Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Попередники папи Франциска на африканському континенті
14:32 Середа 0 227
4-09-2019, 14:32

Попередники папи Франциска на африканському континенті

Паломництво Франциска до Мозамбіку, на Мадагаскар та Маврикій, яке розпочинається сьогодні, відбудеться через півстоліття після першого візиту єпископа Риму до Африки. Влітку 1969 року святий Павло VI відвідав Уганду.
У перші століття християнства з Африки походило декілька понтифіків: святий Віктор (189-199 рр), святий Мільтіад (311-314 рр) та святий Геласій (492-496 рр). Однак вперше єпископ Риму відвідав цей континент лише у ХХ столітті. Це був святий Павло VI. З 31 липня по 2 серпня 1969 року він перебував в Уганді, де віддав шану мученикам ХІХ століття цієї країни - Карлу Лванзі та його товаришам, яких канонізував п'ятьма роками раніше. Він також взяв участь у першій зустрічі симпозіуму єпископських конференцій Африки та Мадагаскару (SECAM).


Святий Йоан Павло II багато разів відвідував Африку. У 1980-2000 роках він був у загальній кількості у 44 державах (включаючи декілька островів Індійського океану), у деяких двічі (Бенін, Буркіна-Фасо, Камерун, Нігерія, Заїр - нинішня Демократична Республіка Конго), і навіть тричі (Кенія та Республіка Кот-д'Івуар). Загалом він провів понад три місяці в Африці, відвідавши близько ста міст.Бенедикт XVI здійснив два паломництва на Чорний континент - у 2009 році до Камеруну та Анголи, а в 2011 році - до Беніну.


Франциск до цього часу тричі був у Африці: у 2015 році в Кенії, Уганді та Центральноафриканській республіці, у 2017 році в Єгипті та у 2019 році в Марокко.


Християнство досягло Північної Африки вже в апостольські часи. За традицією, там проповідував перший євангеліст, святий Марко. Християнство розвивалося так швидко, що в IV столітті лише в Єгипті та Лівії існувало близько 100 дієцезій, тоді як у VІ-му столітті в Північно-Західній Африці аж 700. Саме там розвивалася християнська теологія, в т.ч. завдяки знаменитій катехетичній школі в Олександрії. Також ця земля зазнала кривавих переслідувань послідовників Христа в III — IV столітті, в результаті яких загинули десятки тисяч християн. У той же час там поширилися єресі, особливо монофізитство. Історик отець Болеслав Кумор повідомляє, що в VІІ столітті в Єгипті поряд з 36 мільйонами монофізитів було лише 250 000 ортодоксальних християни.

Мешканці Африки стали Отцями та Вчителями Церкви: святий Афанасій, святий Климент Олександрійський, святий Кипріан, святий Кирило Олександрійський, Тертуліан, святий Августинє Батьківщиною монастирського життя стала Африка, завдяки святим: Павлу Фівійському, Антонію Пустельнику та Пахомію. Згадані в першій Євхаристійній молитві святі Перпетуа і Феліцита померли мученицькою смертю в Карфагені, у сучасному Тунісі. Сьогодні найвідомішою святою з Африки є Жозефіна Бакіта (+1947), суданська рабиня, яка стала черницею.

Після завоювання Північної Африки арабами-мусульманами християнство там практично зникло аж до колоніальних часів. У Х столітті ще існувало майже 40 дієцезій, але до ХІІ століття збереглася лише архідієцезія Карфагена. Виняток становили Ефіопія та частково Єгипет, де вижила Коптська церква.

У свою чергу, на південь від Сахари почалися перші не дуже вдалі спроби євангелізації після Великих географічних відкриттів. Справжня місіонерська епоха розпочалася лише у ХІХ столітті завдяки європейцям і тривала протягом усього ХХ століття. Особливо присвятилися цій праці чернечі ордени, зокрема, комбоніани, єзуїти, кармеліти, францисканці, Асоціація африканських місій тощо.

Перший африканський священик був висвячений у 1864 році, перші два єпископи отримали таїнство з рук Пія XII у 1939 році (крім епізоду 1518 року, коли в Римі був висвячений син короля Конго), а в 1960 році святий Йоан XXIII призначив першого чорного кардинала Лорана Ругамбва з Танзанії.

Нагадуємо, з 5 по 9 вересня папа Франциск здійснить свою ХХХІ Апостольську подорож до Мозамбіку, Мадагаскару та Маврикію. Телебачення Віковічного Слова в Україні транслюватиме окремі зустрічі та події.  

Джерело КАІ

Переклад Католицький Медіа-Центр

На фото папа Павло VI в Уганді (фото ASSOCIATED PRESS/East News)

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий