Католицький Медіа-Центр Конференції римсько-католицьких єпископів в Україні
» » » Конгрегація для духовенства: готувати сильних та милосердних священиків
15:01 Четвер 0 166
3-06-2021, 15:01

Конгрегація для духовенства: готувати сильних та милосердних священиків

Про Конгрегацію у справах духовенства в інтерв’ю розповідає її очільник кардинал Беньяміно Стелла.
Про це повідомляє Vatican News.

Початкова та постійна формація священиків, дбання про священичі покликання, нагляд над парафіями та належним управлінням церковним майном – ці та інші завдання лежать на Конгрегації у справах духовенства, про яку розповідає кардинал Беньяміно Стелла.

Формація священиків

Одна з ділянок діяльності Конгрегації у справах духовенства стосується формації священиків. Очільник цієї установи зазначив, що в 2016 році вони опублікували Програму священицької формації, в якій підкреслюється, що формація священика, з одного боку, розпочинається в семінарії (початкова формація), а з іншого – триває все життя (постійна формація). Конгрегація допомагає Єпископським Конференціям, а іноді навіть окремим дієцезіям, організовувати формацію духовенства у цих двох сферах, пропонуючи вказівки щодо методів та змісту.

Конгрегація приділяє особливу увагу священицьким покликанням, сприяючи створенню центрів, що займаються цим питанням на регіональному й національному рівні, організовуючи молитовні ініціативи у цьому наміренні та підтримуючи єпископів як головних відповідальних за покликання до священства.

Структура конгрегації

Розповідаючи про структуру Конгрегації у справах духовенства, її очільник пояснив, що він, як Префект, має двох архієпископів-Секретарів та одного Заступника Секретаря. В цій дикастерій працюють також 24 священики і 4 мирян. Крім того, при необхідності, вони запрошують до співпраці радників (богословів, каноністів, психологів, юристів), що можуть бути священиками, або мирянами. 

Конгрегація у справах духовенства має чотири бюро. Бюро з питань духовенства пропонує та сприяє ініціативам щодо духовного розвитку, інтелектуального та душпастирського оновлення духовенства (дієцезіальних священиків та дияконів); здійснює нагляд над Катедральними Капітулами, душпастирськими та пресвітерськими радами, парафіями, парафіяльними священиками, над усіма священнослужителями стосовно того, що пов’язано з їхнім душпастирським служінням; над ораторіями, церквами, санктуаріями, церковними архівами та бібліотеками; а також сприяє адекватному розподілові духовенства в світі.

Бюро у справах семінарій займається сприянню священицьким покликанням та підтримує єпископів та єпископські конференції у семінарійній та постійній священицькій формації. Своїм листом Motu Proprio «Ministrorum institutio» від 16 січня 2013 року Папа Бенедикт XVI передав Конгрегації у справах духовенства компетенцію над усіма семінаріями, за винятком тих, що залежать від Конгрегацій Східних Церков та Євангелізації Народів. Це бюро сприяє втіленню документа «Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis» та допомагає місцевим єпископатам у складанні проекту «Ratio Nationalis», який потім повинен бути затверджений Конгрегацією у справах духовенства.

Адміністративне бюро є одним із інструментів, які Святий Отець використовує для нагляду за належним управлінням майном Церкви, враховуючи, що право власності на всі церковні добра перебуває «під верховною владою Папи Римського».

Бюро диспенз, що було створене 2007 року, займається питаннями тих пресвітерів, які залишили священицьке служіння і мають намір примиритися з Богом, з церковною спільнотою, а також зі своєю "історією". Кардинал Стелла підкреслив, що надання диспензи (тобто, звільнення) – зарезервоване за Святішим Отцем – «це не право, а благодать, яку надають, розглядаючи кожен конкретний випадок, як знак милосердя, коли ситуація відмови від священичого служіння та втрата ідентичності з боку пресвітера представляється незворотною».

Целібат як простір свободи для служіння

Торкаючись питання целібату священиків, Префект Конгрегації у справах духовенства зазначив, що ця тема час від часу стає центром дискусій через те, що вона суперечить світській ментальності, подібно до нерозривного подружжя, відкритого на життя. Крім того, непослідовність, а іноді навіть деякі злочини священиків можуть схиляти до думки, що проблема полягає саме в тому, що священик перебуває в целібаті. Однак, понтифіки минулого, так само як і Папа Франциск, вказували на цінність целібату як повної посвяти Богові і, отже, як простору свободи для служіння. Конгрегація у справах духовенства, як пояснив її очільник, сприяє ствердженню цієї цінності, насамперед, через постійне вивченням цього питання з боку богословів, каноністів, психологів та педагогів. Результати цих напрацювань представлені на курсах, які дикастерія пропонує єпископським конференціям, семінаріям та іншим відповідним навчальним закладам.

Кардинал Беньяміно Стелла вказав на велику роль формації до священицького целібату. Ця формація не може обмежуватися семінарією (початковою формацією), але повинна тривати протягом усього життя священика (постійна формація). Бо мова йде не про зовнішнє дотримання дисципліни, а про те, щоби за словами св. Йоана Павла II (Pastores dabo vobis, n. 29), завжди наново усвідомлювати «богословське підґрунтя церковного закону про целібат». «Мова йде, так би мовити, про досвідчення таїнства, – підкреслив кардинал Стелла, – яке, можливо, “не кожному дано зрозуміти” (Мт 19, 11–12), але яке, саме з цієї причини, вимагає глибокої людської та духовної зрілості, якій конгрегація прагне сприяти через різні формаційні канали та підтримку місцевих Церков».

