Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 22 червня – довільний спомин святих єпископа Йоана Фішера й Томаса Мора, мучеників
08:00 Середа 0 506
22-06-2022, 08:00

22 червня – довільний спомин святих єпископа Йоана Фішера й Томаса Мора, мучеників

Спомин цих двох святих відзначається в один день, хоч і єпископ загинув на 15 днів раніше. Цих двох святих об'єднала спільна причина смерті – вірність Христу та Церкві.
Томас Мор (1478–1535) народився в заможній лондонській сім’ї. Отримав добру освіту, навчався в Оксфорді, однак за наполегливістю батька мусив полишити свої вподобання і розпочати вивчаення права. Добре знав грецьку мову та підтримував стосунки з визначними людьми свого часу, особливо з Еразмом Ротердамським. Скуштував монашого життя у картузів, відкрив покликання, як світської людини, але приєднався до світських францисканців. В 1505 році одружився, мав чотири доньки, однак в 1511 році дружина померла. Томас одружився вдруге, був чутливим і добрим батьком, виховував дітей в здоровому релігійному дусі, щоденно брав участь в Святій Месі та збирав родину на молитву і розважання над Божим Словом, гостював в домі подорожуючих і тих, хто шукав свого покликання, потайки чинив покутні практики.

Кар'єру почав будувати від адвоката, згодом став членом парламенту, а з 1510 року виконував функції дипломатичного посла короля Генриха VIII. Інтелектуально обдарований Томас піклувався і про моральний бік своїх думок і поводження, через що був вельми шанований серед оточення короля. Генрих VIII в 1529 році назначив Томаса канцлером королівства. У складний час - через економічну і політичну кризу - святий боровся за справедливість, не давав сильнішіим наживатися на добрах слабкіших, обороняв вбогих.

В 1532 році виступив проти намірам короля взяти Церкву в Англії під свій контроль, тому покинув службу, залишившись з родиною без статків на проживання. Мусив зносити бідність та зраду багатьох приятелів, які виявились фальшивими. Не бажаючи складати присягу королю, як голові Церкви (що означало би зраду Апостольському Престолу), в 1534 році Томас був ув'язнений, терпів психологічний натиск, а згодом проголошений зрадником короля і стятий. Канонізований в 1935 році.

Зображується в світському вбранні свого часу, часто як лорд. Атрибути - череп, хрест, ланцюги.

Покровитель тих, хто при державній владі і політиків.

Йоан Фішер (1469-1535)народився в англійському містечку Беверлі, отримав освіту в Кембріджі та Оксфорді, після чого був висвячений. З 1497 року був сповідником матері короля Генриха VII, виконував функції ректора Кембріджського університету, а з 1504 року був у ньому канцлером. Був учнем та приятелював з Еразмом Ротердамським, написав декілька праць проти тогочасним теологічним помилкам. В 1504 році став єпископом Рочестеру.

Був добрим пастирем, тримався вірної католицької науки, відзначався простим та аскетичним життям, духом покути та захисту віри. Виступив проти неправомірного розлучення короля Генриха VIII з Катериною Арагонською, негативно реагував на діяльність Мартіна Лютера та не погодився складати присягу королю, як голові Церкви, за що в 1534 році був ув'язнений. Вже у в'язниці Йоан отримав від Папи Павла ІІІ звання кардинала. Був стятий 1535 року. Канонізований в 1935 році.

Зображується в єпископському вбранні.

Уклала Юлія Бойко

Зображення: Flickr

Святі дня 08:00 Четвер 0 950 30 червня – довільний спомин першомучеників святої Римської Церкви Про переслідування християн згадує вже книга Діянь у розділі 8: громада в Єрусалимі через небезпеку гонінь мусила розпорошитися по містах і селах, завдяки чому ширилася проповідь Божого Слова та зростала кількість вірних.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.