Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Рік тому перша Свята Меса з «Дому святої Марти» в прямому ефірі
16:02 Вівторок 0 109
9-03-2021, 16:02

Рік тому перша Свята Меса з «Дому святої Марти» в прямому ефірі

9 березня 2020 року серед вихору пандемії, ватиканські медіа за вказівкою Папи вперше транслювали ранкову Святу Месу з резиденції «Дім cвятої Марти». Понад два місяці, коли храми в багатьох частинах Європи були зачинені, Святіший Отець був близьким до Божого люду навіть у найвіддаленіших куточках світу. В інтерв’ю для Vatican News журналіст-ватиканіст зазначив, що ці трансляції стали для нього немовби відвідинами Христа і справжньою розрадою.
Про це повідомляє Vatican News.

Як грім з ясного неба – так говорять про подію, яка раптово змінює життя. Минулого року цим громом стала пандемія Covid-19. Вона вразила найуразливіших, призупинила звичний ритм життя, змусила змінити спосіб праці та навчання. В Італії одним із заходів запобігання поширенню пандемії стало припинення богослужінь за участю вірних.

Серед цього загального почуття розгубленості, страху та самотності Папа Франциск вирішив запропонувати свою батьківську близькість, дозволяючи кожному, починаючи від 9 березня 2020 року, брати участь у Святій Месі о 7 годині римського часу, яку він щодня служив у каплиці «Дому cвятої Марти». Ця Меса, в якій до того часу брали участь невеликі групи вірних, стала доступною для всіх. Вже першого дня на початку богослужіння в прямому ефірі, Святіший Отець зазначив: «Цими днями я жертвуватиму Святу Месу за хворих, заражених коронавірусом, за лікарів, медсестер, волонтерів, які багато допомагають, за сім'ї, людей похилого віку, що перебувають у будинках для перестарілих, за в'язнів, які перебувають під замком. Цього тижня промовляймо разом цю сильну молитву до Господа: «Спаси мене, Господи, і даруй мені милосердя. Моя нога на вірній дорозі. Благословлятиму Господа серед зборів народних».

Церква зі своїм людом

Ця сильна молитва здіймалася з його резиденції, аби стати подихом світу, єдиним голосом, що об’єднує, зміцнює спільноту й допомагає не впасти у відчай. Щодня Папа молився у наміренні за тих, хто переживає труднощі: майбутніх матерів, дітей, що далеко від школи й від своїх друзів, за митців, обдарованих креативністю, що провадять нас, вказуючи на дорогу прекрасного, та багатьох інших. Це бажання Понтифіка провадити загублене стадо мало надзвичайний відгук у всьому світі. Навіть католики Китаю приєднувалися до цих богослужінь у прямому ефірі, що тривали понад два місяці. Їх припинили транслювати 18 травня 2020 року, коли відновилася можливість відправляти Святі Меси в присутності вірних, бо, як зазначив Святіший Отець 17 квітня того ж року, «ідеальним станом Церкви є завжди перебувати з людьми та зі Святими Таїнствами».

Розрада віри серед непевності

Через рік після початку Святих Мес в «Домі святої Марти» своїми думками про їхнє значення в інтерв’ю для Vatican News поділився журналіст-ватиканіст Лучьо Брунеллі, колишній директор італійського католицького телеканалу Tv2000. Він зазначив, що в контексті такого особливого періоду в житті мільйонів людей, це рішення Папи Франциска було справді пророчим. «Ми були зачинені вдома, перелякані.

Щоденний бюлетень о 18:00 наводив на нас жах кількістю померлих, яка постійно зростала. Ми також не мали доступу до Святих Таїнств, що також було безпрецедентним досвідом для мільйонів вірних. Ми не могли сповідатися, не могли піти на Месу, і тому рішення Папи розпочати прямі трансляції Святих Мес з «Дому святої Марти» було великою розрадою, великою підтримкою у щоденному житті». Журналіст додав, що це не було лише "сентиментальною" розрадою, але підтримкою віри, центром якої є постать і сама присутність Христа. «Ці відвідини Ісуса щоранку були справжнім центром розради, яку Папа приніс у мої дні та дні багатьох італійців», – підкреслив він.

Молитовні намірення та проповідь

Щоранку перед Святою Месою Наступник святого Петра виголошував молитовні намірення за людей, які найбільше постраждали від пандемії: за людей похилого віку, медичних працівників, за сім’ї, які сидять вдома з дітьми тощо. Ці намірення, як підкреслив Лучьо Брунеллі допомагали всім почуватися більш об’єднаними.

Не менш важливими були проповіді Святішого Отця. «Коментар Папи Франциска до Євангелії, – наголосив журналіст, – був настільки конкретним, що мені здавалося, що я був там щодня, серед натовпу, який прямував за Христом у Палестині, щодня відкриваючи для себе якийсь певний аспект, глибину».

Ближче знайомство

На думку ватиканіста, богослужіння у прямому ефірі під час строгого карантину сприяли зміні сприйняття постаті Єпископа Риму. Він зазначив, що багато його друзів та знайомих раніше мали упередження щодо Папи Франциска, дивлячись на нього як на політичну постать: праві вважали його другом комуністів, а ліві цінували за захист довкілля та прав іммігрантів. В період прямих трансляцій з «Дому Святої Марти» всі «начебто відкрили для себе справжнє серце цього понтифікату, що, по-суті, є релігійним у глибокому та конкретному сенсі цього слова, є поверненням до Євангелія». «Я вважаю, – підкреслив Лучьо Брунеллі, – що ніколи раніше, як у ці два місяці та 9 днів, з 9 березня по 18 травня, Папа Франциск не був таким близьким, ще ніколи настільки не входив у серця людей, і вони зрозуміли глибокий зміст того, про що він говорить».

Уникати ризику «віртуальної» Церкви

Ще до сьогодні багато людей пишуть до ватиканських ЗМІ, просячи відновити прямі трансляції Святих Мес з «Дому святої Марти». Коментуючи рішення Папи Франциска припинити ці трансляції, Лучьо Брунеллі підкреслив, що його мотивація дуже важлива: уникнути ризику "віртуальної" Церкви. «В християнському житті, – зазначив він, –дуже важливою є фізична приналежність до громади, а також до Святих Таїнств».

30% італійців слідкували за Святою Месою

Журналіст додав, що це був винятковий досвід з усіх точок зору, включно з точки зору кількості. Оскільки італійський національний телеканал Rai1 також вирішив транслювати Святу Месу в прямому ефірі, кількість глядачів неймовірно зросла: 30% італійців слідкували за трансляцією ранкової Святої Меси в «Домі святої Марти». Лучьо Брунеллі зауважив, що це була Свята Меса без будь-яких коментарів, і це також було її силою. «Навіть моменти тиші, – додав він, – які можуть здаватися нетелевізійними, як наприклад, під час євхаристійної адорації, не зменшували уваги, бо Папа вміє торкнутися глибоких акордів, акордів віри, що є справжнім джерелом розради, надії, якої ми потребували і потребуємо також і сьогодні».
Ватиканська аналітика 18:01 Четвер 0 226 Візит Папи до Іраку: наново почати від Авраама, розпізнаючи один в одному братів Папа Франциск вирушає в найважчу та найважливішу подорож свого понтифікату: близькість до християн, підтримка у відбудові країни, спустошеної війнами та тероризмом, простягнута рука до братів-мусульман. Здійснюється мрія Йоана Павла ІІ.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.