Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Міць Бога, що дає відповідь на слабкість людини. Коментар до Євангелія
09:00 Неділя 0 266
20-06-2021, 09:00

Міць Бога, що дає відповідь на слабкість людини. Коментар до Євангелія

Кожен із нас не раз переживає бурю на нашому духовному "морі" душі. Скільки разів нам видавалось, що Ісус спить на кормі нашого човна і залишається осторонь. Де шукати ключі до сьогоднішнього євангельського фрагменту про втихомирення бурі? 
Читання святого Євангелія від Марка (4, 35-41)

Того дня, як настав вечір, Ісус сказав своїм учням: «Переправмося на той бік». Відпустивши натовп, вони взяли Його, коли Він був у човні. Й інші човни були з Ним. Та здійнялася сильна буря з вітром; і хвилі заливали човен, так що човен вже наповнювався водою. А Він був на кормі – спав на подушці. І будять Його, й кажуть Йому: «Учителю, хіба Тебе не обходить, що ми гинемо?» Вставши, Він погрозив вітрові й сказав морю: «Мовчи! Замовкни!» І вітер ущух, і настала велика тиша. І Він сказав їм: «Чому ви такі лякливі? Невже не маєте віри?» А вони злякалися сильним страхом і говорили один одному: «Хто ж Він такий, що і вітер, і море Його слухаються?»

Сьогодні Євангеліє від Марка розповідає про вгамовану бурю. Все відбувається "того самого дня", – уточнює євангеліст. Тож про який день мова? – Текст продовжує розповідати про день, коли Ісус навчав притчами. Невеличка деталь, що на перший погляд може здатися незначущою, втім, насправді, пропонує нам в якому саме ключі варто читати сьогоднішнє оповідання. Так, текст розповідає про чудо вгамованої бурі, але ще більше виглядає як оповідання, що освітлює та інтерпелює читачів – власне так, як це робить притча. Наприкінці оповідання почуємо питання, яке Ісус скеровує до учнів: "Чому ви такі лякливі? Невже не маєте віри?"

Все відбувається тоді, "як настав вечір", – продовжує занурюватися в деталі євангеліст Марк, – тобто йдеться про момент, коли надходить темрява, коли людина почувається найбільш незахищеною і слабкою. Саме тоді надходить пропозиція Ісуса переплисти на інший берег. Пропозиція дещо незвичайна і незрозуміла, оскільки мова йде про Тиверіадське озеро, відоме – в силу свого географічного розташування – своїми сильними нічними бурями. То навіщо Ісус підштовхує учнів до того, щоб вони вночі перепливали озеро? – У певному сенсі, йдеться про перехід віри, про досвід, який може допомогти вирости і зміцніти у вірі. Віра може допомогти дістатися іншого берега в багатьох ситуаціях, коли зазнаємо особливих труднощів чи страждань, але лише тоді, коли ми покладаємо її в Господі, а не в самих собі.

"Вони взяли Його з собою", – цими словами євангеліст указує на те, хто саме претендує на головну роль у цьому переході. Учні беруть Ісуса з собою, але розраховують лише на власні сили, залишаючи Ісуса відособлено – "а Він був на кормі – спав на подушці". Був разом з ними, але вони Його не потребували. Тільки страх не встояти перед бурею і загинути підштовхує учнів зробити крок у вірі, довіритися Богу, віддати себе на Його волю. Для того, щоб дістатися іншого берега, треба облишити спроби маніпулювати Богом і покластися на Його волю. "Учителю, хіба Тебе не обходить, що ми гинемо?" – це не докір з боку учнів, а навпаки – молитва, благання людини, що нарешті усвідомлює власну крихкість і потребу Бога в своєму житті, і що зараз шукає Його волю. І Господь вгамовує бурю. Тому що міць Бога завжди дає відповідь на слабкість людини, коли та відкриває Йому серце в щирій вірі.

Питання

Ісус запитує учнів, чому вони бояться. А які страхи наповнюють моє життя? Я віддаю їх Богу чи намагаюся справитися з ними самотужки?

В моєму житті я шукаю Божу волю чи власну?


Ірина Кладій для КМЦ

Зображення: Буря на Галілейському морі, Рембрандт, Вікіпедія 
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.