Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 25 лютого Церква згадує святого Алойзія Версілью і святого Калікста Караваріо, мучеників

25 лютого Церква згадує святого Алойзія Версілью і святого Калікста Караваріо, мучеників

Єпископа Алойзія Версілью і його молодшого сподвижника отця Калікста Караваріо поєднали не тільки віра й місійний запал, а й мученицька смерть.
Алойзій Версілья (1873–1930) народився в Оліва-Джессі (Італія), у релігійній сім’ї. У 12 років він розпочав навчання в гімназії й долучився до салезіянського ораторію. 1888 року – це був рік смерті засновника, Йоана Боско, – вступив у молодий орден.

Вивчав філософію в Турині, а теологію – у Григоріанському університеті в Римі. Отримав свячення 1895 року. До 1905 року служив магістром новіціату, але також вивчав португальську мову й навчався їздити верхи, бо мріяв вирушити на місію в Китай. Жив аскетично, був вимогливий до себе, проте ласкавий до інших.

1906 року перші салезіянські місіонери, серед яких був Алойзій, прибули в Макао, аби піклуватися про місцевих сиріт. Підготовка будинку для дітей, вивчення китайської мови, піклування про розвиток і навчання підлеглих забирали багато сили. Місцеві повстання й революції принесли багатьох постраждалих, яких ченці огорнули опікою. З 1916 року місії розвиваються, але занепадає запал до місійної праці, тому Алойзій приїздить до Італії, щоби знайти нових працівників. Невдовзі місійні терени піднесли до рангу апостольського вікаріату, й 1920 року Алойзій став першим вікарієм, а 1921 року отримав єпископські свячення. 1922 року взяв участь у Генеральному капітулі як представник китайської спільноти, а 1926 року – у Євхаристійному конгресі в США, де принагідно шукав місіонерів і фінансової допомоги. 1929 року висвятив Калікста Караваріо й відмовився взяти участь у беатифікації Йоана Боско, бо мусив лишитися в Китаї, де зросла ворожість до християн.

Калікст Караваріо (1903-1930) народився в Куорньє (Італія) в робітничій родині. У 5 років разом із батьками переїхав у Турин. Змалку відвідував салезіянський ораторій, з 1914 року навчався в гімназії. Вирізнявся великою добротою й чистотою, палко цікавився місіями та прагнув стати місіонером. Хоча дуже любив батьків, 1918 року вступив у салезіянський орден, а через рік склав обіти.

Під час ХІІ Генерального капітулу 1922 року познайомився з єпископом Алойзієм Версільєю, який заохотив Калікста приєднатися до китайської місії. Отримавши дозвіл, 1924 року приїхав до Шанхая, де навчався китайської, французької, англійської мов і вивчав теологію. Через кілька місяців спромігся провести першу катехизу місцевою мовою. Через загрозу революції Калікста й інших братів вислали в Італію, але за кілька місяців він повернувся на місію зі словами, що на нього чекає мучеництво. 1929 року отримав свячення з рук єпископа Алойзія, із яким надалі й працював.

В Алойзії й Каліксті сповнився сон святого Дона Боско – дві чаші з потом і кров’ю для місій у Китаї, символ праці й мучеництва. 1930 року вони з помічниками вирушили відвідати місцеві християнські спільноти. Дорогою на них напали розбійники, які хотіли викрасти вихованок Алойзія. Захищаючи підопічних, Алойзій і Калікст отримали вогнепальні рани й були жорстоко вбиті.

Папа Йоан Павло ІІ беатифікував Алойзія і Калікста 1983 року, а 2000 проголосив їх святими разом із 120 китайськими мучениками.

Святого Алойзія зображають у єпископських шатах. Атрибут – чаша. Святого Калікста зображають у священицькому вбранні. Атрибут – пальмова гілка. Для зображення обох святих використовують фотографії.
Святі дня 31 грудня – довільний спомин святого Сильвестра, покровителя домашніх тварин Понтифікат Папи Сильвестра припав на радісні для християн часи. 313 року був підписаний Міланський едикт, завдяки якому припинилися гоніння. Тогочасні літописці зосередилися навколо діянь імператора Констянтина, тому про святого Папу збереглося небагато відомостей.