Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Хатні клопоти Марії: як Пресвята Діва підтримувала лад у оселі?

Хатні клопоти Марії: як Пресвята Діва підтримувала лад у оселі?

Коли ми дивимося на образи Пресвятої Матері, ми бачимо Її як втілення благодаті. Важко уявити Її у ролі домогосподарки, що займається буденними хатніми клопотами, водночас виховуючи маленького сина.
Зрозуміло, що ми не можемо точно знати, як саме Марія займалася домашніми справами, і як Їй допомагали Ісус та Йосиф. Але, з огляду на архітектуру та звичаї того часу, ми можемо скласти уявлення про те, як Вона піклувалася про свою сім’ю та про гостей, які стукали у їхні двері.  

Прибирання

У той час, як ми маємо так багато речей, Марії навряд чи доводилося витрачати багато часу на прибирання та щорічне велике перебирання шаф. Та невелика кількість речей, що їх мали люди, зберігалася у дерев’яних скринях — навіть кухонне начиння — тому, коли до Святого Сімейства приходили друзі, у них не займало багато часу сховати їх на місце.

Застеляння ліжка

За часів Ісуса застеляти постіль було набагато простішою справою, бо люди не мали великої кількості ковдр та подушок. Скромні сім’ї стелили на підлозі килимки і вкривалися плащами, щоб зігрітися уночі. Хоча це не було так зручно, як спати у сучасних ліжках, люди потребували мало часу, щоб зранку витрусити килимок, згорнути його і сховати.

Єдина річ, яка могла робити хатні клопоти Марії більш неприємними — це той факт, що у бідних сім’ях тварини часто ночували у домі. Це означає, що земляну підлогу потрібно було постійно ретельно підмітати.

Миття посуду

У скромних помешканнях була мінімальна кількість посуду, до того ж люди жили в умовах дефіциту води. Воду часто зливали з покрівель будинків та зберігали для подальшого використання. Тож безсумнівно, що Марії доводилося обходитися дерев’яним коритом, наповненим невеликою кількістю води, щоб мити посуд, і витрачати її економно.

Прання

Пральна машина — один із найбільших сучасних засобів економії часу. Але у часи Ісуса прання одягу вимагало значних зусиль, зокрема щоб змити всю пилюку, і це робилося поза домом, щоб вода не потрапляла назад у дім. Прання було дуже клопіткою справою ще й тому, що у ті часи вважалося дуже важливим носити чистий одяг. Це можна помітити у багатьох біблійних фрагментах, зокрема у Одкровенні Йоана Богослова: «Блаженні ті, котрі одяг свій перуть, щоб було право їм на дерево життя і через брами ввійти в місто» (Одкр 22, 14).

Згідно з даними The Times of Israel, для видалення плям використовували нетер (різновид сірки) і борит (продукт на рослинній основі), хоча відомості про те, з чого саме вони складалися, доволі суперечливі.

Ймовірно, що Марія розкладала випраний одяг сушитися на даху або розвішувала на подвір’ї, де він швидко висихав на сонці.

Приготування їжі

Без складної техніки та кухонного приладдя приготування їжі для сім’ї було досить простою справою. Ймовірно, страви готувалися на відкритому вогні за межами будинку. Лише багаті родини мали печі у домі, інші ж користувалися ямою з вогнищем у дворі. Це означає, що Марії не доводилося чистити від жиру плиту, але натомість Вона повинна була стежити за вогнищем і регулярно чистити яму.

Джерело: CREDO

Катехетика Його імені боявся диявол: вказівки падре Піо у кризовий час У січні датують річницю прийняття монаших обітів отця Піо. У п’ятнадцятирічному віці Франциск вступив до монастиря капуцинів, де отримав нове ім’я ― Піо. Пропонуємо добірку фактів про життя  та поради  святого, які сьогодні особливо актуальні у кризовому становищі.