Запобігання зловживанням щодо неповнолітніх

Кардинал Стелла не залишив поза увагою також питання зловживань щодо неповнолітніх з боку духовенства. Він підкреслив, що запобігання цим злочинам виявляється у формації до священства. Але формування потрібно сприймати не лише як передавання знань, мова йде про цілісну формацію, що охоплює всі аспекти особистості, включаючи людський вимір з його аспектом почуттів, сексуальності та волі.

«Спочатку семінарист, а потім священик, – наголосив кардинал, – покликані гармонійно розвиватися як люди наділені здоровою психологічною рівновагою, афективною зрілістю та здатністю до стосунків». І, власне, Конгрегація у справах духовенства пропонує таку формацію особистості в семінаріях та на курсах для духовенства. Він також додав, що документ «Ratio Fundamentalis» вимагає бути надзвичайно пильними в цій галузі, не допускає до свячень тих, хто «будь-яким чином вчинив злочини або був задіяний у проблемні ситуації в цій сфері», і передбачає «в програмі як початкового, так і постійного формування» відповідні «окремі лекції, семінари або курси із захисту неповнолітніх», розглядаючи також «сфери можливого визискування чи насильства», такі як «наприклад, торгівля неповнолітніми» або «дитяча праця» (Ratio, 202). Фігура священика, запропонована в «Ratio Fundamentalis», за словами кардинала, – це постать батька та пастиря, який піклується про вірних, постать захисника найбідніших та найслабших.

Постійний дияконат

Кардинал Стелла поділився своїми думками про ще одну сферу відповідальності Конгрегації у справах духовенства – постійний дияконат.

Він зазначив, що, прислухаючись до настанов Папи Франциска, потрібно уникати того, щоби вважати дияконів «наполовину священиками і наполовину мирянами». Нещодавно Конгрегація у справах духовенства опублікувала Інструкції щодо оновлення парафіяльної спільноти, в яких наголошується, що постійні диякони є пророками служіння. Їхнє служіння, за словами кардинала, повинно виходити за межі церковної спільноти, вони покликані виходити на «периферії». Їм належить завдання «першого звіщення» Євангелія у віддалених місцях та у звичайних середовищах життя. Постійні диякони виконують своє служіння у лікарнях, тюрмах, серед мігрантів, у сфері освіти та в благодійних організаціях Церкви.

Для реалізації цього особливого покликання, як підкреслив ієрарх, необхідний відповідний вишкіл, що охоплює не лише інтелектуальний вимір, але й загальнолюдський та духовний. Саме тому Дикастерія у справах духовенства допомагає Єпископським Конференціям розробити власні програми формацій для постійних дияконів, аби вони могли повністю реалізувати потенціал свого покликання. Крім того, Конгрегація веде діалог з місцевими єпископатами з метою встановлення у всьому світі постійного дияконату, який у деяких місцевих Церквах ще не відновлений.

Префект Дикастерії у справах духовенства зазначив також, що особливим аспектом постійного дияконату є той факт, що одружені чоловіки також можуть бути прийняті до цього служіння. Це відрізняє їх від священиків, які в Латинській Церкві є неодруженими. Крім того, постійний диякон, який має сім’ю та ще іншу професію, покликаний свідчити святість у повсякденному житті. Серед постійних дияконів також існують ті, які прийняли целібат, хоча і в меншій кількості, що свідчать цінність невинності задля Царства Небесного, приймаючи під час рукоположення на себе зобов'язання про безшлюбність, щоб більше посвячуватися потребам служіння.
11:00 Понеділок 0 122 20 років тому Україну відвідав Йоан Павло ІІ. Спогади про Папу Римського його особистого секретаря 20 років тому Україна очікувала на візит глави Католицької Церкви. Тривали останні приготування до зустрічі Йоана Павла ІІ у Києві та Львові. Серед тих, хто супроводжував Папу у паломництві в Україну з 23 до 27 червня 2001 року, був його тодішній другий особистий секретар, а нині очільник Римо-католицької митрополії в Україні, архієпископ Мечислав Мокшицький. Чому Йоан Павло ІІ хотів відвідати Україну? Як почувався під час візиту? Яким був у повсякденному житті? Про це Радіо Свобода розповів митрополит РКЦ Мечислав Мокшицький, який працював з Йоаном Павлом ІІ з 1996-го до 2 квітня 2005 року, дня смерті Папи.


Інтерв'ю 16:00 Понеділок 0 168 Кардинал Пелл: у в’язниці я пробачив своїм обвинувачам Австралійський кардинал, якому нещодавно виповнилося 80 років, розповідає в інтерв'ю для Vatican News про свій досвід, який він описав у книзі «Щоденник ув'язнення». Він зазначив, що у в’язниці він замислився над такими питаннями, як витривалість, важливість віри, прощення і відкуплення страждань.
Інформаційне повідомлення
Коментувати статті на нашому сайті дозволено лише на протязі 7 днів з моменту публікації.