Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » 29 грудня Церква згадує святого Томаса Бекета, покровителя незрячих
08:01 Середа 0 1 160
29-12-2021, 08:01

29 грудня Церква згадує святого Томаса Бекета, покровителя незрячих

Народився Тома (1118–1170) в Лондоні, у заможній сім’ї, яка надала йому добре виховання.
Початкову освіту отримав у монастирі регулярних каноніків, вивчав канонічне й цивільне право в Парижі, Болоньї й Осері (Франція). Повернувшись у Лондон, деякий час допомагав батькові, а згодом виїхав до Кентербері, де 1154 року став архідияконом при архієпископі Теобальді. Завдяки дипломатичному хисту Томас став довіреною особою архієпископа, зокрема не раз від його імені бував у Римі.

1155 року отримав звання канцлера короля Генріха ІІ, яке надавало йому високого статусу й пошани у найвищих суспільних колах. Попри духовний сан, Томас віддався світським справам, був завжди на боці короля й полюбляв влаштовувати бенкети для найповажніших людей Англії. Після смерті Теобальда 1162 року король наполіг, аби капітул вибрав архієпископом саме Томаса Бекета. З допомогою «своєї людини» король хотів підпорядкувати собі англійську Церкву. Однак Томас, отримавши всі необхідні свячення, радикально змінив життя: полишив посаду канцлера, цілковито віддався церковному служінню, провадив аскетичне й молитовне життя, під убогим вбранням носив волосяницю й бичував себе, допомагав бідним. Він захищав незалежність Церкви від світської влади, через що поглиблювався конфлікт із королем. 1164 року Генріх ІІ видав Кларедонські постанови, за якими духовенство мало присягати на вірність королю, підлягали під світський суд і в багатьох інших аспектах підпорядковуватися світській владі. Томас відмовився підписати їх і мусив тікати до Франції. 1170 року повернувся до Англії, де його й убили прибічники короля в храмі під час вечірньої, ударивши мечем у голову.

Канонізований 1173 року.

Зображають святого в єпископському вбранні, інколи під час мучеництва. Атрибути – меч, пальмова гілка, модель храму, хрест, пасторал.

Покровитель Англії, незрячих, духовенства.

Уклала Юлія Бойко
Святі дня 15:00 Середа 0 4 425 10 цікавих фактів про апостолів Петра і Павла Святі апостоли Петро і Павло відомі у всьому християнському світі. Їхні імена викликають у християн багато асоціацій, саме ці апостоли принесли Добру Новину про воскресіння Господа сотням і тисячам послідовників.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.