Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » «Ecce Homo» і Україна. Незвичайна історія ікони
18:00 Четвер 0 231
17-06-2021, 18:00

«Ecce Homo» і Україна. Незвичайна історія ікони

У спомин св. Альберта Хмельовського, автора відомого полотна «Ecce Homo» (Ось Чоловік), розкриваємо цікаві факти про те, як цей образ пов'язаний з Україною.
Образ «Ecce Homo» представляє Ісуса Христа у пурпурних шатах з терновим вінцем на голові, тростиною в руці та шнуром на шиї. Спаситель зображений на фоні античної архітектури, опроміненої світлом, що пробивається з-за колони і утворює німб навколо голови. На обличчя Христа спливають краплі крові, що витікають з-під тернової корони. Червоні шати, що спадають з плечей утворюють на грудях, що були жорстоко бичовані, велике серце.


Працю над образом Хмельовський почав 1879 р. у Львові, перебуваючи у художній майстерні Леона Вичулковського. Подальша робота припинилась через вступ художника до новіціату єзуїтів, подальші клопоти зі здоров'ям, лікування у львівській лікарні та реабілітацію у домі брата на Поділлі. Спокій Адам знайшов лише у Кракові, в ордені св. Франциска з Ассізі. Хмельовський возив картину із собою й писав чверть століття, але фактично так і не закінчив. У 1904 р. картину «Ecce Homo» отримав у подарунок архієпископ львівський Андрей Шептицький (УГКЦ). Сам Хмельовський згадував про це так: «Я обійшовся з цією іконою як останній партач, але так на мене напосідав митрополит, щоб я, аби спекатися, докінчив її по-ремісницьки», пише Волинський Монітор.

В 1941 р. Шептицький подарував ікону архідієцезіальному греко-католицькому музею. Після завершення Другої світової війни всі експонати цього музею були передані Національному художньому музею в Києві. Саме там картину випадково знайшов професор Ян Майда, який повідомив про це сестрам альбертинкам, які спробували повернути так цінну для них картину. Сестри сподівались, що у цій справі допоможе знайомство брата Альберта з вождем революції. До Києва навіть надіслали фото, яке свідчить про зустріч Хмельовського з Володимиром Леніним. Однак радянська влада цьому не повірила. Знайшлося інше рішення. У колекціях краківського антикваріату вдалося знайти картину відомого українського художника зі Львова Івана Труша. Сестри альбертинки викупили полотно за низьку ціну та обміняли на картину Хмельовського. Обмін відбувся у Львові, про це пише Маріола Вєртек у статті на порталі Franciszkanie.pl.

17 липня 1978 р. безцінний образ «Ecce Homo» повернувся до краківського санктуарію брата Альберта (Пронднік Червони), де знаходиться у головному вівтарі.


Зображення: Pawel Mazur
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.