Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Дар, що несе визволення. Коментар до Євангелія
11:00 Неділя 0 79
6-06-2021, 11:00

Дар, що несе визволення. Коментар до Євангелія

Урочистість Пресвятих Тіла і Крові Христа спонукають нас ло роздумів над тим великим даром, який залишив нам Ісус. Хліб, який перестав бути хлібом неволі і став Тілом, яке за нас видане, та вино, що перетворене у Кров Христа вказує на новий завіт.
Читання святого Євангелія від Марка (14, 12-16. 22-26)

Першого дня Опрісноків, коли жертвували Пасху, Ісусові учні говорять Йому: «Де Ти хочеш, щоб ми пішли приготувати, аби Ти спожив Пасху?» Він посилає двох своїх учнів і каже їм: «Ідіть до міста, зустріне вас чоловік, який буде нести в глечикові воду, – ступайте за ним. Куди він увійде, скажіть господареві дому: “Вчитель каже: Де Моя світлиця, в якій Я мав би споживати з Моїми учнями Пасху?” І він вам покаже велику горницю: прибрану, готову; там ви і приготуйте для нас». І відійшли учні, й прийшли в місто, і знайшли так, як Він сказав їм, – і приготували Пасху. Коли вони їли, Ісус узяв хліб і, промовивши благословення, розломив, подав їм і сказав: «Прийміть: це тіло Моє!» І, взявши чашу і промовивши подяку, Він подав їм – і пили з неї всі. І Він промовив до них: «Це кров Моя Нового Завіту, яка проливається за багатьох. Воістину кажу вам, що більше не буду пити з плоду виноградного аж до того дня, коли його буду пити новим у Божому Царстві!» І, проспівавши хвалебні гімни, вони вийшли на Оливну гору. 

Сьогодні, в урочистість Христових Тіла і Крові, євангеліє розповідає про пасхальну вечерю Ісуса та Його учнів. Все відбувається “у перший день Опрісноків, коли жертвували Пасху”, – наголошує євангеліст Марк. Невеличка деталь, що розкриває його намір нагадати слухачам про єврейську Пасху, про перехід від єгипетської неволі до визволення, до виходу в землю обітовану. Як Бог давав Мойсею точні інструкції щодо святкування Пасхи (пор. Вих 12,1-20), так зараз Ісус присвячує час та увагу на підготовку своєї Пасхи. Власне, на запитання учнів щодо місця для вечері – “Де Ти хочеш, щоб ми пішли приготувати, аби Ти спожив Пасху?” – Ісус дає розгорнуту, детальну відповідь, з якої зрозуміло, що йдеться про щось надзвичайно важливе, щось, що виходить поза межі святкування на згадку про вихід з неволі.

В ритуалі Пасхи є три важливих елементи. Як і в ніч виходу, під час святкування Пасхи споживають опрісноки, прісний хліб. Цей хліб, зроблений без закваски, швидкоруч – подорожній хліб був останньою роботою, виконаною в неволі в Єгипті. Часу робити інший хліб не було, бо Бог звільнив свій народ, бо настав момент визволення, момент, коли Бог виконав свою обітницю. Другий елемент – вино, що нагадує про Ханаан, вільну землю. Саме грона винограду – символ достатку і процвітання – є першим плодом, який знаходять в землі обітованій вивідувачі після того, як народ вийшов з пустелі. Два елементи, що позначають звідки розпочався шлях і де він закінчився. І третій елемент – благословення: тому що Бог – вірний своєму завіту – звільнив з неволі свій народ.

Господь Ісус через свою жертву змінує сенс цього ритуалу. Тепер хліб вже не є хлібом страждань народу в неволі в Єгипті, лише хлібом страждань Христа, який увійшов у вимір нашої гріховності, наших поразок, нашої смерті. І чаша вказує вже не на старий, а на новий завіт, скріплений кров’ю Христа, що відкриває нам шлях до вічності. Він приносить себе в дар повністю, розчиняючись без остатку в своїй любові до нас, стаючи нашою Пасхою і даруючи нам нове звільнення – цього разу не з єгипетської неволі, а з  ув’язнення нас в самих собі – звільняє нас від наших слабкостей, прив’язувань, поразок. Він веде нас до повноти існування. І в кожній Євхаристії дає нам шанс народитися до нового життя, тому що Він залишається вірним своїм обітницям.

Питання

Господь є вірним своєму завіту і приходить, щоб нас звільнити. Що робить моє життя невільним? Від чого я хочу, щоб Господь мене звільнив?

Господь Ісус, з любові до кожного з нас, приносить себе повністю в дар в Пресвятій Євхаристії. Як я можу Йому віддячити за Його безцінний дар? Що можу я Йому дарувати?

Ірина Кладій для КМЦ
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.