Теперішнє життя – це час боротьби, отже, треба боротися, бо на війні ніхто не шукає спокою, ніхто не думає про приємності, ніхто не турбується про маєтки, ніхто не журиться про жінку, але зажурений тільки одним – як би перемогти ворога. Так будемо поводитися і ми… А правильніше кажучи, це не справа наших намагань – але Божої ласки. Його допомоги».
Ці слова великого святого Йоана Золотоустого, якій у нелегкі часи для Візантійської Імперії був архієпископом столичного міста Константиполя, якнайкраще відображають сутність служіння Християнської служби порятунку. Зароджена під час буремних подій Революції гідності, зараз вона розрослася до великого руху. Зерном ХСП стала спільнота Віднови у Святому Дусі «Мараната».З початком війни на сході України й анексією Криму це служіння розгорнулось як капеланський і християнський волонтерський рух, у якому до католиків долучилися брати-протестанти. Наразі допомагають також реформати і лютерани.
Зараз ХСП надає всебічну практичну допомогу: духовну, психологічну, гуманітарну, навчальну, соціальну, правозахисну, косультативну, освітню й інформаційну – військовослужбовцям і цивільним особам у зоні бойових дій, а також усім постраждалим. Поруч зі священиками й рятувальниками працюють волонтери, правозахисники, медики, психологи, соціальні працівники та журналісти.
ХСП – це екуменічне служіння, відкрите для християн усіх конфесій і деномінацій, для взаємодії з усіма людьми доброї волі. Сьогодні в корпусах служителів ХСП є римо-католики, греко-католики, баптисти, п’ятдесятники, месіанські євреї, протестантські харизмати. Тут нема поділу за релігійними, національними, політичними, світоглядними чи ідеологічними ознаками. Тут усі – діти Божі; усі гідні спасіння, потребують Божої любові й відчайдушно прагнуть її.
ХСП діє в різних точках на лінії розмежування в зоні АТО. Традиційні напрями її діяльності – капеланське служіння у військових підрозділах та виїзди мобільних груп у зону АТО для проведення євангелізаційних, гуманітарних і культурно-освітніх програм і заходів. Проте першочегрове завдання ХСП – це робота з цивільним населенням, насамперед у так званій «сірій зоні».
Безперечно, що програми, проекти, акції дуже важливі, але первинну суть своєї присутності ХСП бачить у покликанні до найпростішого й абсолютного – обіймати, втішати, говорити слова любові, сіяти надію, свідчити життям, бути з людьми в їхніх щоденних турботах і проблемах. «Ми прагнемо зрозуміти людей і стати частиною їхнього життя, розділити їхні тривоги та горе – та в цьому явити свою віру, перш ніж про неї говорити», – записано в її офіційних документах.
Служіння ХСП орієнтоване на комплексну й довготривалу взаємодію з мешканцями населених пунктів у прифронтовій зоні. Завдання такої взаємодії – забезпечити постійну участь у житті територіальних громад через поєднання духовної, гуманітарної, соціальної та освітньої складових. Такий підхід дає можливість здобути довіру людей та отримувати інформацію про реальне становище кожної родини, а це дозволяє надавати ефективну адресну допомогу, євангелізувати й формувати спільне молитовне середовище.
Духовний провід ХСП з боку Католицької Церкви здійснюють брат Блажей Суска OFMCap (духовний асистент) та отець Роман Лаба OSPPE (капелан служіння). Загалом Службою перед лицем Церкви опікується віце-провінція Ордену Братів Менших Капуцинів в Україні. Організаційна база ХСП – це капуцинська парафія Пресвятої Діви Марії, Матері Церкви та спільнота Віднови у Святому Дусі «Мараната», яка діє на основі цієї парафії.
Один із різновидів особливого служіння в ХСП – це молитовники, тобто християни, які перебувають у складі «молитовного щита» без виїзду в зону АТО. Відповідаючи на заклик святого Йоана Золотоустого застосовувати молитву як могутню зброю й великий захист, ці люди стоять перед Богом, заносячи свої прохання за учасників АТО й людей, яких зачепила війна. Вони індивідуально моляться в намірах ХСП, беруть участь у періодичних молитовних чуваннях, долучаються до команд екстреної молитви й до заступницьких молитов і молитов про внутрішнє зцілення людей, постраждалих від війни.
У наступних публікаціях ми розкажемо про ці конкретні види служіння ХСП, показуючи їхнє розмаїття.