Папа Франциск звернувся із посланням до учасників першого саміту країн, що приєдналися до Трактату про заборону ядерної зброї, нагадуючи знову, що неморальним є не тільки застосування, але й володіння такою зброєю.
Про це пише Vatican News.Світ, вільний від ядерної зброї, «необхідний і можливий». У той час, як в Україні триває війна, навколо якої також витає страх ядерної загрози, Папа Франциск зазначає, що людство сьогодні стоїть на роздоріжжя та наголошує на необхідності дотримуватися міжнародних угод, що «є не формою слабкості, а джерелом сили». Про це йдеться у посланні учасникам першого саміту країн-членів Трактату про заборону ядерної зброї, який від 21 до 23 червня 2022 р. відбувається у Відні. Його під час відкриття зустрічі зачитав архієпископ Пол Річард Ґаллаґер, Секретар Святого Престолу в справах стосунків з державами та міжнародними організаціями.
Ціна невинних життів
Глава Католицької Церкви підкреслює, наскільки ситуація змінилася відтоді, як п’ять років тому була скликана конференція, щоб розпочати переговори про трактат. «Світ, – пише він, – здається, що перебуває на роздоріжжі. Сміливе бачення цього юридичного інструмента, достатньо спонукуваного етичною та моральною аргументацією, здається дедалі актуальнішим». І навіть якщо в сьогоденні говорити про роззброєння може здаватися парадоксальним, не варто недооцінювати «загрози з боку короткозорих підходів до національної та міжнародної безпеки».
«Ціна недотримання неминуче оплачується невинними життями та вимірюється категоріями кровопролиття та знищення», – зазначає Папа, закликаючи «змусити замовкнути всі види зброї та усувати причини конфліктів, невтомно вдаючись до переговорів». «Мир є неподільним, і щоби бути насправді справедливим і тривалим, він повинен бути універсальним. Мислити, що безпека та мир деяких є відокремленими від безпеки та колективного миру інших – це облуда та завдавання шкоди собі самим», – додає він.
Загроза катастрофічних наслідків
Папа наголошує, що в цій системі колективної безпеки «немає місця для ядерної зброї та іншої зброї масового ураження». Ядерна зброя, за його словами, є «небезпечною та коштовною відповідальністю», а гуманітарні та екологічні наслідки її можливого застосування можуть бути «катастрофічними». Водночас, не можемо ігнорувати «нестабільність, яка випливає із самого ж утримання цієї зброї», загрозу нещасного випадку, «навмисного чи ненавмисного», що може викликати «дуже тривожні сценарії».
«Старатися захищати та гарантувати стабільність і мир за допомогою фальшивого почуття безпеки та “рівноваги жаху”, підтримуваної ментальністю страху й недовіри, неминуче отруює стосунки між народами та чинить перешкоди будь-якій можливій формі реального діалогу», – стверджує Святіший Отець, додаючи, що володіння ядерною зброєю стає «своєрідним шантажем», що «повинен викликати огиду в сумліннях людства».
Співчуття постраждалим від бомбардувань і випробувань
Наприкінці послання Папа висловлює свою близькість з тими, хто переживав бомбардування Хіросіми та Нагасакі та з усіма жертвами випробувань ядерної зброї. Він заохочує представників держав, міжнародних організацій і громадянського суспільства «підтримувати культуру життя та миру, що ґрунтується на гідності людської особи та на усвідомленні того, що всі ми є братами й сестрами».