Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Папа: де відсутнє співчуття, там народжуються ідеології

Папа: де відсутнє співчуття, там народжуються ідеології

«Ліками проти закам’янілості серця є пам’ять», – на цьому наголосив Святіший Отець під час ранкової Святої Меси, закликаючи вірних не забувати про благодать спасіння, яка відкриває серце на милосердя.
Про це пише Vatican News.

Проповідуючи під час Святої Меси в каплиці «Дому Святої Марти» у вівторок, 18 лютого 2020 р., Папа Франциск прокоментував уривок з Євангелії від Марка (Мк 8, 14-21), в якому розповідається про те, що учні, перебуваючи в човні, почали дискутувати між собою, бо забули взяти хліб. Тоді Христос застеріг їх, промовляючи: «Глядіть, стережіться закваски фарисейської та закваски Іродової!». Не взявши до уваги Господні слова, учні й далі говорили між собою про відсутність хліба. Тоді Ісус дорікає їм, нагадуючи про чудо, свідками якого вони були: «Чому перемовляєтесь, що хліба не маєте? Хіба й досі не збагнули, чи ще не розумієте? Чи ваше серце все ще скам’яніле? Маючи очі, не бачите, маючи вуха, не чуєте? Хіба не пам’ятаєте, коли п’ять хлібів Я розділив на п’ять тисяч, то скільки повних кошиків шматків зібрали?»

Ідеології – це задуми, в яких відсутній Бог

Наступник святого Петра пояснив, що цей євангельський уривок показує різницю між «закам’янілим серцем», таким як в апостолів, та «милосердним серцем», таким як у Господа. Закам’яніле серце – ідолопоклонне, самодостатнє, підтримуване власним егоїзмом, серце, що знаходить підсилення в ідеологіях. У часи Христа, як пояснив Папа, існувало чотири групи ідеологій: фарисеї, садукеї, ессеї та зилоти. Ці групи, за словами проповідника, вчиняли людське серце закам’янілим для того, аби здійснювати задум, який не був Божим. У цьому задумі не було місця для Бога й милосердя.

Закам’яніле серце забуває про благодать спасіння

Папа зазначив, що ліками проти закам’янілості є пам’ять. Саме тому в багатьох уривках Біблії вказується на спасенну силу пам’яті, яка «зберігає серце відкритим і вірним».

“Коли серце кам’яніє, – наголосив Понтифік, – воно забуває про благодать спасіння, забуває про безкорисливість. Кам’яне серце веде до сварок, до воєн, до егоїзму та знищення ближнього, бо немає співчуття. А найбільше послання спасіння полягає в тому, що Бог змилосердився над нами.”

Папа додав, що в Євангелії постійно повторюється та сама сцена: коли Христос бачить страждаючу людину, то він проявляє милосердя, бо Він є милосердям Отця.

Покора й пам’ять зберігають серце милосердним

Святіший Отець закликав просити в Бога благодаті, щоб наше серце не було «ідеологізованим», а відкритим і співчутливим до всього, що відбувається в світі, бо саме по тому нас судитимуть судного дня, а не згідно наших ідей, чи ідеологій.

“Бо я голодував, і ви дали мені їсти; мав спрагу, і ви мене напоїли; чужинцем був, і ви мене прийняли; нагий, і ви мене одягли; хворий, і ви навідались до мене; у тюрмі був, і ви прийшли до мене. (Мт 25, 35)” – пригадуючи ці Христові слова, що закликають до милосердя, Папа Франциск підкреслив, що покора й пам’ять допоможуть нам зберігати наше серце милосердним.