Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » Підручник Томаса Мертона. Зі святості (Книжкова рецензія)
14:14 Субота 0 1 261
24-06-2017, 14:14

Підручник Томаса Мертона. Зі святості (Книжкова рецензія)

Людина контемпляції не повинна бути відчуженою. Якщо вона байдужа до того, чим живе суспільство, до справжніх людських цінностей, в суспільстві, в ближніх чи в собі, то її контемпляція приречена.
(З книжки «Нові зерна контемпляції»)
Томас Мертон. "Нові зерна
контемпляції". – Львів: Свічадо,
2009 р. – 216 с.

Томас Мертон (на фото вгорі) міг би бути одним з монахів-домініканців, які живуть за гаслом Contemplata aliis tradere. Тільки тоді як для домініканців контемпляція (споглядання) є способом ділення з іншими – проповідування її дозрілих плодів, то для монаха-цистерціанця Мертона контемпляція є засіванням зерен, щоб уже інші пожали багатий врожай. Тепер до женців посіяного Мертоном зможуть долучитися й ті українці, які візьмуть на себе труд проростити зерна контемпляції в своїх серцях.Видавництво “Свічадо”, яке видало вже другу книжку автора (перша була «Роздуми на самоті»), напевно з часом сформує цілу мертонівську колекцію, адже його перу належить понад 70 різножанрових книжок.
Перекладачка «Нових зерен контемпляції» Оксана Мельник спорядила українське видання власним вступом, де представила коротку біографію Мертона та його твір як друге доповнене видання, що побачило світ 1962 р. «Порівняно з першим виданням, – пише вона, – книга доповнена розділами про те, чим є контемпляція і чим вона не є». Слід уточнити, що опублікована 1972 року книжка «Нові зерна контемпляції» не є перевиданням старої книжки («Зерна контемпляції»), це абсолютно нова книжка. Автор додав до неї аж 12 нових розділів, переписавши їх наново. Приміром, з попереднього Through а glass («Через скло») постали три нові розділи – «Життя в Христі», «Тайна Христа» і «Жінка, одягнена в сонце».
Книжка складається з коротких розділів про головні моменти споглядального життя: самотність і спільнота, тиша й слова, утіхи й темні ночі, віра й сумніви тощо. Книжка буде викликом для тих, хто прагне зростати в молитві та в єдності з Богом. її не вдасться прочитати з першого разу. Комусь вона здасться повного суперечностей, а хтось повертатиметься до неї ще й ще, вишукуючи нові зерна. Мертон – вимогливий письменник, бо вимагає від свого читача не багато й не мало, як тільки радикальної зміни свого життя!
Це неймовірно, як він може взяти невловиме, невідчутне, незбагненне й зробити його відчутним, помітним і реальним. Простота й краса мертонівського стилю і глибина його роздумів, його парадоксальне і глибоко біблійне мислення прислужаться тим, хто спраглий автентичності і життя в глибокій єдності з Богом. Все це робить книжку класичним духовним твором.

Іван Петров
«Католицький Вісник», № 6 (483)/2010

Залишити коментар

Клацніть на зображення щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Суспільство 16:26 Неділя 0 709 Отці Церкви про цінність сотвореного світу Описи сучасної екологічної кризи не занадто оптимістичні. Та, попри стриманий песимізм щодо майбутнього планети Земля, багато експертів із різних ділянок науки сподівається, що коли поєднати зусилля людей доброї волі, зокрема науковців, політиків, економістів і релігійних лідерів, то все ж таки можна знайти розв’язання однієї з найважливіших проблем сьогочасності: врятувати наш спільний дім від тотального забруднення і знищення. З християнської перспективи стосунки Бога, людини і природи доволі добре описані та вивчені. Проте потрібно докласти великих зусиль, щоб ця богословська думка, яка ще й сьогодні активно розвивається, ефективніше знаходила діалог із сучасною філософією, етикою й наукою, щоб «озеленити» світогляд сучасної людини і, використовуючи слова Папи Франциска, запросити людство до «екологічного навернення».