Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Жива присутність Христа – це світильник, який осяває наш шлях. Слово Папи Франциска на загальній аудієнції 16 травня 2018 року
10:31 Середа 0 983
30-05-2018, 10:31

Жива присутність Христа – це світильник, який осяває наш шлях. Слово Папи Франциска на загальній аудієнції 16 травня 2018 року

Християнське життя – І: Таїнство Хрещення – VI. Зодягнуті у Христа
Дорогі брати і сестри, доброго дня!

Сьогодні ми завершуємо цикл розмов про Хрещення. Духовні наслідки цього таїнства не видимі оку, але діють у серці того, хто став новим творінням, поставши перед усіма в білій одежі та з запаленою свічкою.

Після купелі відродження, здатної відтворити людину у справжній Божій святості (пор. Еф 4, 24), від ранніх століть здавалося природним зодягнути щойно охрещених у нову білу одіж, яка нагадувала про осяйну чистоту життя, осягнутого у Христі та Святому Дусі. Біле вбрання, символічно знаменуючи те, що сталося в таїнстві, одночасно проголошує, що в божественній славі відбулася зміна стану людини.

Святий Павло нагадує, що означає бути зодягненим у Христа, пояснюючи, які чесноти мають плекати охрещені: «Вдягніться, отже, як вибрані Божі, святі й любі, у серце спочутливе, доброту, смиренність, лагідність, довго терпеливість, терплячи один одного й прощаючи одне одному взаємно, коли б хтось мав на кого скаргу. Так, як Господь простив вам, чиніть і ви так само. А над усе будьте в любові, що є зв’язок досконалості» (Кол 3, 12-14).

Ритуальне передання вогню, взятого від пасхальної свічки, також нагадує про наслідки Хрещення: «Отримайте світло Христове», – каже священик. Ці слова вказують нам, що це не ми – світло, що світло – це Ісус Христос (пор. Йн 1, 9; 12, 46), Який, воскреснувши з мертвих, подолав темряву зла. Ми покликані зодягнутись у Його сяйво! Як від полум’я пасхальної свічки спалахують поодинокі свічки, так і любов до Воскреслого Господа запалює серця охрещених, наповнюючи їх світлом і зігріваючи. І саме тому з перших століть хрещення також називали «просвітленням», а охрещених – «просвітленими».

Це справді християнське покликання: «Віруйте у світло, щоб світла синами вам стати» (пор. Обряд християнського втаємничення дорослих, п. 226; Йн 12, 36). Якщо ж ідеться про дітей, то це обов’язок батьків разом із хрещеними – дбати про підтримку вогника благодаті хрещення в дітях, допомагаючи їм тривати у вірі (пор. Обряд Хрещення дітей, п. 73). «Християнське виховання – це право дитини; воно полягає у тому, аби поступово наставляти їх у пізнанні Божого задуму у Христі: таким чином вони можуть особисто підтвердити віру, в якій їх було охрещено» (там само, п. 3).

Жива присутність Христа, яку маємо охороняти, захищати і плекати в собі – це світильник, який осяває наш шлях, це світло, яке спрямовує наш вибір, це вогонь, який зігріває серце на шляху до Господа, наділяючи нас силами допомогти тим, хто разом із нами долає цей шлях до нерозривного сопричастя з Ним. І тоді, як сказано про це у книзі Одкровення, «ночі не буде більше, і не матимуть потреби в світлі світильника і світлі сонця, бо Господь Бог освітлює їх, і царюватимуть на віки вічні» (пор. Одкр 22, 5).

Хрещальне богослужіння завершується молитвою «Отче наш», яку проголошує спільнота Божих дітей. Справді, діти, народжені заново у хрещенні, здобувши повноту дару Святого Духа в Миропомазанні й узявши участь у Євхаристії, в такий спосіб будуть навчені, що означає звертатися до Бога як до Отця.

Після цих розмов про хрещення іще раз звертаюся до кожного з вас так, як зробив це в Апостольському повчанні «Gaudete et exsultate»: «Нехай благодать вашого хрещення буде плідна на шляху святості. Нехай усі відкриються для Бога – а ви задля цього оберіть Його, завжди обирайте Бога. Попри все, бо ви маєте силу Святого Духа, аби бути на це здатними, а святість, урешті-решт, – це плід Святого Духа у вашому житті (пор. Гал 5, 22-23)» (15).

Франциск, Папа
Ватикан, площа святого Петра
16 травня 2018

Переклад КМЦ за vatican.va

За темою:
Хрещення дає нам силу для щоденної боротьби. Слово Папи на загальній аудієнції 25 квітня 2018 року
Хрещення визначає все наше життя, спрямовуючи в мандрівці до Небесного Єрусалима. Слово Папи на загальній аудієнції 11 квітня 2018 року
Господь просить нас про дуже мало – і так багато дає нам. Слово Папи на загальній аудієнції 28 лютого 2018 року
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.