Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Напівзруйнований храм Усіх Святих у Годовиці на Львівщині
14:48 Четвер 0 486
26-07-2018, 14:48

Напівзруйнований храм Усіх Святих у Годовиці на Львівщині

За 12 кілометрів від центру Львова розташований один із найкращих зразків барокових храмів – церква Всіх Святих у селі Годовиця, збудована в 1751–1758 роках. Творіння відомого архітектора Бернарда Меретина та геніального скульптора Йогана Георга Пінзеля протягом останнього півстоліття повільно вмирає. 
На стінах і склепіннях досі є фрагменти фресок, які виконав наприкінці ХVІІІ століття художник Александр Ролинський. Та після пожежі 1974 року, коли згорів дах святині, вони залишилися сам-на-сам із силами природи. На той час храм був господарською будівлею місцевого колгоспу.


Основною окрасою церкви був вівтар, скульптури якого виконав Йоган Пінзель. Сьогодні їх зберігають у фондах Львівської національної галереї мистецтв. У храмі від вівтаря залишився лише хрест. 2012 року сім скульптур із Годовиці стали центром експозиції Пінзеля у паризькому Луврі.


Вази на фасаді, які збереглися досі, теж, імовірно, руки самого Пінзеля або ж когось із його учнів. Авторству Меретина та Пінзеля також належать такі відомі споруди, як Святоюрський собор у Львові й ратуша в Бучачі.


Сьогодні стан храму Всіх Святих у Годовиці жахливий: провалений дах, частково поруйновані стіни, дуже понищені стінописи. Грошей на реставрацію в Україні бракує. Після паризької виставки робіт Пінзеля французька сторона висловила готовність профінансувати відновлення храму. Проте ні плану реставрації, ні оцінки, скільки вона може коштувати та потребує часу, немає. Коштів на документацію ні держава, ні область не дають, попри те, що споруда є пам’яткою архітектури і про загрозу її повної втрати говорять давно.

Ігор Мартинів

Джерело – Львівська архідієцезія з посиланням на Збруч.

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Подорожі 12:38 Четвер 0 375 Особливий храм у Теребовлі на Тернопільщині Історія католицького храму святих Петра і Павла в Теребовлі розпочалася 1924 року, коли з ініціативи отця Євстахія Яловіцького було закладено й освячено перший камінь під його будівництво. Автором проекту став відомий на той час інженер Адольф Шишко-Богуш – один із реставраторів Вавельського замку в Кракові, а бюджет становив майже півмільйона злотих.