Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Джордж Вайґель: Кардинал Вишинський був людиною стратегічної рішучості і тактичної еластичності
13:01 Четвер 0 268
30-09-2021, 13:01

Джордж Вайґель: Кардинал Вишинський був людиною стратегічної рішучості і тактичної еластичності

Кардинал Стефан Вишинський сьогодні є важливим взірцем того, як відважно давати свідчення і звіщати істину великим світу цього,- зазначив Джордж Вайґель, теолог і біограф Йоана Павла ІІ. Як додав він, спадщина Вишинського спричинилась до обрання поляка Папою.
«Кардинал Вишинський був людиною стратегічної рішучості і тактичної еластичності. Його відвага в проголошенні істини комуністичній владі в 1953 році є особливо важливою частиною його спадщини»,- зазначив Вайгель, експерт Центру етики та громадської політики та найвідоміший біограф Папи Йоана Павла ІІ, розповідаючи про арешт кардинала комуністичним режимом та його подальше ставлення щодо тогочасної влади.

За його словами, цей приклад нового блаженного Церкви є сьогодні особливо важливим, тому він радіє з беатифікації кардинала.
«Вишинський показав в такий спосіб, що існує точка, в якій вичерпується еластичність і діалог, та починається рішуче давання свідчення», - каже Джордж Вайґель, додаючи, що Церква тоді була для поляків справжнім авторитетом, якій висловлювали більший послух, аніж тогочасній владі.

Церква за часів Вишинського мала значно більший авторитет, аніж корумпований і неефективний режим комуністів. Це високо оцінювали в Сполучених Штатах», - наголошує експерт. Він додає, що не всім подобалась тверда позиція Вишинського, вказуючи на ставлення багатьох єрархів Церкви в Апостольській Столиці.

«Люди, які займались ватиканською Ostpolitik – яку я вважаю дуже хибною – не були задоволені з цієї ситуації. Вони хотіли вести переговори і домовлятись з режимом», - нагадує він.

Джордж Вайґель зазначає, що попри це, позиція Церкви в Польщі, яку збудував Вишинський, могла спричинитись до вибору Кароля Войтили папою.

«Пригадуємо, що в 1978 році Церква наче коливалась і відступала майже у всьому світі. Тим часом Вишинський допоміг збудувати в Польщі сильний і живий католицизм. Це точно стало одним із факторів, що зробили Кароля Войтилу привабливим кандидатом на папу», - вважає автор «Свідка надії».

Однак він зазначає, що хоч Вишинський мав великий вплив на долю Войтили, однак духовність Йоана Павла ІІ і його навчання відрізнялись від тогочасного примаса.

«Я не вважаю, що Вишинський мав великий інтелектуальний вплив на Йоана Павла ІІ, але папа беззаперечно поважав його як лідера і правдивого чоловіка Церкви», - вважає теолог.

Джерело: Католицький оглядач
Новини зі світу 16:30 Субота 0 302 У Хорватії відбувається зустріч генеральних секретарів єпископських конференцій Європи Зустріч розпочалась 30 червня та триватиме до 3 липня. Україну представляє єпископ Віталій Скомаровський, який є Генеральним секретарем при Конференції єпископату України.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.