Євангеліє ІІІ неділі Великого Посту говорить про очищення храму від продавців та міняльників. Як цю сцену можемо перенести на наше особисте духовне життя.
Читання святого Євангелія від Йоана (2, 13-25)Наближалася юдейська Пасха, й Ісус піднявся в Єрусалим. І знайшов у храмі тих, які продають овець, волів і голубів, і міняльників грошей, які там сиділи. Зробивши бича з мотузок, Він вигнав усіх із храму, й овець і волів, розсипав монети у міняльників, а столи поперевертав. А тим, які продавали голубів, сказав: «Заберіть їх звідси! Не робіть дому Мого Отця домом торгівлі!» Згадали Його учні, що написано: «Ревність до Твого дому з’їдає Мене!»
У відповідь на це юдеї запитали Його: «Яке знамення покажеш нам, що таке Ти робиш?» Відповів Ісус і сказав їм: «Зруйнуйте цей храм, – і за три дні Я підніму його».
Тоді юдеї сказали: «Сорок шість років будувався цей храм, а Ти за три дні піднімеш його?»
Він же говорив про храм свого тіла. Коли Він воскрес із мертвих, то згадали Його учні, що Він це говорив, – тож повірили і Писанню, і слову, яке сказав Ісус.
А коли Він був у Єрусалимі на святі Пасхи, то багато людей, повірили в Його Ім’я, побачивши ті знамення, які Він творив. Сам же Ісус не звірявся їм, бо Він знав усіх і не мав потреби, щоби хтось свідчив про людину, адже сам знав, що було в людині.
Сторінка сьогоднішнього Євангелія наближає нас до Пасхи. Євангеліст Йоан розповідає, що Ісус – як усі юдеї з нагоди Пасхи – приходить до Єрусалиму і заходить до храму. "І знайшов у храмі тих, які продають овець, волів і голубів, і міняльників грошей, які там сиділи". Перед нашими очима постає сцена, яка може обурити, але для давнього Єрусалиму йшлося про речі звичайні і навіть побожні. З огляду на специфіку культу, присутність продавців тварин і міняльників була цілком законною: культ передбачав принесення тварин у жертву, тоді як міняльники забезпечували для храмової скарбниці приплив "добрих" монет – без язичницьких зображень – одне слово, міцна та збалансована система, яка гарантувала і доход, і чистоту культу. Тим більш дивує гнівна реакція Ісуса: "зробивши бича з мотузок", Він виганяє усіх із храму, розсипає монети, перевертає столи. Чому Ісус руйнує те, що мало б служити для прославлення Бога?
В баченні Йоана Єрусалимський Храм має символічне значення. Це святе місце – тому що саме тут відбувається зустріч людини з Богом. Тож Єрусалимський Храм – це не тільки фізичне місце культу, до якого сходилися всі юдеї. Він символізує людське серце. Серце, переповнене багатьма речами, які ми вважаємо важливими і необхідними, аби показати нашу побожність. Серце, переповнене думками і проблемами, які ми маємо вирішити перш, ніж присвятити час Господу. Серце, якому треба багато вирішити перш, ніж зустрітися з Богом. Ідеться про серце, яке зазнає спокуси поставити другорядні речі в центр – саме так, як це робили продавці в Храмі. Розповідає Йоан, що Ісус "зробивши бича з мотузок", вигнав усіх. Знову зустрічається нам слово "вигнав геть", яке євангеліст уживає, коли розповідає про спокушування або про зцілювання Ісусом одержимих. Порушити порядок речей, поставити на перше місце те, що насправді є другорядним, залишити головне, аби зайнятися деталями – це і є логіка спокуси, підступна і витончена тактика сил зла, з якою бореться Ісус в Храмі.
В літургійній традиції текст, який пропонує сьогоднішнє Євангеліє, називається "Очищення Ісусом Храму". Подібно до Єрусалимського Храму, ми потребуємо очищення, аби перемінити наше серце на місце зустрічі з Отцем. Маємо упорядкувати те, що його наповнює: думки, мрії, турботи, бажання, плани – аби звільнити місце для зустрічі з Отцем. І період Великого Посту – це слушний час, щоб очистити власне серце.
Питання:
Чи в моєму серці є місце для зустрічі з Богом?
Чи є там щось, що маю викинути геть? Що знаходиться в центрі мого серця?
Ірина Кладій для КМЦ