції», але йдеться про «мертву традицію». «А справжня традиція – це та, яку несемо далі з дітьми. Виховання, насправді, завжди вкорінене в минулому, але не для того, щоб зупинитися».

Виховувати для служіння

Врешті, фундаментальним є «виховувати до служіння». Святіший Отець звернув увагу на те, що Анхіз і Асканій представляють уразливі верстви, які потрібно захистити, долаючи спокусу відкинення мов непотребу. «Крихкість, – сказав він, – є синонімом цінності: похилі віком і молодь є немовби тендітними вазами, які потрібно дбайливо берегти».

«Дорогі друзі, – підсумував Папа, – цей наш час, коли техніка та споживацтво схиляють нас перетворитися в користувачів і споживачів, криза може стати слушною нагодою для того, щоб наново євангелізувати сенс людини, життя, світу; щоби повернути центральність людської особи як створіння, яке в Христі є образом і подобою Творця. Ось велика істина, носіями якої ми є і маємо обов’язок свідчити її та передавати також і в наших освітніх установах».