Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
16:00 Вівторок 0 993
2-11-2021, 16:00

Чи слід боятися чистилища?

Чистилище існує з причини Божого безкінечного співчуття та милосердя: Він хоче, щоб усі люди спаслися (1 Тим 2, 4). Однак Бог також і нескінченно справедливий. Будь-хто, повністю вільний від наслідків гріха, може потрапити прямо до раю, коли помре. Але таких людей майже немає.
Усунуті!

Чистилище – це вирішення. Якщо на момент смерті ти будеш обтяжений наслідками своїх гріхів, які, якщо ти перебуваєш на шляху до Неба, були вже відпущені, то потрапиш до чистилища, щоб очиститися. Це очищення необхідне тому, що Бог та недосконалість – це протилежність, як два полюси магніту. Вони не можуть перебувати у присутності одне одного. Тому ти маєш очиститися від наслідків своїх гріхів, перш ніж зможеш перебувати в присутності Бога: вони підлягають усуненню. Мета нашого християнського життя на землі – зростати для досконалої любові – через Ісуса, з Ісусом та в Ісусі. Це вимагає деякого часу, але іноді ми помираємо до завершення цього процесу. Та що таке трохи більше часу, проведеного у чистилищі, порівняно з вічністю Небес?

Час і місце

Чистилище краще уявляти як підготовчий етап, передпокій раю. Чистилище як дзеркало, де тобі доведеться зустрітися віч-на-віч із собою та з тим, як ти прожив своє життя: там ти готуєшся й очищуєшся, щоби переступити поріг Божого дому. Одного разу священик сказав, що чистилище для тих, хто занадто хороший для пекла, та водночас недостатньо хороший для раю.

Час у чистилищі не можна порівнювати з нашим земним часом, тому що чистилище певним чином має частку у вічності, де немає ні годин, ні років, як у нашому світі. Але «час» у чистилищі можна скоротити в різні способи. Християни завжди молилися за душі померлих, щоби вони могли швидше очиститися і потрапити до раю. Ми можемо зробити це, жертвуючи Святу Месу у їхньому намірі (ККЦ 1032). Ми також можемо допомогти їм шляхом покутних діл, посту, за допомогою відпустів або даючи милостиню бідним.

Пекло на землі

Деякі люди у своєму житті зазнають жахливих страждань. Але замість вислову «пекло на землі», ми маємо називати це «чистилищем на землі». Твої страждання в цьому житті можуть слугувати тобі очищенням перед життям після смерті та підготувати тебе до Небес. Ісус сказав: «Блаженні убогі духом»; «ті, хто плаче»; «голодні й спраглі праведності»; та «переслідувані за правду, бо їхнє Царство Небесне» (Мт 5, 4-10). Чистилище – це очищувальний вогонь. Та його не можна порівнювати зі справжнім вогнем. Він подібний до милосердного полум’я Ісусової любові (Лк 12, 49). Після того як Петро тричі заперечив, що знає Ісуса, Христос поглянув на нього, а Петро, «вийшовши геть, гірко заплакав» (Лк 22, 62). Досвідчення чистилища подібне до палючого сорому і болісних докорів сумління через свою нездатність любити. Тільки зазнавши такого очисного болю, ми будемо здатні відповісти на люблячий погляд Ісуса без страху, нічого не мусячи приховувати. Тоді ми зможемо бути вічно щасливими на Небесах.

Чи є описи чистилища в Біблії?

Слова чистилище в Біблії немає, але ми можемо зробити висновок про його існування з декількох віршів. Наприклад, Святе Письмо говорить про жертву переблагання за померлих, «щоб вони звільнилися від гріха» (2 Мак 12, 46). Якби ті люди перебували в пеклі, то молитви їм уже не допомогли би, а якби вони були в раю, то в молитвах не було би потреби. Отже, має існувати чистилище! Підтвердження цього можна знайти в Новому Завіті. Святий Павло говорив про спасіння душ «наче крізь вогонь» (1 Кор 3, 15), а святий Петро – про «випробування у вогні» (див. 1 Пт 1, 7).

Ісус сказав, що в разі розкаяння «кожний гріх і кожна хула будуть прощені людям». Потім додав: «А хто скаже проти Духа Святого, не проститься йому ні в цьому віці, ні в майбутньому» (Мт 12, 31-32; ККЦ 1864). Зі слів Ісуса можна зробити висновок, що певні гріхи прощаються після смерті (в майбутньому віці), у стані, який ми називаємо чистилищем.

Отець Мішель Ремері, Твіти з Богом 

Зображення: Catholicism.org
Складні питання 11:00 Четвер 0 403 Бог посеред війни і людських страждань Коли дивишся на безжально вбитих мешканців передмість Києва, і якщо ти віруючий (або інколи теж не віруючий), то питаєш: Чому Бог це допустив? Де Він є у той час, коли мордують невинних? Чому не зупиняє цього звірства, чому допускає це нелюдське відношення до жінок, дітей, старших, всіх інших? Адже Бог є Всемогутнім, Бог є Любов’ю, є Добром. Чому Його Провидіння допускає стільки нелюбові і зла?
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.